Ana Sayfa

Demokrasi
Dikkat Çekenler
Önce Demokrasi
AB Yolunda
Haklarımız
Savaşa Hayır
Sivil Toplum
Sivil Anayasa
Minidev'in Amacı

Kültür
K Dergisi
Kültür-Sanat
Çevre
Gey-Lezbiyen Kültürü
L.G.B.T.T Yazıları
Alternatif Tıp
Başucu Yazıları
Cinsel Yaşam
Doğan Cüceloğlu İle
İletişim Dünyası

Farklı Renkler,
Farklı Kültürler

Süryani Kültürü
Yahudi Kültürü
Ermeni Kültürü
Rum Kültürü

Diğer
Minidev'de yazmak
ister misiniz?

Reklamlarınız İçin
İletişim

YAZARLAR


GLK Editörü'nden...Güncelleme: 16. 10. 2002

Yaz Uykusundan Kalktımmmm!

Aman! O da ne? Demek aylardır yazmıyormuşum. Ama bana son yazımı geçen hafta göndermişim gibi geliyor. Hmm, demek ki ayıların kış uykusu gibi eşcinsellerin de yaz uykusu varmış. Yemediniz değil mi? Ben de yemedim. Haydi eşcinsellerin arasında var "ayılar" (Bkz. www.ayilar.net) kendimi ben onlardanım diye yuttursam (pek de zorlanmam hani) uyku periyodu tutmuyor. Yaz boyunca eşcinsellik yapmadım desem, birçoğunuz bana bir yerleriyle güler. Aman ne yapayım, sıcak havalarda insanın yazı yazası, bir şeyler üretesi gelmiyor. Gelmedi zaten. Daha yeni geldi ben de bir şeyler toparlayayım da minidev.com'daki köşemi kaybetmeyeyim dedim.

Efendiiim, bu kadar zamanda neler olmuş neler. Biri Bizi Gözetliyor şeysi bile yeni bölümüyle başlamış. Perihan Mağden ay olmuş tekrar yazmaya başlayalı. Hoş, o yazmayı bıraktığında ben çoktan minidev'e ara vermiştim sanırım. Zaman mevhumumu kaybettim. Hangi yıldayız? Ne diyordum, hah, seçimler kapıya dayanmış, liderler meydanları doldurmuş. Hele bir de memleketin başına vahim bir olay gelmiş ki sormayın gitsin. Cem Uzan politikaya soyunmuş, peşine de tüm Telsim bayilerini milletvekili adayı diye takmış. Her miting İbrahim Tatlıses'li, Ebru Gündeş'li, Hande Yener'li. Eee, bu halk böyle bir adam vermesin de kime versin... oyunu!

İşin daha da ilginç bir yanı var benim açımdan. Bu seçimlerde Türkiye tarihinde ilk kez liderlerin ağzından eşcinsellere dair sözcükler dökülüyor. Yeni Türkiye Partisi lideri yakışıklı İsmail Cem, eşcinsel haklarından bahsedip, iktidara gelirlerse "yasalarda ayrımcılığa karşı düzenlemelere gidilecek" diye anlaşılabilecek sözler söylüyor. Haydi o neyse, Avrupa görmüş, ufku geniş, başka türlü bir insan. Pekiyi Tayyip Erdoğan eşcinsellere evlilik hakkı verilme konusunu "sosyal haklar çerçevesinde değerlendiririz" derse biz eşcinseller sersemlemez miyiz? Avrupa'daki muhafazakar partiler bile evlilik hakkı meselesinde "ölürüz de vermeyiz" tavrı içindeyken, sen kalk koskoca Tayyip (hani ona gazetelerde hep ön ismiyle hitap ediyorlar ya) bu konuyu değerlendireceğiz de. Bakalım daha neler göreceğiz.

Bir de DEHAP var. Perihan Mağden takipçileri bilirler, oldukça önemli sayıda aydın DEHAP taraftarı ve oylarını DEHAP'a verecek. Eee, Mağden açıklar da ben açıklamaz mıyım, evet ben de DEHAP'a vereceğim. Bence siz de verin. Millet meclisi binasında biraz aydınlık yüzler, açık zihinli kadınlar, erkekler görelim. Pınar Selek DEHAP'ın İstanbul'daki milletvekili adaylarından. Hem de birinci sıradan! DEHAP barajı geçebilirse Pınar'ı mecliste göreceğiz. Dahası DEHAP'ı mecliste göreceğiz. Ama ona da bir şey bulurlar diye korkmuyor da değilim hani. Yıllar önce SHP ile ittifak yapıp meclise giren HADEP milletvekillerinin başlarına geleni biliyoruz. Haydi hayırlısı.

Benim gündemimde sadece seçimler yok tabi. 26 Ekim'de eşcinseller yine buluşuyor İstanbul'da. Güztanbul'un bu yıl beşincisi yapılıyor. Yılda iki kez, bir Ankara'da bir İstanbul'da yapılan bu buluşmaların dokuzuncusu. Türkiye'nin dört bir yanından gelen eşcinseller, eşcinsel gruplar ve bağımsız politika yapan aktivistler dört gün boyunca bir arada tartışacak, konuşacak ve vakit geçirecek. Son birkaç yıldır oldukça ciddileşti bu buluşmalar. Hatta bazen toplantı ve tartışmalar dışında resmi programa hiçbir şey alınmadığı oldu. Piknik, gezi, parti, eğlence gibi şeylere vakit kaybı diye bakıldı. Nasıl olsa onlar hep yapılıyor dendi. Bu görüşün de haklı yanları var tabii ama o kadar insan bir araya gelmişken sadece fikir alışverişinde bulunarak değil, farklı sosyal ortamlarda bir araya gelerek de kaynaşabilir. Zaten dünyanın hiçbir yerinde eşcinsel etkinliklerin en ciddisi bile partisiz eğlencesiz olmaz. Lambdaistanbul bu yılki Güztanbul'un organizasyonundan sorumlu grup olarak süper entelektüel toplantıların yanı sıra araya bir parti koymayı da ihmal etmemiş. Partide de fikir alışverişi, tartışma falan da yapılabilir tabi. Güztanbul ruhundan hiçbir şey kaybetmemiş olur.

Eveeeet minidev.com'un en popüler köşesinin okurları, hayata geri döndük, salı günleri bize bir uğrayın artık...

Neşeli kalın.

Uğur ALPER
Diğer yazıları için tıklayın

 GL KÜLTÜRÜ

GLK EDİTÖRÜ'NDEN

DERDİNİ SÖYLEMEYEN

EŞCİNSEL DEHALAR

TARİHİN PEMBE
SAYFALARI


ROMEO & ROMEO

JULIET & JULIET

KADIN KADINA

ERKEK ERKEĞE

CİNSİYYET
(GL haber)

MİTLER

GLK MÜZİK

GLK KİTAP

GLK SİNEMA

SAĞLIK

SÖZLÜK

CİNSEL BİLGİLER

MEKANLAR

Yazarlar

Merih Akalın

Zehra Akdoğan

Cengiz Aktar

Uğur Alper

Orhan Bahçıvan

Dr. Arı Balcı

Rüstem Batum

Şabo Boyacı

Doğan Cüceloğlu

Şuayip Dağıstanlı

Dilek Dalaklı

Önal Demirci

Tuğrul Eryılmaz

Aynur Gedik

Dr. Mehmet Gürsel

Hakan Kuyucu

Sevin Okyay

Hakan Onum

Dr. Erhan Özer

Dr. Ender Saraç

Robert Schild

Cem Şen

Aykut Tankuter

Umur Talu

Anna Turay

Metin Yahya Üster

Aret Vartanyan

Dr. Nesrin Yetkin

Erol Yurderi

Servisler
YENI Okurdan

Bizi desteklemek
İster misiniz?


Yardım

E-posta

Favorilerinize
Ekleyin


miniDEV'i Tavsiye Et

İletişim

miniDEV'i
Ana Sayfanız yapın

Reklamlarınız İçin

 Bu Sayfayı Beğendiysen Arkadaşına Yolla