Ana Sayfa

Demokrasi
Dikkat Çekenler
Önce Demokrasi
AB Yolunda
Haklarımız
Savaşa Hayır
Sivil Toplum
Sivil Anayasa
Minidev'in Amacı

Kültür
K Dergisi
Kültür-Sanat
Çevre
Gey-Lezbiyen Kültürü
L.G.B.T.T Yazıları
Alternatif Tıp
Başucu Yazıları
Cinsel Yaşam
Doğan Cüceloğlu İle
İletişim Dünyası

Farklı Renkler,
Farklı Kültürler

Süryani Kültürü
Yahudi Kültürü
Ermeni Kültürü
Rum Kültürü

Diğer
Minidev'de yazmak
ister misiniz?

Reklamlarınız İçin
İletişim

YAZARLAR


GLK Editörü'nden...                    Güncelleme:05.09.2000

BİR RESMİN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ

Yirmili yaşlarda iki delikanlı. Ayaktalar, arka arkaya. Biri diğerinin arkasında durmuş, eli önündeki arkadaşının beline ilişmiş. Kamuflaj elbisesi giymişler ve boyunlarını eğmiş, yerdeki silahlarına bakıyorlar. Açık mavi, bulutlu bir fonun önündeler; stüdyonun ışıkları yüzlerinde gölge bırakmasın diye şapkalarını enselerine doğru kaldırmışlar... Son günlerde internette gezinen pek popüler resimlerden birini tarif ediyorum, sanırım anladınız... Bana bir arkadaşımdan gelen bu resmin iliştirildiği e-postanın konu satırında "Latent eşcinsellik ve homo-erotizm" yazıyordu. Eşcinsel tartışma listelerinde ise bu resim dumurla karşılanıyordu ve insanlar ne söyleyeceklerini bilemiyorlardı. Resimdeki iki erkeğin birbirine sarılışı, yerdeki silahlara bakışı ve yerdeki silahların duruşu gibi birçok anlam yüklenebilecek imgelerle dolu bu resim.

Esas olarak şark kültüründe erkek-erkek yakınlaşmasının çok doğal olması, sadece erkeklerin bulunduğu okul, hapishane, askerlik gibi ortamlarda yakın dostlukların oluşması, erkek dayanışması, Akdeniz insanlarının dokunmayı sevmesi gibi açıklamalarla da bu resmin hiçbir eşcinsellik çağrışımı yapmadığı da iddia edilebilir

Bence bu resim iki askerin son derece "masum" düşüncelerle stüdyoya girmesi ve içindeki sanatçı ruhu vesikalık resimlerde ve düğün resimlerinde gösterme fırsatı bulamamış bir kenar mahalle fotoğrafçısının eline düşmeleri sonucu ortaya çıkmış. Bu yüzden bence kafalarımızı bu iki askere değil de bu resmi çeken fotoğrafçıya yoralım biraz. Ya da ikisine yormayalım, hoş, ilginç ve esprili bir resim deyip geçelim.


Şark ve Eşcinsellik
Doğulu toplumlarda kadın-erkek ilişkileri, özelikle de İslam'ın etkisiyle hep birbirinden ayrı olmuştur. Bu da erkek-erkek kadın-kadın yakınlığının yoğunlaşmasına neden olmuş ve "cinsel tehlike" olarak görülen kadın-erkek yakınlaşmasına alternatif olduğu için teşvik edilmiş. Batı toplumlarında birbirine sarılıp yürüyen, sık sık dokunan erkeklere tuhaf gözlerle bakılırken, bizde bu tür hareketler sokakta bile yapılsa dikkat çekmez.

Bu yüzden bizimki gibi toplumlarda bu aynı cins arkadaşlığına sıcak bakılması birçok eşcinsel ilişkiyi kamufle etmekte kullanılıyor. Hiç evlenmeyen bir erkeğin hep bir "ev arkadaşı" olabilir, aileler bir erkeğin en yakın erkek arkadaşını nedense "kendi oğulları" gibi sever, kızlarının ise aralarından su sızmayan bir kız arkadaşı olmasından ve hatta onunla aynı yatakta yatmasından bile şüphelenmezler.

Eşcinsellik hayatımızdan o kadar soyutladığımız bir şey ki, birçok gey ve lezbiyenin anne babası, fark etmeyi bırakın, durumu açıkladıklarında bile bir süre inanmıyorlar. Televizyondaki bir ünlü, gazetede hakkında haber çıkan biri, hatta komşunun çocuğu bile eşcinsel olabilir ama bu öyle "uzak" bir durumdur ki, kendi çocuklarının eşcinsel olmasını anne babanın aklı almaz ve reddeder.

Aile - eşcinsel evlat ilişkilerini de haftaya yazacağım.

Neşeli kalın.

Uğur Alper
Diğer yazıları için tıklayın
GL KÜLTÜRÜ

GLK EDİTÖRÜ'NDEN

DERDİNİ SÖYLEMEYEN

EŞCİNSEL DEHALAR

TARİHİN PEMBE
SAYFALARI


ROMEO & ROMEO

JULIET & JULIET

KADIN KADINA

ERKEK ERKEĞE

CİNSİYYET
(GL haber)

MİTLER

GLK MÜZİK

GLK KİTAP

GLK SİNEMA

SAĞLIK

SÖZLÜK

CİNSEL BİLGİLER

MEKANLAR

Yazarlar

Merih Akalın

Zehra Akdoğan

Cengiz Aktar

Uğur Alper

Orhan Bahçıvan

Dr. Arı Balcı

Rüstem Batum

Şabo Boyacı

Doğan Cüceloğlu

Şuayip Dağıstanlı

Dilek Dalaklı

Önal Demirci

Tuğrul Eryılmaz

Aynur Gedik

Dr. Mehmet Gürsel

Hakan Kuyucu

Sevin Okyay

Hakan Onum

Dr. Erhan Özer

Dr. Ender Saraç

Robert Schild

Cem Şen

Aykut Tankuter

Umur Talu

Anna Turay

Metin Yahya Üster

Aret Vartanyan

Dr. Nesrin Yetkin

Erol Yurderi

Servisler
YENI Okurdan

Bizi desteklemek
İster misiniz?


Yardım

E-posta

Favorilerinize
Ekleyin


miniDEV'i Tavsiye Et

İletişim

miniDEV'i
Ana Sayfanız yapın

Reklamlarınız İçin

 Bu Sayfayı Beğendiysen Arkadaşına Yolla