Ana Sayfa

Demokrasi
Dikkat Çekenler
Önce Demokrasi
AB Yolunda
Haklarımız
Savaşa Hayır
Sivil Toplum
Sivil Anayasa
Minidev'in Amacı

Kültür
K Dergisi
Kültür-Sanat
Çevre
Gey-Lezbiyen Kültürü
L.G.B.T.T Yazıları
Alternatif Tıp
Başucu Yazıları
Cinsel Yaşam
Doğan Cüceloğlu İle
İletişim Dünyası

Farklı Renkler,
Farklı Kültürler

Süryani Kültürü
Yahudi Kültürü
Ermeni Kültürü
Rum Kültürü

Diğer
Minidev'de yazmak
ister misiniz?

Reklamlarınız İçin
İletişim

YAZARLAR


GLK Editörü'nden...Güncelleme: 18.09.2001

"New York'lu Geyler Şokta!"

Malum olayların hemen ardından ünlü gey sitesi gay.com bu başlığı atmıştı ana sayfasına: "New York'lu Geyler Şokta!" Sanki New York'lu heteroseksüeller olayları sükûnetle karşıladı deyip bir tepki göstermek mümkündü bu başlığa ama gerçekten de New York'lu Gey diye bir şey vardır. İsterseniz yeni bir paragraf yapıp bu New York'lu Gey kavramından bahsedeyim.

1998'de Birleşmiş Milletler organizasyonuyla hazırlanan bir insan hakları eğitim seminerine katılmıştım. Eğitimi verense Uluslararası Lezbiyen ve Gey İnsan Hakları Komisyonu adında San Francisco bazlı bir kurumdu. On günlük toplantılar süresince çeşitli organizasyonları da ziyaret etme fırsatı bulduk. Bu ziyaretler sırasında New York'un bir şehir olmanın ötesinde bir yaşam tarzı, bir kültür olduğunu da fark ettik.

New York'taki gey camia aslında New York halkının da bir yansıması. Örneğin sosyal sınıf ayrımı neredeyse sıfbır. Garsonluk yapan bir geyle avukat olan bir gey aynı arkadaş grubu içinde hatta çift bile olabilir. (New York'ta avukat olmak zengin olmakla aynı anlama geliyor.) Ancak bu geniş sosyal katman çerçevesinin dışında kalan ancak yine de kendilerine göre "alt tabaka" olan bu çevreyle ilişkide olan bir de yüksek gey sosyetesi var. Bu sınıfın içinde üniversite profesörleri, Wall Street zenginleri, aktörler ve öteki ünlüler var. Onlar için New York geceleri ya opera ve tiyatrolarda ya da bir Hollywood ünlüsünün bir gökdelenin tepesindeki dairesinde verilen partisinde geçiyor.

New York'tayken içinde bulunduğum grupta bizden daha geride olan birkaç ülkeden gelen katılımcılar vardı. Genç geyler için düzenlenmiş "Hetrick Martin's Institute" adındaki ortaokul ve liseyi gezerken bu katılımcılar kendilerinin en az kırk yıl geride olduklarını söyledi. Okul görevlisinin yanıtı Amerika'nın geri kalanının da New York'tan otuz yıl geride olduğuydu. Tabii ki Los Angeles, San Francisco gibi büyük şehirleri bu genellemenin dışında bırakmak gerekir ama yine de New York'un oralardan da bir farkı mutlaka mevcut.

İşte New York Geyi kavramı öncelikle New York'un özel durumu dolayısıyla ortaya çıkıyor. Bir kere dünyanın her yerinden insanın olduğu bu dünya başkentinde geylerin arasındaki millet çeşitliliği de inanılmaz. Özellikle Latinoların bol bulunduğu ama onların yanında Uzakdoğu'dan Afrika'ya kadar gezegenin profilini çıkarmaya yetecek derecede bir çeşitlilik var. New Yorklular hem bu etnik çeşitliliğe hem de cinsel yönelim çeşitliliğine karşı olumlu bir şekilde hoşgörülüler. Gey çiftler o kadar doğal karşılanıyor ki çoğu zaman biriyle tanışma konuşması yapılırken "Kız ya da erkek arkadaşın var mı" sorusu soruluyor.

New York'ta geylerin oluşturduğu camia içlerinde ayrı ayrı gruplar olsa da birbirleriyle bağlantı halinde. New York Gay Community Center camianın kalbi sayılabilir. Eşcinseller para yardımlarını, etkinliklere katılımlarını bu merkez üzerinden yapabiliyorlar. Bu arada bol miktarda açılmış ve zengin eşcinsel olduğu için bu tür merkezlere ve kurumlara para yağıyor dersem abartmış olmam. Bu merkezin yıllık bütçesi konuşulurken onlarca milyon dolardan bahsediliyordu.

Evet, New York geyinin en büyük özelliği paralı olması. Benzincide çalışan geyler de olsa, Wall Street zenginleri, bankacılar, avukatlar "New York'lu zengin gey" imajını yaratmaya yeterli oluyor. Ayrıca New York Amerika'da küçük şehirlerde yaşayan birçok genç geyin rüya şehri. Çünkü orası özgürlüklerin ve rahatın şehri. Hem de zengin bir sevgili bulmak için de birebir.

New York'lu geylerin zevklerinin de çok gelişmiş olduğu yolunda bir kanı vardır. Giyim, yeme içme, sanat, eğlence... New York'lu geyler hepsinin en iyisini bilir. Şık Manhattan apartman dairelerinde verilen "dinner party"ler, yani yemek partileri, kokteyller, gidilen klasik müzik konserleri, operalar, hepsi yüksek bir zevki yansıtır.

Tabii ki bunlar benim hep şikâyet ettiğim sadece tek bir ortak özelliğe sahip insanları (burada da eşcinsel olmak) kalıplar ve genellemeler içine sıkıştırmaktan başka bir şey değil. Ama ne yapalım ki bizde nasıl eşcinsellerin sadece cinselliklerini baz alan bir imaj varsa, parası ve zevkleri baz alınarak yaratılan bir de New York'lu Gey imajı var. Bu tarif edilen imaja sığan, sığamayan taşan ya da yanından bile geçmeyen, New York'ta yaşayan birçok eşcinsel olduğuna eminim. Zaten şu anda bunun içinde ya da dışında olsun hemen hemen hepsi aynı acıları yaşıyor.

Söz konusu imaja bir yerinden uyan geylerin arasında yaşamını kaybeden birçoğu olduğuna eminim çünkü Amerikan parasının merkezi çöktü ve o binaların içinde "pembe para" sahibi bir çok zengin vardı. Bugünlerde New York'a gitmek, New York geylerine katılmak çok cazip bir seçenek gibi gözükmese de bu acının yaraları bir süre sonra sarılacak ve New York eski New York olacaktır. En azından öyle umuyoruz.

Neşeli kalınız efendim.


Uğur ALPERDiğer yazıları için tıklayın

 GL KÜLTÜRÜ

GLK EDİTÖRÜ'NDEN

DERDİNİ SÖYLEMEYEN

EŞCİNSEL DEHALAR

TARİHİN PEMBE
SAYFALARI


ROMEO & ROMEO

JULIET & JULIET

KADIN KADINA

ERKEK ERKEĞE

CİNSİYYET
(GL haber)

MİTLER

GLK MÜZİK

GLK KİTAP

GLK SİNEMA

SAĞLIK

SÖZLÜK

CİNSEL BİLGİLER

MEKANLAR

Yazarlar

Merih Akalın

Zehra Akdoğan

Cengiz Aktar

Uğur Alper

Orhan Bahçıvan

Dr. Arı Balcı

Rüstem Batum

Şabo Boyacı

Doğan Cüceloğlu

Şuayip Dağıstanlı

Dilek Dalaklı

Önal Demirci

Tuğrul Eryılmaz

Aynur Gedik

Dr. Mehmet Gürsel

Hakan Kuyucu

Sevin Okyay

Hakan Onum

Dr. Erhan Özer

Dr. Ender Saraç

Robert Schild

Cem Şen

Aykut Tankuter

Umur Talu

Anna Turay

Metin Yahya Üster

Aret Vartanyan

Dr. Nesrin Yetkin

Erol Yurderi

Servisler
YENI Okurdan

Bizi desteklemek
İster misiniz?


Yardım

E-posta

Favorilerinize
Ekleyin


miniDEV'i Tavsiye Et

İletişim

miniDEV'i
Ana Sayfanız yapın

Reklamlarınız İçin

 Bu Sayfayı Beğendiysen Arkadaşına Yolla