Ana Sayfa

Demokrasi
Dikkat Çekenler
Önce Demokrasi
AB Yolunda
Haklarımız
Savaşa Hayır
Sivil Toplum
Sivil Anayasa
Minidev'in Amacı

Kültür
K Dergisi
Kültür-Sanat
Çevre
Gey-Lezbiyen Kültürü
L.G.B.T.T Yazıları
Alternatif Tıp
Başucu Yazıları
Cinsel Yaşam
Doğan Cüceloğlu İle
İletişim Dünyası

Farklı Renkler,
Farklı Kültürler

Süryani Kültürü
Yahudi Kültürü
Ermeni Kültürü
Rum Kültürü

Diğer
Minidev'de yazmak
ister misiniz?

Reklamlarınız İçin
İletişim

YAZARLAR


GLK Editörü'nden...Güncelleme: 20.11.2001

'Kuş Sütü' kalmamışsa
Beni beslemene izin veremem

Dün bir ara öpüşürken aklıma Tarkan'ın Hüüüüp klibi geldi. (Bu cümleyi öpüşmenin yaşamımda ne kadar doğal bir parça olduğunu hissettirmek için yazdım.) Hani ben öyle sık sık öpüşürüm, fırsat buldukça şansımı değerlendiririm. Ne diyordum, hah işte tam öpüşürken, "Tarkan da böyle öpüşüyor, değil mi" deyiverdim.

Herhalde son bir kaç gündür kopan fırtınalar yüzünden benim de Tarkan'ın öpüşmesi bilinçaltıma işlemiş. Oysa sana ne elalemin öpüşüp koklaşmasından değil mi?

Televizyonlarda öpüşme sahnesi art arda, yavaş çekimde, hızlı çekimde, orta hızlı çekimde sayısız kez gösteriliyor. Kaçırdığımız bir ayrıntı varsa da bu eksikliğimizi giderme fırsatı bulduk. Tamam da biraz "toplum yapısına aykırı, örf adet ve geleneklerimize uygunsuz" bir sahne. Toplumu hiç böyle öpüşürken gördünüz mü siz? E öpüşmeyince de birilerinin bizden habersiz koyduğu örf adet, vesairelere uygunsuz oluyor Tarkan'ın aktivitesi. Sen toplum yapımıza uygun bir şekilde güzel güzel kızın elini tutmuş kır bayır gezerken, aile toplantılarına yemeklerine katılırken sonra kızın kafasını iki elinin içine al ve hunharca, tüm toplum geleneklerini göz ardı ederek öp! Olacak iş mi?

Ondan sonra da "Tarkan erkeklerle de aşk yaşadığını kabul etti, hâlâ neyi ispatlamaya çalışıyor" diye sorular sormak anlamsız kalıyor. O hunhar öpüşmeyi bir de bir erkekle yaptığını düşünsenize.

İşte fantezi: Tarkan erkek arkadaşıyla el ele göz göze Çamlıca Tepelerinde dolaşmaktadır. Ara sahnelerde de ünlü bir gey barda erkek erkeğe sarılıp öpüşen dans eden insanları görürüz. Serra Yılmaz rol gereği Tarkan'ın annesi, bacısı konumundadır ve bu yaşam tarzını hiç onaylamaz. Bu yüzden klip boyunca Tarkan'a kötü kötü bakışlar fırlatır. Ferzan Özpetek ise "Cahil Periler"deki yemek sahnelerinden birkaç tanesini klibe ekleyiverir. Ne de olsa Periler'de de bir sürü eşcinsel vardı, klibin bu versiyonuna uygun düşer diye düşünmüştür. Ancak Tarkan "Atın ölümü arpadan olsun" deyip tek başına öldüğü orijinal klipteki gibi yalnız başına değildir. Erkek arkadaşıyla birlikte Serra Yılmaz'ın başını çektiği cani bakışlı homofoblar grubu tarafından katledilip yatağa serilmişlerdir. Yani ortada iki ceset vardır. Bu arada sevgililere kıyanlar etraflarında "ohh iyi oldu, ne güzel ettik de eşcinselleri hakladık" deyip kıvırta kıvırta oynamaktadır. İlk başta bahsettiğim gey barda sarılıp öpüşen erkeklerin olduğu sahne başka. (Biraz karıştı sanırım...)

Neyse, bu da farklı bir fantastik versiyonu klibin. Bu olayda takıldığım iki nokta var. Biri gerçekten, Tarkan'ın neyi ispatlamaya çalıştığı. Okan Bayülgen "klip arkası" yaparken Tarkan'ın öptüğü kız için "İşte Türkiye'deki herkes bu kızın yerinde olmak istiyor. Hem kadınlar hem erkekler" dedi. Yani Tarkan'ın erkekler için "yatılabilesi" biri olduğunu herkes biliyor. Ama bilmezden geliyor.

Zeki Müren bu toplumu öyle eğitmiş ki, Tarkan gibi biri çıkıp bas bas ben eşcinselim diye bağırsa bile -ki yapmıyor ama kabul ediyor- kimse duymaz ve iki gün sonra insanlar o katıksız bir heteroseksüelmiş gibi davranmaya devam eder.

Klip için RTÜK'e bilmem ne kadar şikayet gelmesinin nedenleri de bence çeşitli. Öncelikle hayatında hiç öpüşmemiş ve öpüşmeyi aşkın bir parçası saymayanlar, sayamayanlar var. Onlara tuhaf geliyor tabii ve anlamadıkları bu şeyin yasak ya da ayıp olması gerektiğini düşünüyorlar. Bir de kıskananlar var.

Evet, bu kızı kıskanıyorlar. Tarkan nasıl olur da onu öper beni öpmez diye kıskananlar. Okan Bayülgen'in de dediği gibi bu şikayetçiler arasında hem kadın hem erkek var. Bir de Diyanet İşleri'nden yüce bir bilgi geldi ya: İnsanın tanımadığı birini öpmesi günahtır.

Nereden biliyorsunuz belki tanışmışlardır!

Bu ülkede amma acaip şeyler oluyor. Ben hâlâ alışamadım. Bu arada Ramazan geldi hoş geldi.

Neşeli Kalın.

Uğur ALPERDiğer yazıları için tıklayın

 GL KÜLTÜRÜ

GLK EDİTÖRÜ'NDEN

DERDİNİ SÖYLEMEYEN

EŞCİNSEL DEHALAR

TARİHİN PEMBE
SAYFALARI


ROMEO & ROMEO

JULIET & JULIET

KADIN KADINA

ERKEK ERKEĞE

CİNSİYYET
(GL haber)

MİTLER

GLK MÜZİK

GLK KİTAP

GLK SİNEMA

SAĞLIK

SÖZLÜK

CİNSEL BİLGİLER

MEKANLAR

Yazarlar

Merih Akalın

Zehra Akdoğan

Cengiz Aktar

Uğur Alper

Orhan Bahçıvan

Dr. Arı Balcı

Rüstem Batum

Şabo Boyacı

Doğan Cüceloğlu

Şuayip Dağıstanlı

Dilek Dalaklı

Önal Demirci

Tuğrul Eryılmaz

Aynur Gedik

Dr. Mehmet Gürsel

Hakan Kuyucu

Sevin Okyay

Hakan Onum

Dr. Erhan Özer

Dr. Ender Saraç

Robert Schild

Cem Şen

Aykut Tankuter

Umur Talu

Anna Turay

Metin Yahya Üster

Aret Vartanyan

Dr. Nesrin Yetkin

Erol Yurderi

Servisler
YENI Okurdan

Bizi desteklemek
İster misiniz?


Yardım

E-posta

Favorilerinize
Ekleyin


miniDEV'i Tavsiye Et

İletişim

miniDEV'i
Ana Sayfanız yapın

Reklamlarınız İçin

 Bu Sayfayı Beğendiysen Arkadaşına Yolla