Ana Sayfa

Demokrasi
Dikkat Çekenler
Önce Demokrasi
AB Yolunda
Haklarımız
Savaşa Hayır
Sivil Toplum
Sivil Anayasa
Minidev'in Amacı

Kültür
K Dergisi
Kültür-Sanat
Çevre
Gey-Lezbiyen Kültürü
L.G.B.T.T Yazıları
Alternatif Tıp
Başucu Yazıları
Cinsel Yaşam
Doğan Cüceloğlu İle
İletişim Dünyası

Farklı Renkler,
Farklı Kültürler

Süryani Kültürü
Yahudi Kültürü
Ermeni Kültürü
Rum Kültürü

Diğer
Minidev'de yazmak
ister misiniz?

Reklamlarınız İçin
İletişim

YAZARLAR


GLK Editörü'nden...Güncelleme: 09.10.2001

Savaş

Sonunda bombalar patlamaya füzeler uçuşmaya başladı. Durum hiç de parlak değil. Sürekli birileri çıkıyor, konuşuyor, demeç veriyor. Televizyonlar normal yayınlarını kesti ve aralıksız naklen savaş yayını yapıyorlar. İlk naklen izlediğimiz savaş daha dün gibi aklımda. Ekranda koskocaman bir "War in the Gulf" yazısı. Bu kez de "America Strikes Back".

Ne kadar da filmvari bir başlık. Artık savaşlar bile medya malzemesi, en iyi şekilde pazarlanmaya çalışılıyor. Top Gun filminden sahneler izliyoruz sanki evimizde patlamış mısır yiyip büyük fincanlarda çay içerek. Reklam arası niyetine de açlık sınırındaki Afgan halkını ve mültecileri izliyoruz. Birleşmiş Milletler'in oraya gıda ve giyecek yardımı gönderdiğini duyunca ise rahatlamış gibi oluyoruz.

Kendi yaşadığımız sorunlar birden unutuldu ve herkesin ortak odak noktasına yöneldik biz de. Ancak Afganistan'a dair bir tane bile modern kent görüntüsü yok ekranlarda, farkında mısınız. Dünyanın en fakir ülkelerinden olan Afganistan halkı açlıktan ölürken ordusunda küçümsenmeyecek miktarda silah bulunuyor. Durum ortada. Zaten daima yöneticilerin hırslarının cezasını halklar çekmez mi?

İki hafta sonra New York'tan bir arkadaşım gelecek. Ama önce Paris ve Londra'ya uğrayacak. Tüm arkadaşları, bu durumda İstanbul'a gitmesinin çılgınlık olduğunu söylese de o gerçeklerin farkında. Arkadaşlarına şöyle bir yanıt vermiş: "Londra, Paris ya da New York'ta İstanbul'da olduğumdan daha fazla güvende olmayacağım. Dahası, Ladin'in tehditlerine göre İngiltere ya da Fransa'ya bir saldırı ihtimali daha büyük. Hem Dünya Ticaret Merkezi dünyanın en güvenli noktalarından biri değil miydi?"

Bu gözü kapalı bir kadercilik değil. Sadece yaşananların özgürlüğümüzü kısıtlamasını istemiyor arkadaşım. Ben de ona tamamen katılıyorum. Bir başka arkadaşım da bir iş için İran'a gidiyor. Ailesi gitmemesi için yalvarsa da o aklına koymuş. Onun durumu New York'tan İstanbul'a korkusuzca gelen arkadaşımdan farklı. Amerika'nın savaş açma hatta Türkiye ile savaşa girme ihtimali olan bir ülkeye gidiyor. Umarım her şey yolunda gider.

11 Eylül saldırılarında "eşini" kaybedenlere ödenecek tazminat ve yapılacak yardımlardan eşcinsel çiftler de yararlanacakmış. Eşcinsel evlilik konusunda katı bir tutum olan Amerika'da olaylardan sonra herkes yumuşadı ve birbirine karşı daha anlayışlı. Bu "hoşgörü"den geyler de payını alıyor. Umarım aynı hoşgörü Afganistan taraflarına da yansır ve bu savaş bir an önce son bulur.

Neşeli kalın.

Uğur ALPERDiğer yazıları için tıklayın

 GL KÜLTÜRÜ

GLK EDİTÖRÜ'NDEN

DERDİNİ SÖYLEMEYEN

EŞCİNSEL DEHALAR

TARİHİN PEMBE
SAYFALARI


ROMEO & ROMEO

JULIET & JULIET

KADIN KADINA

ERKEK ERKEĞE

CİNSİYYET
(GL haber)

MİTLER

GLK MÜZİK

GLK KİTAP

GLK SİNEMA

SAĞLIK

SÖZLÜK

CİNSEL BİLGİLER

MEKANLAR

Yazarlar

Merih Akalın

Zehra Akdoğan

Cengiz Aktar

Uğur Alper

Orhan Bahçıvan

Dr. Arı Balcı

Rüstem Batum

Şabo Boyacı

Doğan Cüceloğlu

Şuayip Dağıstanlı

Dilek Dalaklı

Önal Demirci

Tuğrul Eryılmaz

Aynur Gedik

Dr. Mehmet Gürsel

Hakan Kuyucu

Sevin Okyay

Hakan Onum

Dr. Erhan Özer

Dr. Ender Saraç

Robert Schild

Cem Şen

Aykut Tankuter

Umur Talu

Anna Turay

Metin Yahya Üster

Aret Vartanyan

Dr. Nesrin Yetkin

Erol Yurderi

Servisler
YENI Okurdan

Bizi desteklemek
İster misiniz?


Yardım

E-posta

Favorilerinize
Ekleyin


miniDEV'i Tavsiye Et

İletişim

miniDEV'i
Ana Sayfanız yapın

Reklamlarınız İçin

 Bu Sayfayı Beğendiysen Arkadaşına Yolla