Ana Sayfa

Demokrasi
Dikkat Çekenler
Önce Demokrasi
AB Yolunda
Haklarımız
Savaşa Hayır
Sivil Toplum
Sivil Anayasa
Minidev'in Amacı

Kültür
K Dergisi
Kültür-Sanat
Çevre
Gey-Lezbiyen Kültürü
L.G.B.T.T Yazıları
Alternatif Tıp
Başucu Yazıları
Cinsel Yaşam
Doğan Cüceloğlu İle
İletişim Dünyası

Farklı Renkler,
Farklı Kültürler

Süryani Kültürü
Yahudi Kültürü
Ermeni Kültürü
Rum Kültürü

Diğer
Minidev'de yazmak
ister misiniz?

Reklamlarınız İçin
İletişim

YAZARLAR


JULIET & JULIET                         

Nerelere Kaçsak Gey Gey?

Bu yaz bitti. Herkes hatırlıyor tabii. Belleksizliğimiz intihar eden lezbiyen çifti, lezbiyen olduğu için çocuğu elinden alınan anneyi kolay kolay hatırlatmaz bize ama, geçen sene (2000) 6 Eylül'de bir gemi dolusu eşcinselin Kuşadası'na alınmayışlarını, sonra da devletçek milletçek mahcup olunması üzerine kendilerinin İstanbul'da özenle karşılanmalarını, resmi olarak özür dilenmesini, vs. unutmadı kimse herhalde. Bu sene de gazetelerde gözüme "gelecekler", "küstüler, gelmediler" konulu haberler çarptı. "Geldiler, doya doya gezdiler, şu kadar alışveriş yaptılar, esnafı güldürdüler" benzeri bir habere rastlamadım ama bütün yaz. Ya ben kaçırdım, ya da gazeteciler. Hani dünyalılar "uzaylılar var mı, yok mu" tartışmalarında, uzaylıların varolduğunu, hatta aslında çoktandır ara ara bizi ziyaret edip izler bıraktıklarını savunan ekol vardır ya, ben de eşcinsel turistler hakkında aynısını düşünüyorum. Bence onlar çoktandır gelip gidiyorlardı zaten.

Devletlerin kendilerini içeriye ve dışarıya temsil etme şekilleri farklı dengeler üzerine kurulu ya. İçerde -eşcinsel varmıy mış, varsa da bir grup ne idüğü belirsiz insan müsveddesi saysak nolurmuş-vari yaklaşılırken, dışarıya karşı tabii büyük bir skandal oluyor bu yapılan. Ben gazetelerde konuyla ilgili bu tanımı hatırlıyorum: SKANDAL. Yani Türkiye batı dünyasına rezil oluyor. İçerde kol kırılsa da, bunun acısından çok, gömlekteki yamanması unutulmuş delikten gözükenlerin yarattığı mahcubiyet pek çoklarının yüreğini yakan. Kırılan kol, normal karşılanıyor çünkü.

eBatı, Türkiye'yi eşcinsellik konusunda yaklaşım geliştirmek zorunda bırakıyor. Eğer gey turistler, burada gey gey, açık açık gezmek isterlerse, Türkiye "ahlaksızlık" saydığı bir şeyi "insan hakkı" olarak görmek zorunda kalıyor. Bizim içerden yıllardır yaratmaya çalıştığımız basınç çalışmaları varken, tabi insan şaşalıyor turistik bir olayın yarattığı basınca, gazetelerde böyle haberler okuyunca, batılı gey turizm şirketlerinden devlet tarafından özürler dilenince.

Bu dış mihraklar kimler oluyormuş, diye bir merak düştü içime ve internetten eşcinsel seyahatlerle ilgili bilgiler topladım. Türkiye'nin Ege sahillerine vuran bu gey turizmi dalgası nasıl oluyordu da oluşuyordu? Karşıma genel olarak ABD kaynaklı siteler çıktı.

Bir zamanlar eşcinseller bir aradaysa (ABD'de) bu, ya politik gruplar şeklinde olurdu, ya da içki mekanlarında genelde. Şimdi ise eşcinseller artık eşcinsel nüfusa hizmet veren firmalar kurmak için de bir araya geliyorlar. Bunların arasında da işlem ve de para hacimleri en geniş olanlar, İnternet içerik sağlayıcıları, eğlence üreticileri ve gey camiaya özelleşmiş seyahat paketi üreticileri. Yaygın ekonomi ve iş dünyası dergilerinde, bu sektörlerde faaliyet gösteren şirketlerin "başarı öykülerine", ürün yelpazelerine, yöneticileriyle yapılmış ropörtajlara, ya da bu sektörlere ait pazar araştırmaları bilgilerine rastlanıyor. Bu şirketlere gay.com veya Gsociety örnek verilebilir. Elektronik mutfak eşyaları sektörü ya da temizlik maddeleri sektörü yerine, neden bu sektörlerin geylere yönelik hizmetler ürettikleri anlaşılmaz değil sanırım. Eskiden sadece barlarda bir araya gelebilen geyler, artık çok yoğunluklu olmasa da ekran (TV, sinema, internet) ya da dergiler karşısında, seyahatlerde filan buluşuyorlar. Toplumsal alanda gey olana şuncacık bir izin çıkmış yani yıllar içerisinde. Gey paralar gey şirketlere akıyor ve bu da toplumsal görünürlük yaratıyor.

Amerika'da, seyahat ederek kârlı bir pazar yaratan nüfusun %10'unu ve yaklaşık 54.1 milyar dolarlık payını lezbiyenler ve geyler oluşturuyor. (1) 230 gey ve gey dostu turizm acentesinin pazar araştırmalarını yürüten bir birliğin, San Fransisco TAG'ın (Travel Alternatives Group - Seyahat Alternatifleri Grubu) başkanı Tom Roth diyor ki: "Azınlık grupları, turizm sektörünün hedeflediği kitlenin %50'sini oluşturuyor. Bu durumda neden acenteler onlara yönelik çalışmalarda bulunmasın ki?"(2).

Rich Worldwide Travel şirketinin gey turizm direktörü Allen Carter, gey pazara hizmet vermek isteyen acentelerin illa ki lezbiyen ya da gey olmak zorunda olmadığını, ama müşterilerine gey camiaya neden ve ne şekilde dahil olduklarını göstermeleri gerektiğini söylüyor. Bir acente gey camiaya onların dostu olduğunu iletmek istiyorsa, tek amacının para olmadığını göstermeli. Nasıl mı? Örneğin, yerel gey koroyu maddi manevi destekleyebilir, AIDS savaşım çalışmalarına ya da konserlere sponsorluk yapabilir. Bir iki gey dergisine ilan vermek ya da acentenin camına pembe üçgen çıkartması takmak akıllıca olacaktır! Sembollerin tarih içindeki ilginç (ve acı veren) dolaşımı! Naziler tarafından eşcinselleri damgalamak için kullanılmışken, ardından batı lezbiyen ve gey hareketi tarafından bir direniş ve açığa çıkma sembolü olarak benimsenmiş olan pembe üçgen, artık reklam sembolü ya da kendi başına pazar değeri olan bir tüketim maddesi. Diğer toplumsal değişim talebi içeren hareketlerin ya da özgürlük anlayışlarının sembollerinin günümüzde başına ne geliyorsa, pembe üçgen de bundan payını alıyor yani.

Alanında "lider" bir meslek birliği olan IGLTA (International Gay and Lesbian Travel Association - Uluslararası Gey ve Lezbiyen Seyahat Birliği), lezbiyen ve gey turizm sektörünün büyümesi ve gelişmesi için çalışmalar yürütmekte. 1983'de 25 üyeyle kurulan IGLTA, bugün çatısı altında 1200 civarı gey ya da gey dostu seyahat acentesi, tur operatörü, havayolu şirketi, vs. gibi turizm alanında çalışan firma bulunduruyor. Pazar araştırmalarının gösterdiği üzere oldukça kârlı olan "gey seyahat" işine bulaşmak isteyenlere TAG, IGLTA gibi kuruluşlara aktif katılımın önemi hatırlatılıyor. Her şey hazır. Yani, müşteriler, müşterileri ve hizmeti üretecek şirketleri birbirine kavuşturacak birlik hazır. Geriye önyargıları ve hetero müşterilerin hışmına uğrama paranoyasını bırakıp, halihazırda ürettikleri ürünü nasıl olup da gey ürün haline getireceklerini öğrenmeye aç şirketlerin varlığı kalıyor. Yavaş yavaş hetero şirketler de konuya uyanıyor gibiler.

İnternet, geylere hizmet vermek isteyen turizm firmalarının işlerine oldukça yarayan bir ortam.(3) Harris Interactive Inc. tarafından, 2000 nisanında 7,558 katılımcı üzerinde yapılan bir araştırmaya (4) göre lezbiyenlerin ve geylerin %25'i haftada 21 saatten fazla vakitlerini -email işlemleri hariç- internette geçirirlerken, gey olmayan katılımcılardan sadece %18'i internette benzer oranda vakit geçiriyorlar. Community Marketing Inc.'ın 2001 yılında yapmakta olduğu (hâlâ devam ediyormuş, tamamlanmamış sonuçlar) araştırmasına göre ise, ulusal ortalama % 64 iken, geylerin %91'i son 12 ay içerisinde tatil yapmış. Hatta geylerin % 49'u 3 ya da 3'den fazla tatile çıkmış. Yurtdışı tatilinde ise ulusal ortalama % 9 iken, geyler için bu oran % 54. Şimdi istatistik, pazar araştırmaları vs. konulardaki düşüncelerinizi bir kenara bırakın ve bu rakamlara işadamı gözüyle bakın. Ne yaparsınız? ILGTA'nın kapısını çalıp, hemen bir gey portalına reklam vermez misiniz? Geylere hizmet veren en kapsamlı internet içerik sağlayıcısı gay.com'u öneririm: 2000 yılında ayda 2.5 milyondan fazla lezbiyen ve gey tüketiciye hizmet vermiş (bahsedilen rakam hit değil, kişi sayısı). (5) Lezbiyenler ve geylere eğlence, finans ve sağlık bilgisi, magazin, kültür, sohbet ve arkadaş bulma olanağı sağlayan bu dotcom'ları kullanarak tüketiciye ulaşma çabası en fazla olan sektörlerden biri seyahat sektörü, doğal olarak. Fiji Adalarından, Amazon seyahatine, Türkiye'den Nepal'e geyler için hazırlanmış seyahat turlarına internetten ulaşmak çok kolay.

TAG'ın pazar araştırmalarına göre, heteroseksüellerin %42'si bir sene önceki turizm acentesinden hizmet alırken, geylerin % 87'si aynı firmaya bağlı kalmış. (6) Geylerin genel olarak bağlılığı, gözleri gey pazar tarafından açılmış hizmet ve ürün üreticileri, halkla ilişkilerciler ve pazar araştırmacılar tarafından bilinen bir gerçek. Haberler gey camiada hızlı yayılıyor! Deniyor ki, "geyleri bir kere kapınızdan içeri almayı başarırsanız, firmanıza ve hizmetlerinize bağlı kalacaklardır. Üstelik, genelde çift gelirli ve bakacak çocukları olmayan çiftler oldukları için, sunduğunuz hizmeti rahatça satın alabileceklerdir." Ve bilin bakalım ne? "Seyahat etmeye bayılıyorlar."

Bu rakamlar ve yorumlar şu iki soruyu getiriyor aklıma: Neden özel olarak eşcinsellere yönelik pazar araştırmaları var ve neden bu pazar araştırmalarını en etkili şekilde kullanan sektörlerden biri turizm sektörü. Pazar araştırmaları ve turizm konusunda üçüncü dünya ülkelerinden birinde, bu soruların ancak tüketici olarak muhatabı olabilecek biri olduğumdan, yanıtlamakta biraz yetersiz kaldığımı hissediyorum. Ancak tüketim toplumundan hoşlanmamam ve heteroseksüel olmamam beni bu konuya sıradan bir tüketiciden daha şüpheli yaklaştırdığı için, huzurunuzda bir miktar yanıt arama çabasına gireceğim.

Neden eşcinsellere yönelik pazar araştırmaları var? Demek ki, eğer tüketim alanında kendilerine uygun farklı kanallar açılırsa eşcinseller, heteroseksüel tüketiciden farklı davranma potansiyeline sahipler ve pazar araştırmacıları da eşcinsel tüketicileri ayrı bir kategoride değerlendirip bahsedilen potansiyeli ortaya çıkararak, bu özel kategorinin özgün ihtiyaçlarına göre pazarlama stratejilerini yeniden değerlendirmek istiyorlar.

Yazının devamını okumak için tıklayınız


Yeşim Başaran

Önceki  
GL KÜLTÜRÜ

GLK EDİTÖRÜ'NDEN

DERDİNİ SÖYLEMEYEN

EŞCİNSEL DEHALAR

TARİHİN PEMBE
SAYFALARI


ROMEO & ROMEO

JULIET & JULIET

KADIN KADINA

ERKEK ERKEĞE

CİNSİYYET
(GL haber)

MİTLER

GLK MÜZİK

GLK KİTAP

GLK SİNEMA

SAĞLIK

SÖZLÜK

CİNSEL BİLGİLER

MEKANLAR

Yazarlar

Merih Akalın

Zehra Akdoğan

Cengiz Aktar

Uğur Alper

Orhan Bahçıvan

Dr. Arı Balcı

Rüstem Batum

Şabo Boyacı

Doğan Cüceloğlu

Şuayip Dağıstanlı

Dilek Dalaklı

Önal Demirci

Tuğrul Eryılmaz

Aynur Gedik

Dr. Mehmet Gürsel

Hakan Kuyucu

Sevin Okyay

Hakan Onum

Dr. Erhan Özer

Dr. Ender Saraç

Robert Schild

Cem Şen

Aykut Tankuter

Umur Talu

Anna Turay

Metin Yahya Üster

Aret Vartanyan

Dr. Nesrin Yetkin

Erol Yurderi

Servisler
YENI Okurdan

Bizi desteklemek
İster misiniz?


Yardım

E-posta

Favorilerinize
Ekleyin


miniDEV'i Tavsiye Et

İletişim

miniDEV'i
Ana Sayfanız yapın

Reklamlarınız İçin

 Bu Sayfayı Beğendiysen Arkadaşına Yolla