Ana Sayfa

Demokrasi
Dikkat Çekenler
Önce Demokrasi
AB Yolunda
Haklarımız
Savaşa Hayır
Sivil Toplum
Sivil Anayasa
Minidev'in Amacı

Kültür
K Dergisi
Kültür-Sanat
Çevre
Gey-Lezbiyen Kültürü
L.G.B.T.T Yazıları
Alternatif Tıp
Başucu Yazıları
Cinsel Yaşam
Doğan Cüceloğlu İle
İletişim Dünyası

Farklı Renkler,
Farklı Kültürler

Süryani Kültürü
Yahudi Kültürü
Ermeni Kültürü
Rum Kültürü

Diğer
Minidev'de yazmak
ister misiniz?

Reklamlarınız İçin
İletişim

YAZARLAR






GLK Editörü'nden...Güncelleme: 05. 02. 2002

Kayıtlara Geçiniz Lütfen

80'den beri bu ülkede yaşadıklarımız aslında tarihin çok önemli bir parçasını oluşturuyor. Yüzyıl sonra sanırım hem bizim hem de tüm dünya için şu son yirmi yıl çok büyük anlamlar ifade edecek. Bilgisayarların hayatın her alanına girmesi, televizyon denen kutunun her yanı sarması, internet, cep telefonları, globalism, küresel köy derken gelecekteki dünyanın temellerinin bugünlerde atılmış olacağını göreceğiz. Türkiye'deki eşcinsel yaşam, eşcinsel kültür ve farklı yaşam tarzları konusunda da durum aynı. Son yirmi yılı bırakın son beş yıl içine bile büyük değişiklikler oldu.

Dünyanın gelişmesi saniyesi saniyesine kaydediliyor. Televizyonlar, gazeteler yani medya aracılığıyla eksiksiz bir dünya albümü hazırlanıyor gelecek nesillere. Ama tabii ki toplumun kıyısına köşesine atılmışların tarihi, gelmişi geçmişi merkezden uzakta olduğundan kamera kadrajlarına giremiyor. Lafı çok uzattım, söyleyeceğim şey, eşcinsel tarih adına kayıtlı hiçbir şeyimizin olmadığı. Bugünlerden yarına kalacak sınırlı sayıdaki kayıtların çoğu televizyondaki travesti-transseksüel haberleri ve eşcinsel cinayetler hakkında birkaç gazete-dergi haberi.

Bu "kayıtsızlığın" en büyük nedeni de gey ve lezbiyenlerin "açılma" sorunları yüzünden kayıtlara geçememeleri. Bu sorunu aşmayı göze alarak bir şeyler yapmaya çalışan bir grup insan bahsetmek istiyorum size. Rüya İşçileri adında bir grup genç ve idealist sinemacıdan oluşan bir prodüksiyon şirketinden. İfistanbul film festivaline de emek vermiş insanlar. Türkiye'deki eşcinsel oluşumlarla bir araya gelerek "eşcinsel varoluş" temeline dayanan bir belgeselin çalışmalarına başladılar. Bu belgesel, içinde yer almak, katkıda bulunmak isteyen herkese açık!

Bu işin yapılmasında iki amaç var. Birincisi yukarıda da bahsettiğim "kayıtsızlıktan" kurtulmak ve 20 yıl sonra bakıldığında Türkiye'deki eşcinsel yaşamın nasıl olduğu konusunda anılarını anlatacak birkaç yıllanmış geyden başka başvurulacak kaynak oluşturmak. İkincisi ise bugünün insanlarına "içeriden" bir bakış açısıyla "bizi" göstermek. Bu belgesesel daha çok yurt dışı festivallerde gösterilme niyetiyle hazırlanıyor ancak burada da bir yerlerde görücüye çıkmaması için hiçbir neden yok. Hatta bence onca emekten sonra öncelikle burada gösterilmeli. Örneğin -daha önce başka bir yerde gösterilse bile- önümüzdeki yıl İfistanbul Film Festivali'nde mutlaka yer almalı.

Şimdi, bu belgeselde neler var. Aslında şu an için sadece planlar var. Bir kısım çekimler yapıldı ancak röportaj yapılacak, hikayesi dinlenilecek, görüşleri alınacak o kadar çok insan var ki hâlâ. Eşcinsel hareketin geçmişi, bugünü, yaşam tarzları, politik duruşlar... Hepsi bu belgeselin konusu içinde. İsteyen göğsünü gere gere yüzünü göstererek konuşacak, isteyen yüzünü ışık oyunlarıyla gizleyerek. Eşcinsel çocukları olan ebeveynler, eşcinsel çalışanı olan işverenler ve işyerinde gey olduğunu saklamak zorunda olan çalışanlar. Travestiler, transseksüeller ve pek az tanınan kadından erkeğe transseksüeller. Otuz iki kısım tekmili birden anlayacağınız.

Gelecekte bu belgeseli izleyip, "ah neydi o günler" diyeceğim günleri çok merak ediyorum ama öyle hemencecik de gelmesini istemiyorum doğrusu...


Neşeli kalın...

Uğur Alper



Diğer yazıları için tıklayın

 



GL KÜLTÜRÜ

GLK EDİTÖRÜ'NDEN

DERDİNİ SÖYLEMEYEN

EŞCİNSEL DEHALAR

TARİHİN PEMBE
SAYFALARI


ROMEO & ROMEO

JULIET & JULIET

KADIN KADINA

ERKEK ERKEĞE

CİNSİYYET
(GL haber)

MİTLER

GLK MÜZİK

GLK KİTAP

GLK SİNEMA

SAĞLIK

SÖZLÜK

CİNSEL BİLGİLER

MEKANLAR

Yazarlar

Merih Akalın

Zehra Akdoğan

Cengiz Aktar

Uğur Alper

Orhan Bahçıvan

Dr. Arı Balcı

Rüstem Batum

Şabo Boyacı

Doğan Cüceloğlu

Şuayip Dağıstanlı

Dilek Dalaklı

Önal Demirci

Tuğrul Eryılmaz

Aynur Gedik

Dr. Mehmet Gürsel

Hakan Kuyucu

Sevin Okyay

Hakan Onum

Dr. Erhan Özer

Dr. Ender Saraç

Robert Schild

Cem Şen

Aykut Tankuter

Umur Talu

Anna Turay

Metin Yahya Üster

Aret Vartanyan

Dr. Nesrin Yetkin

Erol Yurderi

Servisler
YENI Okurdan

Bizi desteklemek
İster misiniz?


Yardım

E-posta

Favorilerinize
Ekleyin


miniDEV'i Tavsiye Et

İletişim

miniDEV'i
Ana Sayfanız yapın

Reklamlarınız İçin

 



Bu Sayfayı Beğendiysen Arkadaşına Yolla