Ana Sayfa

Demokrasi
Dikkat Çekenler
Önce Demokrasi
AB Yolunda
Haklarımız
Savaşa Hayır
Sivil Toplum
Sivil Anayasa
Minidev'in Amacı

Kültür
K Dergisi
Kültür-Sanat
Çevre
Gey-Lezbiyen Kültürü
L.G.B.T.T Yazıları
Alternatif Tıp
Başucu Yazıları
Cinsel Yaşam
Doğan Cüceloğlu İle
İletişim Dünyası

Farklı Renkler,
Farklı Kültürler

Süryani Kültürü
Yahudi Kültürü
Ermeni Kültürü
Rum Kültürü

Diğer
Minidev'de yazmak
ister misiniz?

Reklamlarınız İçin
İletişim

YAZARLARSiz Ne Yapabilirsiniz?

Af Örgütü - Türkiye'nin Acil Eylem Ağı'na katılarak dünyadaki insan hakları ihlallerinin sizi de ilgilendirdiğini yetkililere duyurabilir, söz konusu ihlalleri derhal durdurmaları için onlara baskı yapabilirsiniz...

Uluslararası Af Örgütü Nedir, Ne Yapar?

Uluslararası Af Örgütü (UAÖ) insan haklarının dünyanın her yerinde, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi'nde belirtildiği şekliyle uygulanmasını izlemek amacıyla 1961'de kuruldu. Tarafsızlık ilkesini benimseyen Uluslararası Af Örgütü ölüm cezasına, işkenceye, gözaltında "kayıp"lara, yargısız infaza ve ayrımcılığa karşı dünya çapında kampanyalar yürütüyor, bütün düşünce suçlularının serbest bırakılmasını savunuyor, insan hakları ihlallerini araştırıyor, raporluyor, duyuruyor. Uluslararası Af Örgütü Türkiye grubu da çalışmalarına 1995'te başladı. Dünyanın çeşitli yerlerindeki insan hakları ihlalleriyle ilgili bilgi veren haber bülteni iki ayda bir Türkçe olarak yayınlanıyor ve üyelere gönderiliyor. Acil Eylem Ağı'na katılanlar, dünyanın herhangi bir yerinde, ölüm cezası veya gözaltında işkence tehlikesi gibi vahim ihlalleri, ilgili hükümetlere yazdıkları mektup, faks veya epostalar yoluyla protesto ediyor.

Acil Eylem Hayat Kurtarır...

Acil Eylem Ağı Nedir? UAÖ'nün Acil Eylem (AE) Planı, insan haklarının acil müdahale gerektirdiği durumlarda buna hemen karşılık vermek için kurulmuştur. İşkence görmekte olan, hemen öldürülme riski taşıyan, hemen tıbbî bakım görmesi gereken tutuklu veya mahkûmlar veya "kayıp" olmuş kişiler için kampanya yürütmek için kullanılan tekniklerden biridir. UAÖ bu tip bir aciliyetle ilgili bilgi alır almaz bir Acil Eylem hazırlar. Tehlikede olan kişi veya kişilerle ilgili detaylı bilgi, konuyla ilgili detaylı ön bilgi ve kime ne tip çağrı mektupları gönderileceği (örneğin Adalet Bakanı veya Emniyet Müdürü gibi) detaylı olarak açıklanır. Bu form daha sonra Uluslararası Sekreterya tarafından gruplara veya AE Ağına üye olan bireylere gönderilir.

Hızın Önemi...
Acil Eylem'in en kritik noktası hızdır. Bazı durumlarda, çağrılar hükümetlere söz konusu tutuklamadan sonraki 24 saat içinde ulaşabiliyor -ki ilk 24 saat, işkence ihtimalinin en kuvvetli olduğu son derece kritik bir süredir. Unutmayın ki, siz Türkiye'den bu mektubu gönderirken, UAÖ'nün dünyanın dört bir yanındaki dostları ve üyeleri de aynı şeyi yapıyor olacak.

Dünya Çapında Tepki...
Acil Eylem'in başarılı olmasındaki ikinci önemli nokta da, tepkinin evrenselliği. Uluslararası Af Örgütü'nün (UAÖ) kullandığı teknikler arasında, evrensel boyutu en öne çıkan Acil Eylem Ağı. Bugün Uruguay'dan Nijerya'ya, Polonya'dan Güney Kore'ye, 80'i aşkın ülkede Acil Eylem Ağı var. UAÖ'nün tarafsızlık ilkesi ise, kendi ülkenizdeki ihlallerle ilgili eylem yapamayacağınız anlamına geliyor. İnsan hakları evrensel olduğuna göre hep beraber sahip çıkmamız gerekiyor. Tarafsızlığın sağlanması için ise böyle bir iş bölümü şart.

Ne kadar etkili oluyor?
UAÖ'nün tahminlerine göre, Acil Eylem'lerin üçte birinden fazlasında tutuklunun durumunda bir iyileşme oluyor (yani, en azından, her üç vakadan birinde, tutuklu salıveriliyor, veya "kayıp" diye listelenen biri tekrar ortaya çıkıyor, veya hasta bir tutuklunun doktor tarafından tedavisine izin veriliyor ve avukatları ve ailesiyle görüşmesine izin veriliyor, böylece de işkence riski azalıyor.)Yaşayanların anlattıkları:

MORRIS
Birçok durumda suçlular, tanınmadıkları düşüncesinden güç alıyorlar ve sorumlu tutulmayacaklarını düşünüyorlar. Birden düzinelerce, yüzlerce ve hatta binlerce mektup bu kişilerin ofislerine yağmaya başladığında, birçok durumda, tavırda ani bir değişiklik oluyor ve bu da birinin yaşamını kurtarıyor.

EZEIKEL
Bugün hayatta olabilmemin nedeni Uluslararası Af örgütü ve diğer insan hakları gruplarının bizi düşünce mahkumu olarak kabul etmeleri ve yaptıkları çalışmalardır.
Af Örgütü'nün ve diğer insan hakları gruplarının başlattığı uluslararası bir mektup kampanyası sonucu cezaevi gardiyanlarının bize olan tutumları değişti. Devlet Başkanı'na yazılmış mektupların fotokopileri bize de gönderiliyordu ve cezaevinde bunları okudum. O zaman yeni bir duygu yaşamaya başladım, bir dayanışma, uluslararası dayanışma duygusu.


EREN KESKİN
Akşam beni bırakacaklarını düşünüyordum ama onun yerine Anti Terör şubesine götürdüler ve birkaç saat boyunca yüzüm duvara dönük bir biçimde duvara yaslanarak durdurdular. Sırtımı yumrukluyor ve tekmeliyorlardı. Daha sonra beni işkenceye götürüyormuş gibi yaptılar. Gözlerimi bağladılar.
Tam o sırada Anti Terör Şube Müdürü geldi ve "ne yapıyorsunuz, o burada misafir, serbest bırakın" dedi. Daha sonra Uluslararası Af Örgütü'nün bizim için Acil Eylem yaptığını öğrendik.


PRINS
Ben, Acil Eylem'in insan hayatını kurtarmakta etkili bir yöntem olduğunun canlı kanıtıyım. Bu yaşayan bir gerçek. Acil Eylem'leriniz sayesinde bugün buradayım.
Acil Eylem Ağı'na katılmak veya bilgi almak için
Ahmet Faruk Ünsal
[email protected]

UAÖ hakkında bilgi almak için
Af Örgütü - Türkiye
[email protected]

Tel
: (0212) 258 43 67 - (0212) 258 44 59
Faks
: (0212) 296 44 79

Uluslararası Af Örgütü
1977'de Nobel Barış Ödülü'nü,
1978'de de BM İnsan Hakları Ödülü'nü almıştır.

Diğer yazılar için tıklayın


HAKLARIMIZ

İNSAN HAKLARI EVRENSEL BİLDİRGESİ

ÇOCUK HAKLARI SOZLEŞMESİ

SİZ NE
YAPABİLİRSİNİZ?


AİHM


Yazarlar

Merih Akalın

Zehra Akdoğan

Cengiz Aktar

Uğur Alper

Orhan Bahçıvan

Dr. Arı Balcı

Rüstem Batum

Şabo Boyacı

Doğan Cüceloğlu

Şuayip Dağıstanlı

Dilek Dalaklı

Önal Demirci

Tuğrul Eryılmaz

Aynur Gedik

Dr. Mehmet Gürsel

Hakan Kuyucu

Sevin Okyay

Hakan Onum

Dr. Erhan Özer

Dr. Ender Saraç

Robert Schild

Cem Şen

Aykut Tankuter

Umur Talu

Anna Turay

Metin Yahya Üster

Aret Vartanyan

Dr. Nesrin Yetkin

Erol Yurderi

Servisler
YENI Okurdan

Bizi desteklemek
İster misiniz?


Yardım

E-posta

Favorilerinize
Ekleyin


miniDEV'i Tavsiye Et

İletişim

miniDEV'i
Ana Sayfanız yapın

Reklamlarınız İçin

 Bu Sayfayı Beğendiysen Arkadaşına Yolla