Ana Sayfa

Demokrasi
Dikkat Çekenler
Önce Demokrasi
AB Yolunda
Haklarımız
Savaşa Hayır
Sivil Toplum
Sivil Anayasa
Minidev'in Amacı

Kültür
K Dergisi
Kültür-Sanat
Çevre
Gey-Lezbiyen Kültürü
L.G.B.T.T Yazıları
Alternatif Tıp
Başucu Yazıları
Cinsel Yaşam
Doğan Cüceloğlu İle
İletişim Dünyası

Farklı Renkler,
Farklı Kültürler

Süryani Kültürü
Yahudi Kültürü
Ermeni Kültürü
Rum Kültürü

Diğer
Minidev'de yazmak
ister misiniz?

Reklamlarınız İçin
İletişim

YAZARLAR


Cinsel Bilgiler

Europride
Dünyanın ve Avrupa'nın dört bir yanında her yıl Pride etkinlikleri düzenlenir ancak Avrupa'nın bir şehrinde Pride'ların en büyüğü yapılır, buna da Europride denir. Öteki şehirlerde Pride etkinlikleri birkaç gün sürerken Europride şehrinde etkinlikler bir hafta on güne kadar uzar ve sadece bir gösteri yürüyüşünün ötesinde yüzlerce farklı etkinlik yapılır. Kültür sanat etkinlikleri, toplantılar ve farklı eğlenceler. 2000 yılında Roma'da yapılan Europride bugüne kadar en çok ses getiren Europride oldu. Çünkü Avrupa'nın hatta dünyanın dört bir tarafından Roma'ya gelecek eşcinsellerin böyle bir olay düzenlemesi Papa'nın hoşuna gitmemiş ve onaylamayan açıklamalarda bulunmuştu. Bunun üzerine gey hakları savunucuları için Roma 2000 daha da büyük önem kazandı ve yüzbinlerce kişi Roma sokaklarında yürüdü. 2001'de Viyana'da yapılan Europride'ın 2002 yılındaki ev sahibi ise Köln.

GL: Gelişim Süreci, Açılma...
Çeviren: Metehan ÇELİK
Ç. Ü Eğitim Fakültesi
Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Anabilim Dalı Öğr. Gör.Lezbiyen ve geylerin ilişkileri bir şekilde heteroseksüellerinkine benzemektedir. Heteroseksüellerinkine benzemeyen ise genellikle yasalar tarafından bu ilişkinin yasal olarak kabul edilmemesidir. İlişkiyi korumak için lezbiyen ve geyler toplumda özerklik adına heteroseksüel çiftlerle olan ilişkilerini özellikle garantiye almak isterler. Bunlara ek olarak bu çiftler özellikle evlilik durumlarında toplumsal olarak kabul görme, ekonomik sorumluluklar ve kazançlar için de ilişkilerini garantiye almak isterler.

Lezbiyen ve geyler çocuğa da sahip olabilir. Bazılarının çocukları daha önceki heteroseksüel ilişkilerinden olabildiği gibi lezbiyenler arasında suni döllenme ve erkek arkadaşlarından birinden hamile kalma yoluyla da bir çocuğa sahip oldukları görülebilmektedir. Bazen de geliştirici ebeveyn ya da adaptif aile olarak çocuğun bakımını üstlenebilmektedirler. Fakat toplumun çocuğun yetiştirilmesi ile ilgili olarak cinsel yönelim ve ebeveynliğin gerektirdiği yeteneklere sahip olmaları ile ilgili yanlış algılamaları nedeniyle yasalar ve toplum içerisinde oldukça büyük güçlüklerle yüzyüze gelmektedirler (Cohen, Williams, 1996).

Lezbiyen ve Gey Yaşam Tarzları
Lezbiyen ve geylerin yaşam biçimlerini anlamak için bu kişilerin hayat biçimlerinin iyi irdelenmesi gerektiği ve bu yaşam tarzının azımsanmayacak kadar geniş bir ranjda yer aldığının bilinmesi gerekmektedir. Burada en önemli açı, bireyin yaşam tarzında açık ya da gizli bir şekilde homoseksüelliğini yaşayıp yaşamadığıdır. Gizli homoseksüel, heteroseksüel bir evlilik yapmış, çocuklara sahip ve toplumda profesyonel olarak saygı gören bir yerde ve ayda yalnızca birkaç saati kendi cinsi ile geçiren birisi olabilir. Homoseksüelliğini açık bir şekilde yaşayanlar ise genellikle homoseksüel bir grup içerisinde ve özelliklede gey alt kültürünün yoğun olarak bulunduğu şehirlerde hayatlarını devam ettirmektedirler. Bu homoseksüeller göreceli olarak daha az heteroseksüel arkadaşları ile ilişkiler içerisine girmektedirler. Yine homoseksüelliğini açık ve gizli yaşayanların da kendi içlerinde oldukça fazla varyasyonlara sahip oldukları görülmektedir. Bir çok gey ve lezbiyen daha çok güven duydukları insanlarla bu yönlerini paylaşırken günlük, sıradan ilişkilerinde bu yönlerinden bahsetmemektedirler. Gey erkeklerle, lezbiyenlerin yaşam tarzları erkeğe ve kadına yüklenen rollerden kaynaklanan nedenlerle farklılaşmaktadır. Bunun yanısıra geylere karşı ayrımlar kadınlara oranla çok daha fazla olduğu görülmektedir. Örneğin iki kadının bir evi paylaşması çok normal görülürken iki erkeğin aynı evi paylaşması daha farklı yorumlanabilmektedir. Bu nedenle geylerin yaşam biçimleri bir bütünlük göstermemektedir. Bu yaşam tarzını etkileyecek diğer faktörler ise; sosyal sınıf, meslek, kişilik özellikleri v.b.dir.

Homoseksüelliğini gizli bir biçimde yaşayan bireyler bazı dezavantajlara sahiptirler. Aşağıda bir lezbiyen bunu şöyle açıklamaktadır. "Bunu gizlemek zorunda olmaktan nefret ediyorum. İnsanların erkek arkadaşın var mı diye sormaları oldukça sıkıcı ve bana bunu sorduklarında oldukça hakarete uğramış hissediyorum".

Gey ya da lezbiyen olduğunu açıklama süreci öncelikle bir kişiye daha sonra da diğerlerine homoseksüel olduğunu açıklamayı içermektedir. Bu süreç içerisinde birey psikolojik olarak oldukça incinebilir bir yapıya sahiptir. Bunun nedeni diğerleri tarafından kabul ya da reddedilme riskinin yaşanması ve sonucunda bireyin benlik saygısının olumsuz etkilenmesi olarak görülebilir. Devam eden süreçte birey toplumdaki yeni cinsel kimliği ile kendini keşfetme sürecine girer. Genellikle gey toplulukları ile yeni ilişkiler ve becerilerle ilgili pratik yapmaya başlar. Keşfetme süreci sonunda tipik bir biçimde birincil ilişkilerin şekillendiği bir süreç ortaya çıkmaktadır. Bu ilişkiler sık sık kısa süreli, kıskançlık ve dalgalanmalarla dolu daha çok heteroseksüel ilişkilere benzeyen bir yapıdadır. Son olarak; toplumda tam olarak fonksiyon gören ve uzun süreli bir ilişkiyi devam ettirecek bir bireye bağlanma ile sonuçlanan bir bütünleşme süreci söz konusudur. Elbette bu süreçler ortaya çıkmadan önce birey kendi eşcinsel kimliğine ulaşmalıdır. Bu eşcinsel kimliğine ulaşma altı dönemi içermektedir.

Kimlik Karmaşası: Birey muhtemel olarak heteroseksüel bir kimlikle başlamaktadır. Çünkü heteroseksüellik toplumda oldukça normal sayılmaktadır. Aynı cinse ilgisinin olduğunu farketmesi ve davranışları bireyin "ben kimim" sorusu karşısında karmaşaya düşmesine neden olmaktadır.
Kimlik Karşılaştırması: Bu evrede birey eşcinsel olabilirim şeklinde düşünmeye başlar. Kendisinde uyanan duygular nedeniyle heteroseksüellikte yaşadığı rahatlığın kaybolması ile sonuçlanır. Kimlik Toleransı: Bu evrede birey ben eşcinselim şeklinde düşünmeye başlar. Birey diğer eşcinsellerle iletişim kurmak ve bilgi almak, paylaşmak ister. Bu başlangıçtaki diğerleriyle iletişimin kalitesi ve içeriği oldukça kritiktir.
Kendini Kabul: Bu evrede ben homoseksüelim diyebilmekte ve bu kimliği kabul etmektedir.
Kimlikle İlgili Memnunluk: Birey dünyadaki eşcinsellerin iyi ve önemli bireyler olduklarını, heteroseksüellerin ise aynı şekilde olmadıklarını düşünmeye başlar.
Kimlik Sentezi: Birey artık "bize karşı onlar" yani eşcinsellere karşı heteroseksüeller şeklinde düşünmemekte, heteroseksüeller içerisinde de iyi ve destekleyici insanların olduğunu kabul etmektedir. Bu son evrede birey toplumsal ve öznel kimliğin bir sentezini ya pmaktadır.

Kaynakça: Cohen, K. W. Williams, C. R. (1996). The Lives Of Lesbians, Gays And Bisexuals Children To Adults.
Diğer yazılar için tıklayınızGL KÜLTÜRÜ

GLK EDİTÖRÜ'NDEN

DERDİNİ SÖYLEMEYEN

EŞCİNSEL DEHALAR

TARİHİN PEMBE
SAYFALARI


ROMEO & ROMEO

JULIET & JULIET

KADIN KADINA

ERKEK ERKEĞE

CİNSİYYET
(GL haber)

MİTLER

GLK MÜZİK

GLK KİTAP

GLK SİNEMA

SAĞLIK

SÖZLÜK

CİNSEL BİLGİLER

MEKANLAR

Yazarlar

Merih Akalın

Zehra Akdoğan

Cengiz Aktar

Uğur Alper

Orhan Bahçıvan

Dr. Arı Balcı

Rüstem Batum

Şabo Boyacı

Doğan Cüceloğlu

Şuayip Dağıstanlı

Dilek Dalaklı

Önal Demirci

Tuğrul Eryılmaz

Aynur Gedik

Dr. Mehmet Gürsel

Hakan Kuyucu

Sevin Okyay

Hakan Onum

Dr. Erhan Özer

Dr. Ender Saraç

Robert Schild

Cem Şen

Aykut Tankuter

Umur Talu

Anna Turay

Metin Yahya Üster

Aret Vartanyan

Dr. Nesrin Yetkin

Erol Yurderi

Servisler
YENI Okurdan

Bizi desteklemek
İster misiniz?


Yardım

E-posta

Favorilerinize
Ekleyin


miniDEV'i Tavsiye Et

İletişim

miniDEV'i
Ana Sayfanız yapın

Reklamlarınız İçin

 Bu Sayfayı Beğendiysen Arkadaşına Yolla