Ana Sayfa

Demokrasi
Dikkat Çekenler
Önce Demokrasi
AB Yolunda
Haklarımız
Savaşa Hayır
Sivil Toplum
Sivil Anayasa
Minidev'in Amacı

Kültür
K Dergisi
Kültür-Sanat
Çevre
Gey-Lezbiyen Kültürü
L.G.B.T.T Yazıları
Alternatif Tıp
Başucu Yazıları
Cinsel Yaşam
Doğan Cüceloğlu İle
İletişim Dünyası

Farklı Renkler,
Farklı Kültürler

Süryani Kültürü
Yahudi Kültürü
Ermeni Kültürü
Rum Kültürü

Diğer
Minidev'de yazmak
ister misiniz?

Reklamlarınız İçin
İletişim

YAZARLAR


GLK Editörü'nden...Güncelleme: 19. 03. 2002

Eşcinsel kitaplar

Yıllar önce Lambda İstanbul'un arşivine Türkiye'de çıkan gey lezbiyen kitapları da koyalım deyip koca bir raf ayırırken gülüşmüştük. 'Bu rafa kitaplar sığmaz ayrıca bir arşiv odasını sırf kitaplar için ayırmalıyız' diye dalga geçmiştik. Çok değil bir beş yıl öncesinden bahsediyorum. O günlere dek bu konuda çıkmış kitap sayısı iki elin parmaklarını bile bulmuyordu. Çıkan kitaplar pek işe yarar, doğru bilgiler içeren ve doyurucu örnekler olmamasına rağmen bunları el üstünde tutuyor, en azından bunlar var diyebiliyorduk. Amerika'ya falan gidip kitapçıları gezdiğimizde ise içimizi bir sıkıntı kaplıyordu (aslında hâlâ öyle ama) çünkü bütün kitabevlerinin bizim şakasını yaptığımızdan daha büyük bir gey-lezbiyen kitapları bölümü vardı. İyisini, kötüsünü, doğrusunu yanlışını, hepsini orada bulabiliyordunuz. Oysa Türkiye'de gay-lezbiyen kategorisini bırakın, herhangi bir kategorinin alt başlığı olarak bir yerlere sıkışacak kadar kitabımız bile yoktu.

Aradan geçen üç beş yılda o kadar çok şey değişti ki. Gey sözcüğünün yaygınlaşması, insan haklarından biri olarak gey haklarının zaman zaman olumlu bir şekilde gündeme gelmesi ve özellikle yeni nesilin kafasında farklı bir eşcinsel imajının değişmesi son birkaç yıl içinde olmuştur. Aslında farkında olmadığımız o kadar çok gelişme var ki. Bundan bir on beş yirmi yıl sonra dönüp bakıldığında, "evet 90'ların sonu, 2000'lerin başında bayağı gelişme olmuş" denecek. Gazetelerde yazılan çizilenlere ve piyasaya çıkan kitaplara bakarsak bunu bugün de hissedebiliriz.

O günlerde belli başlı iki kitap vardı. Biri Aslan Yüzgün'ün "Eşcinsellik" adlı kitabı, öteki de Pınar Çekirge'nin akademik bir tez olarak yazdığı "Yalnızlık Adasının Erkekleri". İkisi de birer araştırmaydı ve sözde bilimsel bir yaklaşım içeriyordu. O güne dek eşcinsellik Türkiye'de ciddi anlamda ancak bir araştırma nesnesi olabilmişti. Çünkü eşcinselliğe bir "vaka" gözüyle bakılıyordu. Neredeyse tıbbi yaklaşımlar içeriyordu bu kitaplar. Bilgi verme iddiasında olan bu çalışmalar içerik olarak gerçekleri yansıtmıyordu. Sınırlı sayıda eşcinselle yapılan röportajlara, belli kesimlerden edinilen bilgilere dayanıyordu her ikisi de. Eşcinsel topluluğunun çeşitliliğini yansıtmıyordu. Zaten araştırmacıların ulaşabileceği eşcinsellerin sosyal konumları ve yaşam tarzları da o zaman için sınırlıydı ve ortak bir tipolojiye sahiptiler. Bunun sonucu olarak da ortaya çıkan homojen bilgiler gerçek anlamda bir yarar sağlayamadı.

Arada başka kitaplar da çıktı. Çeviriler yapıldı, kaynakça işlevi görebilecek eserler yayınlandı. Ve bugünlerde eşcinsel dünyasındaki kişisel deneyimlerin anlatıldığı kitaplar ilgi çekmeye başladı. İlgi çekmelerinin nedeni de böyle kitapların "yayınlanmaya" başlaması. En günceli ise Stella Acıman'ın kitabı "Bella". Stella Acıman kendi yaşamından bir parça aktarıyor kitabında. Dil olarak çok başarılı olmasa da anlattıkları insanların uzak ve yabancı oldukları bir dünyaya bir adım yaklaşmalarını sağlıyor. Dahası kitapta ve Acıman'la yapılan röportajlarda lezbiyenlikten çok doğal bir biçimde söz edilmesi sevindiriyor ve de şaşırtıyor. Umarız kısa süre içinde böyle bir şeye şaşırmayacak duruma geliriz. Yıldırım Mayruk ve yıllardır beraber olduğu sevgilisinin Radikal'in Cumartesi Eki'ne kapak olması ve "hayat arkadaşı" diye bahislerinin geçmesi de bu şaşırtıcı/sevindirici yaklaşımlardan biri..

Okumayı yeni bitirdiğim başka bir kitap, kitap bölümünde de tanıttığım "Sıradan Bir Eşcinselin Hikayesi". İsmi pek yaratıcı olmasa da en az Harry Potter'lar kadar sürükleyici. Bu kitap belki bir edebiyat eseri değil ama o kadar sıcak ve içten ki, arada aksayan bazı yönleri de görmezden gelebiliyorsunuz ve olaylara odaklanıyorsunuz. Kitabı yazan Devrim Yılmaz genç bir gey. Ancak çocukluğundan itibaren yaşadıkları, geçirdikleri (ki hepsini yazmadığını, ikinci kitabını da yazacağını söylüyor) birkaç ömüre zor sığar şeyler. Geçenlerde Reha Muhtar'ın programına çıktı Devrim Yılmaz. Yüzüne bir maske takmıştı. Maske takmasının gerekçesi ise eşcinselliğini açıklamaktan korkması değil de, kitabında geçen kişilerin kendine zarar vermesinden korkması. Çünkü sosyete hocalarıyla, tarikat liderleriyle ilişkiler yaşamış. Ancak Reha Muhtar'ın programında seyircilerin alkışları arasında eşcinsellikten vazgeçip "düzgün" bir aile yaşamı sürmek, bir kadınla evlenmek istediğini söyleyince ipler koptu tabi. Daha sonra kendisiyle ve yayıncısıyla konuştuğumuzda medyanın oyununa geldikleri ve istemedikleri şeyler olduğunu söylediler. Önümüzdeki günlerde tekrar televizyonda görecekmişiz kendilerini. Haydi hayırlısı.

Eşcinsellerin anılarını içeren kitaplar olay yaratıyor ancak "Eşcinselliğin Doğal Tarihi", "Tarihten Gizlenenler" gibi daha teoriye dayalı ve eşcinselliği enetelektüel açılardan ele alan kitaplar pek ses getirmiyor. İnsanlar yazın dünyasında da eşcinselliği bir sansasyonellik malzemesi oalrak görüyor. Ama en azından gey-lezbiyen kitaplarındaki literatürümüz genişliyor. Evet, iyiye gidiyoruz...

Neşeli kalın.

Uğur AlperDiğer yazıları için tıklayın

 GL KÜLTÜRÜ

GLK EDİTÖRÜ'NDEN

DERDİNİ SÖYLEMEYEN

EŞCİNSEL DEHALAR

TARİHİN PEMBE
SAYFALARI


ROMEO & ROMEO

JULIET & JULIET

KADIN KADINA

ERKEK ERKEĞE

CİNSİYYET
(GL haber)

MİTLER

GLK MÜZİK

GLK KİTAP

GLK SİNEMA

SAĞLIK

SÖZLÜK

CİNSEL BİLGİLER

MEKANLAR

Yazarlar

Merih Akalın

Zehra Akdoğan

Cengiz Aktar

Uğur Alper

Orhan Bahçıvan

Dr. Arı Balcı

Rüstem Batum

Şabo Boyacı

Doğan Cüceloğlu

Şuayip Dağıstanlı

Dilek Dalaklı

Önal Demirci

Tuğrul Eryılmaz

Aynur Gedik

Dr. Mehmet Gürsel

Hakan Kuyucu

Sevin Okyay

Hakan Onum

Dr. Erhan Özer

Dr. Ender Saraç

Robert Schild

Cem Şen

Aykut Tankuter

Umur Talu

Anna Turay

Metin Yahya Üster

Aret Vartanyan

Dr. Nesrin Yetkin

Erol Yurderi

Servisler
YENI Okurdan

Bizi desteklemek
İster misiniz?


Yardım

E-posta

Favorilerinize
Ekleyin


miniDEV'i Tavsiye Et

İletişim

miniDEV'i
Ana Sayfanız yapın

Reklamlarınız İçin

 Bu Sayfayı Beğendiysen Arkadaşına Yolla