Ana Sayfa

Demokrasi
Dikkat Çekenler
Önce Demokrasi
AB Yolunda
Haklarımız
Savaşa Hayır
Sivil Toplum
Sivil Anayasa
Minidev'in Amacı

Kültür
K Dergisi
Kültür-Sanat
Çevre
Gey-Lezbiyen Kültürü
L.G.B.T.T Yazıları
Alternatif Tıp
Başucu Yazıları
Cinsel Yaşam
Doğan Cüceloğlu İle
İletişim Dünyası

Farklı Renkler,
Farklı Kültürler

Süryani Kültürü
Yahudi Kültürü
Ermeni Kültürü
Rum Kültürü

Diğer
Minidev'de yazmak
ister misiniz?

Reklamlarınız İçin
İletişim

YAZARLAR


GLK Editörü'nden...Güncelleme: 16.10.2001

Mutlu yıllar, Kaos GL

1995 yılında Lambdaİstanbul toplantılarına katılmaya başladığımda haberdar oldum KAOS GL'nin varlığından. Ama o zamanlar benim için gerçek olup olmadığına dair bir kesinlik taşımayan bir efsane gibiydi. Çünkü Ankara'daydılar, çünkü uzaktılar, çünkü gruptan kimseyi tanımıyorduk. Hem Lambda'nın hem de KAOS'un amaçlarının hemen hemen aynı olmasına rağmen birtakım görüş farklılıkları ve yöntem tercihleri iki grubu birbirinden uzak düşürmüştü. Zaten her şeyi deneyerek öğrenen eşcinsellerin örgütlenme girişimleri iki uçlu olarak devam ediyordu.

O yıllar iki grup da çok gençti. KAOS, çıkardıkları dergi merkezli bir gruptu ve 1994 Eylül'ünden bu yana varlığı söz konusuydu. Lambda ise 1993 yazında kurulmuştu. El yordamıyla ilerlemeye çalışırken iki tarafın tarz farklılığı arada soğukluk yaratmıştı. Hatta KAOS GL'den bir grup İstanbul'a geldiğinde düzenledikleri toplantıda Lambda'dan kimsenin olmaması, ertesi günü geldikleri Lambda toplantısında büyük tartışma yaratmış ve karşılıklı yabancılaşma daha da artmıştı.

Çok şükür ki ardından gelen zamanlarda iki taraf da daha sağduyulu davrandı, birbirini dinlemeye ve anlamaya çalıştı. Bunun sonucunda da iki grup aslında birbirinden çok farklı olmadığını anladı. İlki 1998 sonbaharında düzenlenen gruplar arası buluşmalar başladı. İki grubun çalışanları arasında dostluklar ve işbirliği de oluştu. Sonuçta görüş ve tarz farklılıkları olsa da ortak bir noktada buluşmak mümkün oluyor.

KAOS GL, 1994'de Ankara İnsan Hakları Derneği'nde oluşturulan Cinsel Haklar Komisyonu'nun dağıtılmasından sonra kuruldu. Komisyonda çalışan insanlar toplanan enerjiyi bir dergi için kullanmaya karar verdiler ve adına KAOS GL dedikleri derginin ilk sayısı fotokopi olarak basıldı. Bildiğim kadarıyla sekiz sayfaydı. O günden bu yana birçok gelişme oldu ve uzun süre KAOS GL arada periyodu aksamalara uğradıysa da aylık olarak kesintisiz bir biçimde çıktı. Geçen yıl ise üç aylık yasal bir dergi haline girdi. KAOS GL, (yine KAOS grubunun çıkardığı Parmak adındaki aylık gazete dışında) tek yasal eşcinsel yayın olmasından dolayı da büyük bir önem taşıyor.

Ancak KAOS dergisinin yasallaşma süreci öyle pek kolay olmadı. Yayınlarını müstehcen bulan devlet tarafından poşete sokuldu. Oysa ki KAOS GL pornografiye yer vermeyen bir fikir dergisidir. Ancak devlet halkı "eşcinsellikten koruma" gibi kutsal bir görevi üzerine aldığı için KAOS GL artık poşette satılıyor.

KAOS'un en akılda kalan etkinliği de bu yıl Ankara'daki 1 Mayıs gösterilerine katılması oldu. Artık zamanı gelmişti. Eşcinseller de kendilerini meydanlarda gösterebiliyorlardı. 7 yılda gelinen nokta buydu. Sekiz sayfalık bir dergiden neredeyse 100 sayfalık üç aylık yasal bir dergi, aylık bir gazete, bir kültür merkezi ve meydanlarda yapılan yürüyüşlere ulaşılacağını kim hayal edebilirdi?

Evet KAOS GL'nin kurduğu kültür merkezi de yurt dışında "community center" denilen örneklerini aratmayacak kadar güzel. Aldığımız haberlere göre yeni yerine taşındı ve etkinlikleri aralıksız devam ediyor. Sekizinci yıl kutlamalarının programını da Cinsiyyet köşemizde görebilirsiniz.

KAOS GL'nin sekizinci yaşını kutluyor ve nice nice yıllara diyorum!

Neşeli kalın.

Uğur ALPERDiğer yazıları için tıklayın

 GL KÜLTÜRÜ

GLK EDİTÖRÜ'NDEN

DERDİNİ SÖYLEMEYEN

EŞCİNSEL DEHALAR

TARİHİN PEMBE
SAYFALARI


ROMEO & ROMEO

JULIET & JULIET

KADIN KADINA

ERKEK ERKEĞE

CİNSİYYET
(GL haber)

MİTLER

GLK MÜZİK

GLK KİTAP

GLK SİNEMA

SAĞLIK

SÖZLÜK

CİNSEL BİLGİLER

MEKANLAR

Yazarlar

Merih Akalın

Zehra Akdoğan

Cengiz Aktar

Uğur Alper

Orhan Bahçıvan

Dr. Arı Balcı

Rüstem Batum

Şabo Boyacı

Doğan Cüceloğlu

Şuayip Dağıstanlı

Dilek Dalaklı

Önal Demirci

Tuğrul Eryılmaz

Aynur Gedik

Dr. Mehmet Gürsel

Hakan Kuyucu

Sevin Okyay

Hakan Onum

Dr. Erhan Özer

Dr. Ender Saraç

Robert Schild

Cem Şen

Aykut Tankuter

Umur Talu

Anna Turay

Metin Yahya Üster

Aret Vartanyan

Dr. Nesrin Yetkin

Erol Yurderi

Servisler
YENI Okurdan

Bizi desteklemek
İster misiniz?


Yardım

E-posta

Favorilerinize
Ekleyin


miniDEV'i Tavsiye Et

İletişim

miniDEV'i
Ana Sayfanız yapın

Reklamlarınız İçin

 Bu Sayfayı Beğendiysen Arkadaşına Yolla