Ana Sayfa

Demokrasi
Dikkat Çekenler
Önce Demokrasi
AB Yolunda
Haklarımız
Savaşa Hayır
Sivil Toplum
Sivil Anayasa
Minidev'in Amacı

Kültür
K Dergisi
Kültür-Sanat
Çevre
Gey-Lezbiyen Kültürü
L.G.B.T.T Yazıları
Alternatif Tıp
Başucu Yazıları
Cinsel Yaşam
Doğan Cüceloğlu İle
İletişim Dünyası

Farklı Renkler,
Farklı Kültürler

Süryani Kültürü
Yahudi Kültürü
Ermeni Kültürü
Rum Kültürü

Diğer
Minidev'de yazmak
ister misiniz?

Reklamlarınız İçin
İletişim

YAZARLAR


GLK Editörü'nden...Güncelleme: 09.01.2002

IFİSTANBUL: Herkesin Festivali Kendine

1995 yılının Eylül ayında İstanbul'da, esas çatısını film gösterimlerinin oluşturduğu, panel ve söyleşilerle desteklenen gey-lezbiyen kültürü temalı bir dizi etkinlik gerçekleştirilecekti. Hatta o zamanın Yeni Yüzyıl gazetesi arka sayfasının tamamını buna ayırmış ve benim koyduğum başlığın aynısını koymuştu: "Herkesin festivali kendine". O zamanki film gösterimleri ve etkinlikler valilik tarafından yasaklandı, toplumun ahlâk yapısı bozulma tehlikesinden kurtarıldı. Ama İstanbul'un güzide eşcinsel topluluğu Lambdaİstanbul devletten izin alarak uluorta bir eşcinsel etkinliği yapamayacağını anladı ve o günden beri de bu büyüklükte yasal bir etkinlik girişiminde bulunulmadı.

Kısacası içimizde kalan bir ukteydi o etkinlikler. Film gösterimleri videodan yapılacak olsa bile bir gey-lezbiyen filmleri festivalinin temelleri atılıyor olacaktı. Londra'nın, Paris'in, New York'un ve San Francisco'nun gey-lezbiyen filmleri festivalleri pek meşhur ve en az öteki film festivalleri kadar ciddiye alınıyorlar. Biz ise yıllarca Uluslararası İstanbul Film Festivali'nden gösterilen üç beş gey-lezbiyen filmiyle yetindik. Aslında haksızlık etmemek lazım, her yıl hatırı sayılır miktarda bu tür filmler geliyor festivale.

Festival deyince heyecanlandım birden. Bir başkadır festival havası, programlar çıkar çıkmaz koşar alınır, filmler işaretlenir ve rezervasyonların başlayacağı gün işi olmayan bir arkadaş sabahın sekizinde İstanbul Kültür Sanat Vakfı'nın kapısına yollanır. Her yıl mutlaka bir tane "en popüler gey filmi" vardır. Ona mutlaka rezervasyon yaptırılır, rezervasyon yaptırılamamışsa o gün bilet bulmak için çırpınılır. Ayrıca bu filme en az yirmi dakika önceden gidilir.

Çünkü dört beş yıldır festival filmlerinde ara verilmiyor. Ama İstanbul'un tüm gey camiası bu filme gelmiş olacağından, ortalıkta gözükmek, ayrıca kim gelmiş kim gelmemiş bir kolaçan etmek gerekir. Bu tür filmlerin oynadığı sinemaların fuayesi gey bar gibidir. Tek fark buralar aydınlıktır ve insanlar güzel güzel konuşup birbirlerine "aa bak şu da gelmiş" diye bilindik şahsiyetleri rahatça gösterebilir.

Yazıdaki gelişen samimi havaya sığınarak, birkaç yıl önce festivalin "en popüler gey filmi"nde, ünlü ve orta yaşı çoktan geçmiş bir sanatçımızın, fuayede, 18-19 yaşlarındaki bir arkadaşıma, "Çıkışta beni mutlaka gör güzelim, senden çok hoşlandım" dediğini aktarmak istiyorum. O fuayelerde kimbilir başka neler oluyor. Fena mı, bütün sanattan anlayan geyler bir araya toplanıyor ve tanışma imkanı buluyor.

Kaptırdım gidiyorum. Benim esas konum başlıkta da adı geçen IFİSTANBUL. 1. Uluslararası AFM Bağımsız Filmler Festivali. Otobüs duraklarında, reklam panolarında görmüşünüzdür afişleri. Görmemek mümkün mü? Rengarenk gökkuşağı bayrakları sarmış her yanı! Ne!!! Gökkuşağı bayrağı mı? Yoksa bu bir gey film festivali mi? Hayır, henüz değil. IFİSTANBUL'un afişlerindeki renkler eşcinsellerin simgesi gökkuşağı bayrağı değil, lütfen karıştırmayın. Eşcinsel bayrağının altıncı rengi mor, ama IFİSTANBUL'un öyle değil... Pembe! Yani siz de öküz altında buzağı arıyorsunuz.

Aslında küçük bir buzağı var. Festival altı bölümden oluşuyor ve bunlardan bir tanesi de Gökkuşağı Filmleri. Yani Gey-Lezbiyen temalı filmler. Bu haftaki sinema köşemizde bu filmler hakkında bilgi veriyoruz. Zaten www.ifİstanbul.com adresinden de çok çok daha geniş bilgilere ulaşmanız mümkün. Benim Kıyakçı ve Cinsiyetlerin Karışıklığı'nı izleme şansım oldu ve kaçırmayın diyorum. Çünkü bu filmleri ne cnbc-e gösterir ne de vizyona girerler. Aslında bağımsız filmlerin tümü için geçerli bu. 9 ocak'a kadar biletler Biletix'de indirimli. Reklam olucak ama gidin alın, ben sizin iyiliğiniz için söylüyorum, üç beş kuruş kârlı çıkarsınız.


Şimdi yedi tane film var ama Gökkuşağı bölümünde olmayan ama orasına burasına eşcinsellik bulaşmış başka filmler de var. Bunları kısa zamanda ortaya çıkaracağım merak etmeyin. Festivale kadar hepsini yazacağım, gizli saklı kalmayacak. Hoş, IFİSTANBUL web sitesine bi baksanız hepsini göreceksiniz aslında...

Şimdi ben, hangi filmin hangi seansına gitsem, hangisi daha kalabalık olur, hangi filme ne giysem, bunları düşünüyorum. Festival organizasyonu ciddi bir iştir, bir seyirci için yani. IFİSTANBUL her şeyi düşünmüş, 26 Ocak Cumartesi akşamına bir Gökkuşağı Partisi bile koymuş. Partiyi Lambdaİstanbul eski Club 20'de (yeni adıyla Club 2C'de) düzenliyor. Programa da o gece bütün güzel fimleri koymuşlar. Fluffer (Kıyakçı) festivalin gözdesi ve o gece o var meselâ. Ben şu programı iyice bir gözden geçireyim de...

IFİSTANBUL başlayana kadar buralardan bilgi vermeye devam edeceğim. Hatta bakarsınız sürpriz yapar bazı filmlere bilet bile veririz!

Neşeli kalın.

Uğur AlperDiğer yazıları için tıklayın

 GL KÜLTÜRÜ

GLK EDİTÖRÜ'NDEN

DERDİNİ SÖYLEMEYEN

EŞCİNSEL DEHALAR

TARİHİN PEMBE
SAYFALARI


ROMEO & ROMEO

JULIET & JULIET

KADIN KADINA

ERKEK ERKEĞE

CİNSİYYET
(GL haber)

MİTLER

GLK MÜZİK

GLK KİTAP

GLK SİNEMA

SAĞLIK

SÖZLÜK

CİNSEL BİLGİLER

MEKANLAR

Yazarlar

Merih Akalın

Zehra Akdoğan

Cengiz Aktar

Uğur Alper

Orhan Bahçıvan

Dr. Arı Balcı

Rüstem Batum

Şabo Boyacı

Doğan Cüceloğlu

Şuayip Dağıstanlı

Dilek Dalaklı

Önal Demirci

Tuğrul Eryılmaz

Aynur Gedik

Dr. Mehmet Gürsel

Hakan Kuyucu

Sevin Okyay

Hakan Onum

Dr. Erhan Özer

Dr. Ender Saraç

Robert Schild

Cem Şen

Aykut Tankuter

Umur Talu

Anna Turay

Metin Yahya Üster

Aret Vartanyan

Dr. Nesrin Yetkin

Erol Yurderi

Servisler
YENI Okurdan

Bizi desteklemek
İster misiniz?


Yardım

E-posta

Favorilerinize
Ekleyin


miniDEV'i Tavsiye Et

İletişim

miniDEV'i
Ana Sayfanız yapın

Reklamlarınız İçin

 Bu Sayfayı Beğendiysen Arkadaşına Yolla