Ana Sayfa

Demokrasi
Dikkat Çekenler
Önce Demokrasi
AB Yolunda
Haklarımız
Savaşa Hayır
Sivil Toplum
Sivil Anayasa
Minidev'in Amacı

Kültür
K Dergisi
Kültür-Sanat
Çevre
Gey-Lezbiyen Kültürü
L.G.B.T.T Yazıları
Alternatif Tıp
Başucu Yazıları
Cinsel Yaşam
Doğan Cüceloğlu İle
İletişim Dünyası

Farklı Renkler,
Farklı Kültürler

Süryani Kültürü
Yahudi Kültürü
Ermeni Kültürü
Rum Kültürü

Diğer
Minidev'de yazmak
ister misiniz?

Reklamlarınız İçin
İletişim

YAZARLAR


GLK Editörü'nden...Güncelleme: 13.11.2001

Meydanlarda yine Kaos vardı!

1 Mayıs'ta Ankara'daki Kaos grubu meydanlara çıkıp "Eşcinsel Hakları İnsan Haklarıdır" diye sloganlar attığında, az kişi bile olsalar Türkiye'nin dört bir yanındaki eşcinsellerin yürekleri pır pır etmişti. Keşke biz de orada olabilseydik, o coşkuya katılabilseydik diye hayıflanmıştık. Tabii medya "Eşcinselleri kadın polislerin mi erkek polislerin mi arayacağına karar verilemedi" diyerek (ki öyle bir şey olmamıştı, Kaos grubu da aynen öteki katılımcılar gibi rutin bir şekilde aranmışlardı) işi sulandırmaya çalışsa da bu katılım Türkiye gündemine bomba gibi düşmüştü.

Ancak herkes alışmalıydı bu tür gösterilerde eşcinsellerin de bulunmasına. Bu ancak birkaç kez daha haber oalcaktı ve artık eşcinseller yürüyüşte yer almazlarsa "nerdeler acaba" diye merak edilecekti. Yani, yakın bir gelecekte bunun olmasını umuyoruz.

Ankara'da Emeğin Küresel Eylem Günü nedeniyle, DİSK ve KESK'in öncülüğünde ve Emek Platformu'nun diğer üyelerinin de desteği ile 9 Kasım'da Ankara'da gerçekleştirilen yürüyüş ve mitinge KAOS'un katılması ikinci adımdı.

Katılan arkadaşlarımızın anlattığına göre grup meydana doğru ilerlerken Türk-İş grubunun yanından geçmiş ve oradan geçerlerken Türk-İş'ten bile alkışlarla büyük destek almışlar. Birkaç kişi yüzünü ekşiterek baksa da bu arkadaşlarımızın moralini bozmamış. Bir dahaki mitingde onlar da alkışlayacaktır eminim. Kaos'tan Ali Erol o anları şöyle aktarıyor: "Yürüyüşün başlayacağı meydana 'kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiçbirimiz' sloganıyla giriş yaparken KESK'e bağlı memurların dayanışma alkışlarıyla karşılaştık. Yürüyüş yerine varma, yürüyüşün başlayacağı meydanda kortej oluşturma, yürüyüş ve miting meydanındaki süreç boyunca nerdeyse mitinge katılanlardan sloganlarımızı duymayan grup kalmamıştı.

"İnsanlara doğrudan ulaşma anlamında 1 Mayıs'dan daha anlamlı ve etkili bir eylem oldu bizim açımızdan. Ayrıca Öteki-Ben Lezbiyen Feminist Oluşum'un KAOS GL pankartının ardında yürüyüşe katılması, yüzlerini tamamen kapayarak da olsa liseli heteroseksüel arkadaşların eyleme miting meydanında katılmaları ve ayrıca bazı arkadaşlarımızın ablaları ve abilerinin de pembe pankartın arkasında dayanışma için eyleme katılmaları heyecan ve umudumuzu arttırdı. Her zaman olduğu gibi Anarşistlerin dayanışması bu eylemde de büyüktü.

"Eyleme katılan binlerce insan, zamanla azalacak olan önyargılar bir yana, eylemlerin misafirlerinden değil sahiplerinden olduğumuzu, toplumsal özgürlük mücadelesinin bir parçası olduğumuzu gördüler. Çünkü biz gey ve lezbiyenlerin de işçi, memur, öğrenci, işsiz... Yani kendilerinden farklı olmadığımızı gördüler. Ateş olsa homofobisi kadar yer yakacak bir kaç grubu saymazsak en uç gruplar dahil yan yana birlikte yürümenin meyvelerini eşcinsel hareket eninde sonunda toplayacaktır."

Şimdi hem Ankara'daki hem İstanbul'daki eşcinsel gruplarda 1 Mayıs'ta ne yapsak, nasıl toplansak, hep beraber Ankara'ya mı gitsek, ayrı şehirlerde eş güdümlü bir şeyler mi planlasak diye konuşuluyor. Aslında 1 Mayıs'lar ortak gösteriler bir başlangıç...

Kendi onur günlerimizi meydanlarda kutlayacağımız günler de gelecek.

Neşeli kalın.

Uğur ALPERDiğer yazıları için tıklayın

 GL KÜLTÜRÜ

GLK EDİTÖRÜ'NDEN

DERDİNİ SÖYLEMEYEN

EŞCİNSEL DEHALAR

TARİHİN PEMBE
SAYFALARI


ROMEO & ROMEO

JULIET & JULIET

KADIN KADINA

ERKEK ERKEĞE

CİNSİYYET
(GL haber)

MİTLER

GLK MÜZİK

GLK KİTAP

GLK SİNEMA

SAĞLIK

SÖZLÜK

CİNSEL BİLGİLER

MEKANLAR

Yazarlar

Merih Akalın

Zehra Akdoğan

Cengiz Aktar

Uğur Alper

Orhan Bahçıvan

Dr. Arı Balcı

Rüstem Batum

Şabo Boyacı

Doğan Cüceloğlu

Şuayip Dağıstanlı

Dilek Dalaklı

Önal Demirci

Tuğrul Eryılmaz

Aynur Gedik

Dr. Mehmet Gürsel

Hakan Kuyucu

Sevin Okyay

Hakan Onum

Dr. Erhan Özer

Dr. Ender Saraç

Robert Schild

Cem Şen

Aykut Tankuter

Umur Talu

Anna Turay

Metin Yahya Üster

Aret Vartanyan

Dr. Nesrin Yetkin

Erol Yurderi

Servisler
YENI Okurdan

Bizi desteklemek
İster misiniz?


Yardım

E-posta

Favorilerinize
Ekleyin


miniDEV'i Tavsiye Et

İletişim

miniDEV'i
Ana Sayfanız yapın

Reklamlarınız İçin

 Bu Sayfayı Beğendiysen Arkadaşına Yolla