Ana Sayfa

Demokrasi
Dikkat Çekenler
Önce Demokrasi
AB Yolunda
Haklarımız
Savaşa Hayır
Sivil Toplum
Sivil Anayasa
Minidev'in Amacı

Kültür
K Dergisi
Kültür-Sanat
Çevre
Gey-Lezbiyen Kültürü
L.G.B.T.T Yazıları
Alternatif Tıp
Başucu Yazıları
Cinsel Yaşam
Doğan Cüceloğlu İle
İletişim Dünyası

Farklı Renkler,
Farklı Kültürler

Süryani Kültürü
Yahudi Kültürü
Ermeni Kültürü
Rum Kültürü

Diğer
Minidev'de yazmak
ister misiniz?

Reklamlarınız İçin
İletişim

YAZARLAR


GLK Editörü'nden...Güncelleme: 27.11.2001

'Chat Odaları' terörü

'Netcinseller' adında iki haftalık bir yazım vardı. Eşcinsellerin interneti hangi yollarda hangi amaçlarla kullandıklarından bahsetmiştim. Daha sonar da "Hayallerim İnternetim ve Ben" başlıklı bir yazımda da kişilerin internetteki chat odalarında nasıl farklı kimliklere bürünüp olmadıkları kişiler haline dönüştüğünü ve bundan nasıl tatmin olduklarına değinmiştim.

Geylerin girdiği chat odalarında sadece sohbet edenler de olsa, partner ve arkadaş bulma amaçlı da girmek mümkün. Eşcinsellerin tanışma ve bir araya gelme mekanlarının kısıtlılığı internet gibi özgür bir ortamı daha da verimli hale getiriyor. Ancak daima -bilimsel araştırmalarda kullanılan terimiyle- "vulnerable" yani saldırıya açık sınıfın içinde yer alan eşcinseller internet ortamında da aynı sınıfa düşmekten kurtulamadılar.

Chat aracılığıyla eşcinsellere ulaşan, onlarla buluşan ve ardından da gasp, hırsızlık ve uzun süreli şantaj işine girişen kişiler olduğunu sürekli duyuyorduk. Aslında bu internet ortaya çıkmadan önce de aynı şekilde devam ediyordu ancak kullanılan iletişim aracı internet değil de Taksim civarındaki birkaç mekandı. Şimdi bu iş sanal ortama taşındı ve kolaylaştı.

Hep bizden büyük geylerden duyardık, otelde elleri kolları bağlanıp parası çalınan turistler, Taksim Parkı'nda oluşan çeteler (Aykırı Yayınları'ndan çıkan Mehmet Kartal'ın Hayatım Harbiden Roman adlı kitabında Kartal, parkta eşcinsel "tavlayıp" nasıl soyduklarını ayrıntısıyla anlatıyor), hatta cinayete kurban giden eşcinseller vardı. Ne zaman böyle bir olay olsa geyler de kendi aralarında "dikkat etseymiş" tavrı takınırdı. Ancak bu konuda eşcinsel camianın da duyarlılığı arttı ve yavaş yavaş bu "vulnerable" sınıftan çıkma kıpırtıları başladı.

Cinsiyyet'e koyduğumuz Milliyet'te çıkan haberde de artık eşcinsellerin şikayette bulunmaktan sakınmadıkları ve haklarını aradığı görülüyor. Bence bu iyi bir başlangıç. Eminim söz konusu şikayetlerin sayısının kat kat üstünde yaşanan olaylar var ve eşcinseller korkularından polise şikayette bulunamıyor. Polisin ilgilenmeyeceğinden ve deşifre olmaktan korkuyor geyler. Ancak bu şikayetler arttıkça polis de duyarsız kalamıyor ve görevini yapıyor.

Chat ortamından arkadaş, sevgili, partner arayışı yüzde yüz sağlıklı bir yöntem değil ama alternatiflerimiz çok kısıtlı olduğu için kullanmadan da edemeyeceğimiz bir alan. Gönül isterdi ki kültür merkezlerimiz, kitapçılarımız olsun, kendini kabullenmiş ve açık bir kimlikle yaşayan daha çok eşcinsel olsun ve yaşam alanlarımızı barların, chat odalarının dışına taşıyalım. Zamanla o da olacak ama bu süreçte internet de kullanılacak.

IRC denilen chat server'larındaki sohbet odaları çok popüler. Bu yüzden de chat teröristleri buraları tercih ediyor. Genelde belli bir kültür düzeyinin altında olduklarından eşcinselliği suç ve utanılacak bir şey gibi görüyorlar ve bir eşcinselin zaten suçlu olduğu için hem planladıkları şeyi hak ettiğini, hem de bunun öyle pek büyük bir cezası olamayacağını düşünüyorlar.

Bunu 'fahişelere tecavüzde ceza indirimi' öngören yasaya benzetebiliriz. Ama bu insanlar yaptıkları şey için yakalanıp cezalandırılan suçluları görünce korkacaktır ve bu olaylar azalacaktır. O yüzden bu tür suçlar cezalandırıldıkça net eşcinseller için daha güvenli bir hal alacaktır.

Neşeli Kalın.

Uğur ALPERDiğer yazıları için tıklayın

 GL KÜLTÜRÜ

GLK EDİTÖRÜ'NDEN

DERDİNİ SÖYLEMEYEN

EŞCİNSEL DEHALAR

TARİHİN PEMBE
SAYFALARI


ROMEO & ROMEO

JULIET & JULIET

KADIN KADINA

ERKEK ERKEĞE

CİNSİYYET
(GL haber)

MİTLER

GLK MÜZİK

GLK KİTAP

GLK SİNEMA

SAĞLIK

SÖZLÜK

CİNSEL BİLGİLER

MEKANLAR

Yazarlar

Merih Akalın

Zehra Akdoğan

Cengiz Aktar

Uğur Alper

Orhan Bahçıvan

Dr. Arı Balcı

Rüstem Batum

Şabo Boyacı

Doğan Cüceloğlu

Şuayip Dağıstanlı

Dilek Dalaklı

Önal Demirci

Tuğrul Eryılmaz

Aynur Gedik

Dr. Mehmet Gürsel

Hakan Kuyucu

Sevin Okyay

Hakan Onum

Dr. Erhan Özer

Dr. Ender Saraç

Robert Schild

Cem Şen

Aykut Tankuter

Umur Talu

Anna Turay

Metin Yahya Üster

Aret Vartanyan

Dr. Nesrin Yetkin

Erol Yurderi

Servisler
YENI Okurdan

Bizi desteklemek
İster misiniz?


Yardım

E-posta

Favorilerinize
Ekleyin


miniDEV'i Tavsiye Et

İletişim

miniDEV'i
Ana Sayfanız yapın

Reklamlarınız İçin

 Bu Sayfayı Beğendiysen Arkadaşına Yolla