Ana Sayfa

Demokrasi
Dikkat Çekenler
Önce Demokrasi
AB Yolunda
Haklarımız
Savaşa Hayır
Sivil Toplum
Sivil Anayasa
Minidev'in Amacı

Kültür
K Dergisi
Kültür-Sanat
Çevre
Gey-Lezbiyen Kültürü
L.G.B.T.T Yazıları
Alternatif Tıp
Başucu Yazıları
Cinsel Yaşam
Doğan Cüceloğlu İle
İletişim Dünyası

Farklı Renkler,
Farklı Kültürler

Süryani Kültürü
Yahudi Kültürü
Ermeni Kültürü
Rum Kültürü

Diğer
Minidev'de yazmak
ister misiniz?

Reklamlarınız İçin
İletişim

YAZARLAR


GLK Editörü'nden...Güncelleme: 06. 01. 2003

Aktivizm Ne Zaman Bitecek?

Evet, bu soruyu sorup duruyorum birkaç gündür kendime. Üç ay sonra da bana buralara yazı yazdıran bir mesele oldu bu aktivizm meselesi. Konuya yabancı olanlar için biraz açıklama yapalım. Ne de olsa damardan giriverdik konuya. Aktivizm aslında eylemcilik demek. Türkiye'de seksen sonrası elleri kolları bağlanan sivil toplum kuruluşlarının oluşturmakta zorlandıkları ve hatta geciktikleri bir kavram bu. Toplumsal olaylarda söz alan, kimsenin farkında olmadığı bu hakkı kullananlardır aktivistler. Kendilerini kimyasal atık taşıyan gemilere zincirleyen Greenpeace'çilerdir, savaş karşıtı gösteriler düzenleyip sokaklara dökülen Savaş Karşıtları'dır, İnsan Hakları Derneği'nde çalışıp her hak ihlâlinde sesini yükselten Eren Keskin'dir.

Gey aktivistlerse Lambda ve Kaos gibi gruplarda çalışan ve eşcinsel hakları konusunda toplum duyarlılığını artırmayı hedefleyen dostlarım. Yani karşılık beklemeden, emeğini ve vaktini bir şeyleri değiştirmek için uğraşanlar. Türkiye'deki gey hareketin geçmişine bakarsak 90'ların başından beri birtakım çabalar ön plana çıkıyor. yani o zamandan beri aşağı yukarı on yıldır çalışan birileri var. Bu insanlar ne zaman uğraştıkları şeylere kavuşacak, ne zaman aktivistlere ve aktivizme gerek kalmayacak onu düşünüyordum.

Eşcinsel hareketin dışındaki aktivizm için bu konunun tartışılması abes çünkü daima birileri bir şeyleri değiştirmek isteyecektir. Onun için de "aktivistlik" yapacaktır. Ama bugün eşcinsel hareketin hedeflerini bir düşünürsek "Avrupa Birliği düzeyindeki eşcinsel haklarına" ulaşmak olarak özetlenebilecek bir hedef var. Ancak Avrupa Birliği ülkelerinde de eşcinsel aktivistler var. Demek ki ondan daha sonrası da var. Diyelim ki bir gün eşcinsellerin heteroseksüellerden sosyal anlamda farkı kalmadı, her şey güllük gülistanlık. Peki sonra ne olacak? Daha da önemlisi aktivistlerin amacı oraya kadar gitmek mi?

Aslında bu tartışma bugünün Türkiyesinde havada kalmaya mahkûm. Çünkü aktivizm nereye kadar sorusunun yanıtını vermek için "son" dediğimiz yere biraz yaklaşmak gerek. Ama biz "son"un o kadar uzağındayız ki. Yine de şimdiden bu tartışmaların başlaması gelecekte bizi daha sağlıklı yönlendirecektir. Bunun dahilinde aktivistlerin gey hareketi yaşamlarında nereye koyduklarının da çok önemli olduğunu düşünüyorum.

AIDS ortaya çıkıncaya kadar, 69'da alevlenen Amerikan Gey Hareketi biraz gevşemeye başlamıştı. 80'lerin başında on yıllık süreç bitmiş ve o hızlı aktivistler büyümüştü, hayat gailesine dalmıştı. İşte o zaman tartışmalar başlamıştı. Eşcinsellerin yeterince hak kazandığı, bundan sonraki gelişmelerin doğal bir biçimde olacağı görüşü, gey aktivizmine ihtiyaç kalmadığı tartışmaları almış başını gitmişti. AIDS patlayınca hepsi unutuldu ve eşcinsel örgütlenmeler yeni bir soluk kazandı. Fonlar arttı, gönüllüler çoğaldı ve neredeyse küllerinden yepyeni bir hareket yaratıldı.

Batıda bu tartışmalar bugünlerde tekrar gündemde. Aslında çok fazla büyümedi. Daha çok eşcinsel örgütlenmeler sormaya başladı "nereye gidiyoruz" diye. Diyelim ki evlilik hakkı alındı, sosyal kanunlar değişti, eşcinsellerin topluma entegrasyonu sağlandı. Sonra? Aslında bir kısım daha bugünden eşcinsel örgütlenmelere gerek kalmadığını telâffuz etmeye başladı. Ancak eşcinsel hareket seksenlerin başındaki gevşeme içinde değil. Uluslararası kurumlar yine canla başla çalışıyor, Amerika'da görünürlük arttıkça artıyor, seçimler öncesinde eşcinsel örgüt liderleri adaylarla görüşüyor.

Amerikalıları kendi tartışmalarıyla bırakıyorum ve bize dönüyorum. Gördüğüm kadarıyla eşcinsel aktivistlerin birçoğu kendilerini bu işe "adıyorlar". Hayatımın bir bölümü benim de kendimi Lambda'ya adamamla geçti. Ama öyle bir gün geldi ki, eşcinsellik hayatımın merkezine oturmuştu. Aslında oturan Lambda'ydı ancak Lambda'nın direk bağlandığı yer eşcinsellikti. Bu sadece benim değil tanıdığım birçok eşcinsel aktivistin yaşadığı bir şeydi. İşte bu yüzden bugün o insanlar artık "aktivist" değil. Aktivizmin de bir dozu olması gerekiyor sanırım. Ancak bu şekilde aktivistler boyunlarına kadar "bu işlere" batmaz ve enerjilerini daha verimli bir şekilde değerlendirebilirler.

Gey grupların soluk kaybetmesi, işgücü kaynağının azalması, deneyimli aktivistlerin kaybı aslında her şeyi el yordamıyla yapmaktan kaynaklanıyor. Biz aktivistlerin de yöntem konusunda pek başarılı olmamamızdan. Gücümüz varken her şeye saldırıp, her şeyin altından kalkıyoruz. Ancak bu durumda o enerji çabuk tükeniyor, hep zorlanarak kullanıldığı için. Gey aktivizmin ömrü bu şartlar altında, arkadan gelenlerin de azlığı düşünülürse tehlikede görünüyor.

Bugüne kadar eşcinsel hareketin sahnesinden geçenleri canlandırdım gözümde ve gerçekten büyük emekler vermiş birçok insan yok bugün. Çok şükür ki, Türkiye'de eşcinsel aktivizm ayrılanlarla son bulmadı ama çok şey kaybettiği de bir gerçek. Keşke 90'ların başından beri çalışan dostlar hâlâ burada olsaydı... O zaman çok daha başka bir yerde olurduk. Ama umutsuzluğa düşmeden bugünün çalışanlarını nasıl kaybetmeyiz diye düşünmek lazım.

Neşeli kalın.

Uğur ALPER
Diğer yazıları için tıklayın

 GL KÜLTÜRÜ

GLK EDİTÖRÜ'NDEN

DERDİNİ SÖYLEMEYEN

EŞCİNSEL DEHALAR

TARİHİN PEMBE
SAYFALARI


ROMEO & ROMEO

JULIET & JULIET

KADIN KADINA

ERKEK ERKEĞE

CİNSİYYET
(GL haber)

MİTLER

GLK MÜZİK

GLK KİTAP

GLK SİNEMA

SAĞLIK

SÖZLÜK

CİNSEL BİLGİLER

MEKANLAR

Yazarlar

Merih Akalın

Zehra Akdoğan

Cengiz Aktar

Uğur Alper

Orhan Bahçıvan

Dr. Arı Balcı

Rüstem Batum

Şabo Boyacı

Doğan Cüceloğlu

Şuayip Dağıstanlı

Dilek Dalaklı

Önal Demirci

Tuğrul Eryılmaz

Aynur Gedik

Dr. Mehmet Gürsel

Hakan Kuyucu

Sevin Okyay

Hakan Onum

Dr. Erhan Özer

Dr. Ender Saraç

Robert Schild

Cem Şen

Aykut Tankuter

Umur Talu

Anna Turay

Metin Yahya Üster

Aret Vartanyan

Dr. Nesrin Yetkin

Erol Yurderi

Servisler
YENI Okurdan

Bizi desteklemek
İster misiniz?


Yardım

E-posta

Favorilerinize
Ekleyin


miniDEV'i Tavsiye Et

İletişim

miniDEV'i
Ana Sayfanız yapın

Reklamlarınız İçin

 Bu Sayfayı Beğendiysen Arkadaşına Yolla