Ana Sayfa

Demokrasi
Dikkat Çekenler
Önce Demokrasi
AB Yolunda
Haklarımız
Savaşa Hayır
Sivil Toplum
Sivil Anayasa
Minidev'in Amacı

Kültür
K Dergisi
Kültür-Sanat
Çevre
Gey-Lezbiyen Kültürü
L.G.B.T.T Yazıları
Alternatif Tıp
Başucu Yazıları
Cinsel Yaşam
Doğan Cüceloğlu İle
İletişim Dünyası

Farklı Renkler,
Farklı Kültürler

Süryani Kültürü
Yahudi Kültürü
Ermeni Kültürü
Rum Kültürü

Diğer
Minidev'de yazmak
ister misiniz?

Reklamlarınız İçin
İletişim

YAZARLAR


GLK Editörü'nden...Güncelleme: 16. 04. 2002

Her Son Bir Başlangıçtır

İki haftadır lens takıyorum. Yani takmaya çalışıyorum. Sabahları yarım saate yakın süren bir lens takma merasimi işe geç kalmama neden olacağından bu iki haftanın ancak üç beş gününde takabildim. Ama canhıraş feryatlarla sonunda alışabildim ve artık sadece on beş dakika sürüyor. Lenslerin ardından dünyaya da farklı bakmaya başladım gibi geliyor. Çevre, insanlar, kitaplar, filmler farklı geliyor. Değişik, sisli bir dünyaya bakıyorum gibi. Geçenlerde bir akşam "ben lenslerimi haftada bir çıkarıyorum" diyen bir arkadaşıma özendim ve gece yatarken çıkarmadım. Ertesi sabah o güne kadar gördüğüm en farklı dünyayla karşılaştım. "Zeynep, senin evin bahçe katı olduğu için mi sabah sabah sisli?" Daha sonra anladım ki benim lensim gece yatarken çıkarılmayacaklardan değilmiş.

Minik plastik yuvarlakların ardından gördüğüm dünya gerçekten de değişik. Birkaç gün önce yeni bir eve taşındım. Cihangir'e... Hep istediğim "muhit"e yani. Muhit lafını da çok severim. "Muhitimize geldik lütfen peşimi bırakın" esprisini yıllarca yapmışımdır. Gerçekten de yeni bir ev, yeni bir çevre insanın yaşam açısını değiştiriyor. "Yaşama bakış açısı" lafını kısaltıverdim. Hayatta durduğun yerin farkında olmak insanın alacağı kararlarda ikileme ve hatta üçleme düşmesini engelliyor. İyi de yapıyor. Öncelikleri sıralamak ve bu listeden emin olmak... Bir kere başardıktan sonra yaşamların yanlış gitmesine imkan yok.

Şu yağmurlu günde yaşamın anlamına dair felsefe yapmaya hiç gerek yok. Yaşamın anlamı yağmurdur, verimliliktir, büyümek gelişmektir. Voltaire Candide'in sonunda bulmuş o anlamı zaten, her şeyi bırakın da bahçenizi ekin biçin. Herkesin bir bahçesi olmalı, herkes üretecek bir şeylere sahip olmalı. Yaşama katkıda bulunmak yaşamı büyütür ve güzelleştirir. Evet, mutluluk felsefemiz son hızla devam ediyor. Kurduğum kırık dökük cümleleri toparlamam lazım. "Kendime yeni bir ben lazım".

Bu hafta sonu Ankara'da artık kaçıncısı olduğunu hatırlamadığım Baharankara toplantıları yapılacak. Türkiye'nin dört bir yanından eşcinseller ve eşcinsel gruplar bir araya gelip tartışacaklar, fikir üretecekler. Baharankara programına bakıldığında ilk kez bu kadar "ciddi" bir toplantı görüyoruz. Resmi programda "eğlenceli" hiçbir şey yok. Ama bizim çocuklar yine kendi eğlencelerini yaratacaklardır. Akşamlar oldukça boş görünüyor programda. Ankara'nın gece hayatı pek yoğun olmasa da eğlenceli bir şeyler bulunacaktır elbet. Hiç olmadı evlerde toplanıp anılarını anlatırlar birbirlerine.

Baharankaraları ilk baştan beri hiç kaçırmadım ve benim için çok önemli oldu bu toplantılar. İlk kez gidemeyecek olmanın burukluğunu yaşıyorum. Eşcinsel hareket içinde çok önemli olduğunu düşündüğüm bu bir araya gelme ritüeli sadece politik açıdan değil, eşcinselleri duygusal açıdan da çok geliştirdi. Birlik ve beraberlik duygusunun en yoğun hissedildiği ortamlar oldu bu toplantılar. Çok sevdiğim insanlarla tanıştım. Hayatımda tanışma ihtimalimin sıfır olduğu insanlarla. Işık Dağı'nı keşfettim. Baharankara'nın en önemli etkinliği Işık Dağı pikniği olmuştur her zaman. Müthiş bir enerjiye sahip olan o yüce doğa parçası benim için Baharankara'yla özdeşleşmiştir.

İçim buruk bir hafta sonu geçireceğim. Sevdiğim insanlar, uğruna ortak mücadele verdiğimiz şeyleri tartışacak ve kendimi çok dışarıda çok uzakta hissedeceğim. Şu an şunu yapıyorlar, şu anda da şunu konuşuyorlar diye geçireceğim içimden.

Neyse, nice Baharankaralara, nice Güztanbullara!

Uğur ALPER

Diğer yazıları için tıklayın

 GL KÜLTÜRÜ

GLK EDİTÖRÜ'NDEN

DERDİNİ SÖYLEMEYEN

EŞCİNSEL DEHALAR

TARİHİN PEMBE
SAYFALARI


ROMEO & ROMEO

JULIET & JULIET

KADIN KADINA

ERKEK ERKEĞE

CİNSİYYET
(GL haber)

MİTLER

GLK MÜZİK

GLK KİTAP

GLK SİNEMA

SAĞLIK

SÖZLÜK

CİNSEL BİLGİLER

MEKANLAR

Yazarlar

Merih Akalın

Zehra Akdoğan

Cengiz Aktar

Uğur Alper

Orhan Bahçıvan

Dr. Arı Balcı

Rüstem Batum

Şabo Boyacı

Doğan Cüceloğlu

Şuayip Dağıstanlı

Dilek Dalaklı

Önal Demirci

Tuğrul Eryılmaz

Aynur Gedik

Dr. Mehmet Gürsel

Hakan Kuyucu

Sevin Okyay

Hakan Onum

Dr. Erhan Özer

Dr. Ender Saraç

Robert Schild

Cem Şen

Aykut Tankuter

Umur Talu

Anna Turay

Metin Yahya Üster

Aret Vartanyan

Dr. Nesrin Yetkin

Erol Yurderi

Servisler
YENI Okurdan

Bizi desteklemek
İster misiniz?


Yardım

E-posta

Favorilerinize
Ekleyin


miniDEV'i Tavsiye Et

İletişim

miniDEV'i
Ana Sayfanız yapın

Reklamlarınız İçin

 Bu Sayfayı Beğendiysen Arkadaşına Yolla