Ana Sayfa

Demokrasi
Dikkat Çekenler
Önce Demokrasi
AB Yolunda
Haklarımız
Savaşa Hayır
Sivil Toplum
Sivil Anayasa
Minidev'in Amacı

Kültür
K Dergisi
Kültür-Sanat
Çevre
Gey-Lezbiyen Kültürü
L.G.B.T.T Yazıları
Alternatif Tıp
Başucu Yazıları
Cinsel Yaşam
Doğan Cüceloğlu İle
İletişim Dünyası

Farklı Renkler,
Farklı Kültürler

Süryani Kültürü
Yahudi Kültürü
Ermeni Kültürü
Rum Kültürü

Diğer
Minidev'de yazmak
ister misiniz?

Reklamlarınız İçin
İletişim

YAZARLAR


GLK Editörü'nden...Güncelleme: 21.08.2001

Yaz aşkı olmadı, sonbaharı denemeli

Krizmiş sıcakmış derken yaz bitti bile nerdeyse. Yağmurlar başlayınca ben otomatikman sonbahar moduna girdim. Oysa ki birkaç gün sonra kızgın sıcaklar geri dönecekmiş. Ancak olsa olsa bir iki hafta daha sürer o sıcaklar ve ben de sonbahar moduma geri dönerim.

Nedense, iç karartıcı da olsa, yağmurlu ve hüzünlü de olsa sonbahar aşk çağrışımları yapar hep. Tabii biraz acılı, ayrılık eğilimli bir aşk çağrışımı. Aslında kış hariç her mevsimin bir aşk bahanesi var. Bahar aşkı denilen şey doğanın uyanmasıyla insanların da içinin kıpırdanması üzerine ortaya çıkıyor bilindiği üzere. Yaz aşkı da, meşhur, aynı kıpırtının tutku halini almış, genelde deniz kenarından gerçekleşen ve kısa olması tercih edilen bir tipi. Eh, sonbahara da ben bir aşk uydurdum, bir tek kış kaldı.

Kış aşkı nasıl olur bilemiyorum. Daha doğrusu kışın aşk başlar mı bilemiyorum. İnsanlar kendilerini daha çok soğuktan korumaya odakladıkları için akıllarına başka şeyler gelmiyor olabilir. Zaten o korunma içgüdüsüyle kendilerini güzel şeylerden de koruyor olabilirler. Sokakta bakışmalar bile daha zordur kış günlerinde. Dişler birbirine takır takır vururken donmuş dudaklarla gülümsemek haliyle zor oluyor. Ama sonbahardan bir şeyler ayarlamışsanız kapalı mekanlarda o aşkın tadı bir başka olur. Sıcak sıcak, yakın yakın. Dikkat edin kışın ayrılıklar azalır. Filozofça bir tespit değil belki ama ben birkaç kıştır buna dikkat ettim.

Sonbahar bahardan sonra bence uzun aşklar için en iyi başlama zamanı. İnsanlar duygusallıklarının doruğunda, hassas ve kırılganlar. Yani birilerine dayanmaya, birilerinin sıcaklığını hissetmeye her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyuyorlar. Ardından gelen kış da aynı duyguyu devam ettirdiğinden mırıl mırıl sürer ilişkiler. Baharda zaten aşk düğmesine basıldığından ilişki sorunsuz geçer. Yazın biraz dikkat etmek lazım. Malum, insanın kanı kaynar, bir sürü şey olabilir. Çiftler birbirine sahip çıkıp yazı da atlattı mı sonbahar zaten kolay. Böylece bir yıl tamamlanır.

O ilişki bir yıldır sürüyorsa zaten kısa bir süre içinde bitmez. En az bir yılı daha vardır artık. Bir dahaki yıla da ayrılmazsa çift otomatikman süre iki katına çıkar ve dört yılı garantilemiş olursunuz. Ama artık dört yıldan sonrasını bilemiyorum. Bilimsel araştırmalara göre aşkın vücutta yarattığı kimyasal hareketler iki yıl sonunda tükeniyormuş ve o noktadan sonra devam eden ilişkiler daha çok dostluk-arkadaşlık şeklinde ilerleyip tutkuyu azaltıyormuş. Aslında en iyisi bu: İki yılda bir sevgili değiştirmek. Ama eskileri de atmayıp dost olarak saklamak.

Bunları bilgiç bilgiç yazdım ama valla sadece kendi kişisel his ve görüşlerim. Tabii ki kendi gözlemlerime dayanıyor. Bugüne bugün görmüş geçirmiş bir insanız. "Kaşar" statüsüne erişmek kısmet oldu anlayacağınız. Ama hâlâ aşk cesaretsizliğimi koruyorum. Zaten koruya koruya bir hâl olduğum öyle çok şey var ki. Aslında salıp bırakmak lazım. Bunu bir kere başardıktan sonra baharmış, yazmış hiç önemli değil. En güzel sonbahar aşkı benim olacaktır.

Bu arada uzun zamandır yazmayan kaçak Zeynep Aksoy sonunda yazdı! Ben de onun bir ara yaptığı haftanın şarkısı tadında bir kaç satır yazdım.

Neşeli kalın
Günün şarkısı: Gitti Gideli (Tarkan'ın albümdeki 4. şarkısı. Sonbahar tadında)
Haftanın filmi: Sweet November-Kasım'da Aşk Başkadır (Vizyondan kalktı ama olsun)
Haftanın sanatsal güzelliği: Ebru sanatı (Bizi mikro ve makro alemlere götürür.)

Uğur ALPERDiğer yazıları için tıklayın

 GL KÜLTÜRÜ

GLK EDİTÖRÜ'NDEN

DERDİNİ SÖYLEMEYEN

EŞCİNSEL DEHALAR

TARİHİN PEMBE
SAYFALARI


ROMEO & ROMEO

JULIET & JULIET

KADIN KADINA

ERKEK ERKEĞE

CİNSİYYET
(GL haber)

MİTLER

GLK MÜZİK

GLK KİTAP

GLK SİNEMA

SAĞLIK

SÖZLÜK

CİNSEL BİLGİLER

MEKANLAR

Yazarlar

Merih Akalın

Zehra Akdoğan

Cengiz Aktar

Uğur Alper

Orhan Bahçıvan

Dr. Arı Balcı

Rüstem Batum

Şabo Boyacı

Doğan Cüceloğlu

Şuayip Dağıstanlı

Dilek Dalaklı

Önal Demirci

Tuğrul Eryılmaz

Aynur Gedik

Dr. Mehmet Gürsel

Hakan Kuyucu

Sevin Okyay

Hakan Onum

Dr. Erhan Özer

Dr. Ender Saraç

Robert Schild

Cem Şen

Aykut Tankuter

Umur Talu

Anna Turay

Metin Yahya Üster

Aret Vartanyan

Dr. Nesrin Yetkin

Erol Yurderi

Servisler
YENI Okurdan

Bizi desteklemek
İster misiniz?


Yardım

E-posta

Favorilerinize
Ekleyin


miniDEV'i Tavsiye Et

İletişim

miniDEV'i
Ana Sayfanız yapın

Reklamlarınız İçin

 Bu Sayfayı Beğendiysen Arkadaşına Yolla