Ana Sayfa

Demokrasi
Dikkat Çekenler
Önce Demokrasi
AB Yolunda
Haklarımız
Savaşa Hayır
Sivil Toplum
Sivil Anayasa
Minidev'in Amacı

Kültür
K Dergisi
Kültür-Sanat
Çevre
Gey-Lezbiyen Kültürü
L.G.B.T.T Yazıları
Alternatif Tıp
Başucu Yazıları
Cinsel Yaşam
Doğan Cüceloğlu İle
İletişim Dünyası

Farklı Renkler,
Farklı Kültürler

Süryani Kültürü
Yahudi Kültürü
Ermeni Kültürü
Rum Kültürü

Diğer
Minidev'de yazmak
ister misiniz?

Reklamlarınız İçin
İletişim

YAZARLAR

Mitler

Mit: Eşcinseller kadınlardan nefret eder, onları rakip olarak görür.
Kadınları cinsel meta olarak gören, savunmasız bulduğu her an cinsel tacizde bulunan, üzerlerinde her zaman bir terör estiren heteroseksüel erkekler ve heteroseksizmdir. Bilinçli bir geyin kadın peşinde koşan bir "heteroseksüel erkek"le zaten paylaşacağı bir şeyi yoktur. Cinsel partner olarak seçeceği kişi de bir gey olacaktır. Dolayısıyla ne bir gey kadınların elinden erkeklerini almaktadır, ne de kadınlar bir geyin partnerini...


O halde rekabet nerde? Ayrıca eşcinsel erkeklerin ve heteroseksüel kadınların çok sıkı dostluklar kurabildiği de çok iyi bilinen bir gerçektir. Yapılan araştırmalarda birçok erkek eşcinselin ilk "coming out" yaptığı, yani açıldığı arkadaşının bir kız arkadaşı olduğu görülmüştür.Ele alacağımız köklü "mit" daha çok Batılı erkek eşcinsellerin, Türk erkekleri hakkında oluşturduğu bir mit:

MİT: Tüm Türk erkekleri biseksüeldir.

Gerçek:
Türkiye'ye gelen batılı turistlerin arasında eşcinsel erkekler eşcinsellerin toplumdaki genel oranına göre oldukça fazladır. Tabii her zaman söylenen eşcinsellerin gelir düzeyi açısından ortalamanın üstünde olmaları ve seyahat etmeyi sevdikleri gibi gerçekliklerin de bu oranın oluşmasında etkisi muhakkak vardır. Ancak eşcinsel erkekleri Türkiye'ye çeken nedenlerden en önemlisi (en az zengin tarihimiz ve plajlarımız kadar önemli olan) Türk erkeklerinin ünüdür.

Türk erkeklerinin ne konuda ünü vardır diyeceksiniz. Aslında bu ün söylene söylene, abartıla abartıla geçmişten günümüze kadar gelmiş. Öncelikle yabancılar Türk erkeklerinin sekste çok iyi olduklarını düşünüyorlar ancak Türk erkekleri arasında erken boşalma oranı o kadar yüksekmiş ki! Bir de penis büyüklüğü olayı var. Artı, "Türk erkekleri kıllı olur" miti de söz konusu. Son saydığım bu ikisinin gerçekliğini kendiniz de test edebilirsiniz ve sonucun öyle pek de olumlu olacağını düşünmüyorum.

Esas büyük mit ise Türk erkeklerinin hepsinin biseksüel olduğudur. Aslında bunun nedeni Şark toplumlarında gizli saklı yapıldığı sürece eşcinsel ilişkilere ses çıkarılmaması, ancak İslam'da üremenin kutsal sayılması yüzünden eşcinsel olsa bile erkeklerin toplumsal olarak evlenmeye zorlanması yatıyor. Biz de dahil olmak üzere söz konusu şark toplumlarında eşcinsellik, bilinçli bir cinsel yönelimden çok bir cinsel eylem şeklinde yaşanmaktadır. Yani yabancıların biseksüel diye heyecanla bekledikleri Türk erkeklerinin aslında çoğu daha biseksüelin anlamını bile bilmez.

Erkek eşcinsellerin ilişkilerinde mutlaka penetrasyon yaşandığına dair yerleşik fikre gelince, o da bir mit. Berkeley Üniversitesi'nde erkek eşcinseller üzerine yapılan kapsamlı bir araştırma sonuçlarının arasında sadece yüzde yirmi beşinin düzenli olarak aktif ya da pasif şekilde anal seks yaptıkları var. Çoğunluk penetrasyonsuz bir cinsel ilişkiyi tercih ediyor.

Turizm ve gece hayatı piyasasının içindekiler yabancı geylere o kadar alışıklar ki İstiklal Caddesi'nden yürürken turistleri "güzel karı var abi" şeklinde pavyonlarına çağıran adamlar, turistin ilgilenmediğini gördüğünde "oğlanlar da var" cümlesini kuruveriyorlar. Eee, Türk erkekleri de penetrasyona maruz kalmadıkları sürece eşcinsel olmadıklarına ve sorun olmadığına inandıklarından (bu da onların miti) ve aynı zamanda evlenip çoluk çocuğa karıştıklarından, bilimsel olarak biseksüel sıfatını hak ediyorlar belki. Ancak onlar kendilerine göre hâlâ "taş gibi" heteroseksüeller. Tabii ne demek, biliyorlarsa...

Önceki

 GL KÜLTÜRÜ

GLK EDİTÖRÜ'NDEN

DERDİNİ SÖYLEMEYEN

EŞCİNSEL DEHALAR

TARİHİN PEMBE
SAYFALARI


ROMEO & ROMEO

JULIET & JULIET

KADIN KADINA

ERKEK ERKEĞE

CİNSİYYET
(GL haber)

MİTLER

GLK MÜZİK

GLK KİTAP

GLK SİNEMA

SAĞLIK

SÖZLÜK

CİNSEL BİLGİLER

MEKANLAR

Yazarlar

Merih Akalın

Zehra Akdoğan

Cengiz Aktar

Uğur Alper

Orhan Bahçıvan

Dr. Arı Balcı

Rüstem Batum

Şabo Boyacı

Doğan Cüceloğlu

Şuayip Dağıstanlı

Dilek Dalaklı

Önal Demirci

Tuğrul Eryılmaz

Aynur Gedik

Dr. Mehmet Gürsel

Hakan Kuyucu

Sevin Okyay

Hakan Onum

Dr. Erhan Özer

Dr. Ender Saraç

Robert Schild

Cem Şen

Aykut Tankuter

Umur Talu

Anna Turay

Metin Yahya Üster

Aret Vartanyan

Dr. Nesrin Yetkin

Erol Yurderi

Servisler
YENI Okurdan

Bizi desteklemek
İster misiniz?


Yardım

E-posta

Favorilerinize
Ekleyin


miniDEV'i Tavsiye Et

İletişim

miniDEV'i
Ana Sayfanız yapın

Reklamlarınız İçin

 


Bu Sayfayı Beğendiysen Arkadaşına Yolla