Ana Sayfa

Demokrasi
Dikkat Çekenler
Önce Demokrasi
AB Yolunda
Haklarımız
Savaşa Hayır
Sivil Toplum
Sivil Anayasa
Minidev'in Amacı

Kültür
K Dergisi
Kültür-Sanat
Çevre
Gey-Lezbiyen Kültürü
L.G.B.T.T Yazıları
Alternatif Tıp
Başucu Yazıları
Cinsel Yaşam
Doğan Cüceloğlu İle
İletişim Dünyası

Farklı Renkler,
Farklı Kültürler

Süryani Kültürü
Yahudi Kültürü
Ermeni Kültürü
Rum Kültürü

Diğer
Minidev'de yazmak
ister misiniz?

Reklamlarınız İçin
İletişim

YAZARLAR


GLK Editörü'nden...Güncelleme: 04.09.2001

Dinsel ve Cinsel Azınlıklar

Geçtiğimiz hafta sonu Radikal İki'de de yayınlanan "Gey Hakları İnsan Hakları" başlıklı yazımın ardından gelen e-postaların bir tanesi çok anlamlıydı. Ermeni bir okurdan geliyordu ve yazıda eşcinsellerin maruz kaldığı davranış ve tavırlardan Ermeni ve Museviler gibi dinsel ve etnik azınlıkların da etkilendiğini hatta neredeyse aynı duyguları yaşadığımızdan bahsediyordu. Ben de bunun üzerine bir şeyler yazmaya karar verdim.

MiniDev'in sayısız renkli bölümlerinden bir tanesi de "Farklı Renkler, Farklı Kültürler". Bu bölümün alt başlıkları, Rum Kültürü, Ermeni Kültürü, Yahudi Kültürü ve Süryani Kültürü. Şahsen, benim en sık ziyaret ettiğim bölümlerden biri oldu. Eşcinsel camia ve yukarıda bahsi geçen azınlıkların camiaları bana gerçekten de benzer geliyor. Öncelikle bir içine kapanıklık, yani camia içinde neredeyse ayrı bir topluluk oluşturma eğilimi var. Eşcinsel kültür deyince de İngilizce "community" dediğimiz ve çok önem verilen bir kavram karşımıza çıkıyor.

Oturmuş bir eşcinsel kültür, beraberinde kendilerine has mekânları, kulüpleri ve bir çevreyi getiriyor. Ardından onur günü gibi sadece eşcinsellerin kutladığı bazı özel günler geliyor. Bu tür etkinliklerle bir eşcinsel kendini bu camiaya daha bir "ait" hissediyor. Ve dünyanın neresine giderse gitsin, eşcinsel bilincine sahip bir cinsel azınlık üyesi, kendisiyle aynı sosyal yaşamı paylaşan insanlarla karşılaşabiliyor. Aynı yardımlaşma ve karşılıklı destek -her ne kadar yakından tanımasam da- bildiğim kadarıyla beraber yaşadığımız öteki azınlıklarda da var. Özellikle Museviler arasında sıkı bir "network" olduğunu biliyorum.

Sanırım bu, "azınlık" olmanın bilincini kavramakla ilgili. Çünkü aynı camia içinde olduğunuz insanlar, sizi bir araya getiren özelliğinizden dolayı çektiğiniz zorlukların aynısını çekmiş oluyorlar ve birileri daima birilerinden bir adım önde oluyor ve öndeki arkadakine seve seve destek oluyor.

Yardımlaşma ve dayanışmanın ötesinde, azınlıkları bir arada tutan, aslında "çoğunluk". Yani çoğunluğun, azınlığı rahatsız eden tavır ve eğilimleri bu bağı güçlendiriyor. Çoğunluğun tavrı denilen şey ise hem dinsel ve etnik azınlıklar, hem de cinsel azınlıklar için aynı. Yazımda eşcinsellerin uzaylı gibi görüldüklerinden, insanlara uzak, bilinmez geldiklerinden ve hiçbir eşcinselle karşılıklı oturup konuşmadıklarından söz etmiştim. Aynı şey örneğin Museviler için de geçerli. Birçoğumuzun Museviler hakkında tek bildiği anlatılan cimrilik fıkralarıdır. Nazi Almanyası'nda ise Museviler gazetelerde çocukların kanlarını içen canavarlar olarak çizilirlerdi ve haklarında Hıristiyan çocukları şeytani ayinlerle kurban ettikleri yolunda dedikodular çıkarılırdı. Uydurulan bu mitler, Hitler'in Musevi aileleri kamplarda toplayıp acımasızca yakmasını kolaylaştırmıştı.

Bugün bize böyle hikâyeler anlatılmasa da Musevi, Rum ya da Ermeni deyince aynen kafamızdaki eşcinsel imajına benzer şekilde bir takım çizgiler beliriyor düşüncelerimizde. İster istemez tedirgin oluyoruz. Çünkü yüzyıllardır beraber yaşadığımız bu insanlara ve kültürlerine yabancıyız. Oysa iletişim kuabildiğiniz bir kişi bile olsa her şey anında değişecektir.

Aklım başıma gelmeye başladığı ilk zamanlardan, yani üç dört yaşından itibaren "Kürt" demek benim için ayakkabı boyacılığı ve eskicilik yapan, sokakta gördüğün zaman kaçılması gereken bizden yaşça büyük çocuklardı. "Pis" olurlardı ama aslında çok gizemli ve uzaktılar. Bilmediğimiz bir dili konuşurlar, onlara karşı duyduğumuz yabancılığı aslında kendi güvenliklerini sağlamak için kullanırlardı. Bu deneyimlerden sonra benim normal bir "Kürt" fikrine alışmam mümkün olmadı. Ta ki daha sonradan "Kürt" olduğunu öğrendiğim bir arkadaşım olana ve onu sevene kadar. O noktadan itibaren her şey çok farklıydı.

Aynı şeyi travesti ve transseksüeller için hissediyordum. Travestilerin "uzaylı" durumları geylere göre çok daha vahimdir. Çünkü istese de kendini saklayamaz. Museviler ve Ermeniler gibi azınlıklar da geyler kadar saklayamasa da -ki ihtiyaç bile duymamalılar-, travesti ve transseksüeller bence en mağdur azınlık. Travestilerin bu ışık yılları uzaklığındaki yabancılığı beni etkilerdi. Hatta eşcinsellerin imajını bozdukları için üstüne üstlük bir de sinir olurdum. Ama bir gün bir travestiyle aynı odada oturup onu dinleme, tanıma, ona dokunma fırsatı buldum. O yakınlaşma anından itibaren kurduğunuz iletişim onun varlığı konusunda sizi uyarıyor ve belli çizgileri olan bir imaj değil de onun bir insan olduğunu, bir ruhu olduğunu kavrıyorsunuz. Belki de bilinçaltınıza yerleşen onun "tehlikeli" olduğu fikrini çürütmüş oluyorsunuz.

Ben tüm azınlık kültürlerine ve özellikle Musevi ve Ermeni kültürlerine meraklıyım. Hayatımın aşağı yukarı on yılını İstanbul'da geçirmiş olsam da eski İstanbul'un o geri getirilmesi imkansız havasının en önemli parçalarından biri olduğunu düşünüyorum azınlıkların. Kendilerine ait yemek tarifleri, özel müzikleri, günleri, gelenekleriyle penceresi aralanması gereken bir dünya var orada. Bakın minidev'in "Farklı Renkler, Farklı Kültürler" sayfaları bir başlangıç olabilir.

Neşeli kalın


Uğur ALPERDiğer yazıları için tıklayın

 GL KÜLTÜRÜ

GLK EDİTÖRÜ'NDEN

DERDİNİ SÖYLEMEYEN

EŞCİNSEL DEHALAR

TARİHİN PEMBE
SAYFALARI


ROMEO & ROMEO

JULIET & JULIET

KADIN KADINA

ERKEK ERKEĞE

CİNSİYYET
(GL haber)

MİTLER

GLK MÜZİK

GLK KİTAP

GLK SİNEMA

SAĞLIK

SÖZLÜK

CİNSEL BİLGİLER

MEKANLAR

Yazarlar

Merih Akalın

Zehra Akdoğan

Cengiz Aktar

Uğur Alper

Orhan Bahçıvan

Dr. Arı Balcı

Rüstem Batum

Şabo Boyacı

Doğan Cüceloğlu

Şuayip Dağıstanlı

Dilek Dalaklı

Önal Demirci

Tuğrul Eryılmaz

Aynur Gedik

Dr. Mehmet Gürsel

Hakan Kuyucu

Sevin Okyay

Hakan Onum

Dr. Erhan Özer

Dr. Ender Saraç

Robert Schild

Cem Şen

Aykut Tankuter

Umur Talu

Anna Turay

Metin Yahya Üster

Aret Vartanyan

Dr. Nesrin Yetkin

Erol Yurderi

Servisler
YENI Okurdan

Bizi desteklemek
İster misiniz?


Yardım

E-posta

Favorilerinize
Ekleyin


miniDEV'i Tavsiye Et

İletişim

miniDEV'i
Ana Sayfanız yapın

Reklamlarınız İçin

 Bu Sayfayı Beğendiysen Arkadaşına Yolla