Ana Sayfa

Demokrasi
Dikkat Çekenler
Önce Demokrasi
AB Yolunda
Haklarımız
Savaşa Hayır
Sivil Toplum
Sivil Anayasa
Minidev'in Amacı

Kültür
K Dergisi
Kültür-Sanat
Çevre
Gey-Lezbiyen Kültürü
L.G.B.T.T Yazıları
Alternatif Tıp
Başucu Yazıları
Cinsel Yaşam
Doğan Cüceloğlu İle
İletişim Dünyası

Farklı Renkler,
Farklı Kültürler

Süryani Kültürü
Yahudi Kültürü
Ermeni Kültürü
Rum Kültürü

Diğer
Minidev'de yazmak
ister misiniz?

Reklamlarınız İçin
İletişim

YAZARLAR


GLK Editörü'nden...Güncelleme: 05. 03. 2002

11 Eylül Sahtekârı

Gay.com'u gezerken (o sitenin chat dışında da amaçlar için kullanılabildiğini duymak birçok gey arkadaşımı şaşırtacaktır, eminim) ilginç bir haber gördüm. 11 Eylül olaylarından sonra hatırlarsınız, yakınlarını Dünya Ticaret Merkezi'nde kaybedenler için para yardımı yapılmıştı ve bu para yardımından yararlanacaklar arasında eşcinsel çiftler de vardı. Olaylardan sonra çok sayıda "acıları dindirme masası" denebilecek irili ufaklı kurumlar oluştu. Bunların çalışma şekli, yakınlarını kaybettikleri yolunda kendilerine başvuranlara yardım etmekti.

Aralarında kan bağı ya da evlililik bağı olanların gerçekten de bir yakınlarını kaybettiğini ispatlaması pek zor olmadı. Herhangi bir yasal belge bunun için yeterliydi. Zaten o sıralarda herkes farklı şeylerin acısını yaşadığından bu tarz formalitelerle pek uğraşılmadı. Ancak ABD'de eşcinsel birliktelik yasal olarak belgelenemediği, yani bir kayıtlı beraberlik kanunu olmadığı için "eşini" kaybeden eşcinsellerin ise beyanatı yeterli kabul edildi.

Florida'da çıkan The Express gazetesinin haberine göre Fort Lauderdale şehrinden Patric Henn 11 Eylül olaylarında uzun süredir beraber olduğu Jeff John Andersen'i kaybettiği iddiasıyla on bir farklı yardım kuruluşundan 25 bin dolara yakın bir para aldı. Bugüne kadar Jeff John Andersen'in hiçbir akrabası ortaya çıkmadı. Daha da önemlisi, Jeff John Andersen adı hiçbir resmi "kurban" ya da "kayıp" listesinde yer almadı.

Henn, farklı kurumlara yaptığı başvurularda form doldurmuş ve bu formlar arasında da çelişkili bilgiler var. Ayrıca verdiği adresler de yanlış. Olaylardan sonra Henn, New York'a gelmiş ve hem Kızılhaç'tan hem de öteki kurumlardan yardım almış. O günlerde herkes çok hassas olduğu ve kimse kimseyi üzmek istemediği için Henn'e yardımcı olunmuş. Hatta New York'a seyahat parası ödenmiş ve en iyi otellerde kalması sağlanmış. Ancak daha sonra Henn'in iddialarını destekleyecek hiçbir şey bulunamamış. Henn ise iddialara karşı o adamı çok sevdiğini ve onlarınki gibi ilişkilerin artık çok zor bulunduğunu söylemiş.

Henn, gazetenin aktardığına göre, çulsuzun biriymiş. Akla yatkın geliyor aslında. Bakılınca zararsız bir dolandırıcılık gibi görünüyor. Ama bir yandan da web sitesinde bunlardan iddia diye bahsediliyor ve acaba gerçekten sahtekâr mı diye soruluyor. Amerikalıların bu adama bu kadar para vermesi bir açıdan iyi. Demek ki gerçekten de olaylar sonrası ayrımcılık yapılmadı ve eşcinsel çiftlere de yaraları sarma amacıyla ödemeler yapıldı.

Önümüzdeki günlerde herhalde tüm gerçek ortaya çıkacaktır. 11 Eylül olaylarından sonra duyduğumuza göre Amerika'da insanlar birbirlerine daha sıcak daha anlayışlı davranır olmuş. Bu hoşgörüden tabii ki geyler de nasibini almışa benziyor. Herhalde ancak koca koca binalar yıkıldıktan sonra anladılar dünyanın ne kadar fani olduğunu. Bakalım bu durum ne kadar sürer. Belki de Amerika'da da evlilik hakkı alır geyler, kimbilir....

Neşeli kalın...

Uğur AlperDiğer yazıları için tıklayın

 GL KÜLTÜRÜ

GLK EDİTÖRÜ'NDEN

DERDİNİ SÖYLEMEYEN

EŞCİNSEL DEHALAR

TARİHİN PEMBE
SAYFALARI


ROMEO & ROMEO

JULIET & JULIET

KADIN KADINA

ERKEK ERKEĞE

CİNSİYYET
(GL haber)

MİTLER

GLK MÜZİK

GLK KİTAP

GLK SİNEMA

SAĞLIK

SÖZLÜK

CİNSEL BİLGİLER

MEKANLAR

Yazarlar

Merih Akalın

Zehra Akdoğan

Cengiz Aktar

Uğur Alper

Orhan Bahçıvan

Dr. Arı Balcı

Rüstem Batum

Şabo Boyacı

Doğan Cüceloğlu

Şuayip Dağıstanlı

Dilek Dalaklı

Önal Demirci

Tuğrul Eryılmaz

Aynur Gedik

Dr. Mehmet Gürsel

Hakan Kuyucu

Sevin Okyay

Hakan Onum

Dr. Erhan Özer

Dr. Ender Saraç

Robert Schild

Cem Şen

Aykut Tankuter

Umur Talu

Anna Turay

Metin Yahya Üster

Aret Vartanyan

Dr. Nesrin Yetkin

Erol Yurderi

Servisler
YENI Okurdan

Bizi desteklemek
İster misiniz?


Yardım

E-posta

Favorilerinize
Ekleyin


miniDEV'i Tavsiye Et

İletişim

miniDEV'i
Ana Sayfanız yapın

Reklamlarınız İçin

 Bu Sayfayı Beğendiysen Arkadaşına Yolla