Ana Sayfa

Demokrasi
Dikkat Çekenler
Önce Demokrasi
AB Yolunda
Haklarımız
Savaşa Hayır
Sivil Toplum
Sivil Anayasa
Minidev'in Amacı

Kültür
K Dergisi
Kültür-Sanat
Çevre
Gey-Lezbiyen Kültürü
L.G.B.T.T Yazıları
Alternatif Tıp
Başucu Yazıları
Cinsel Yaşam
Doğan Cüceloğlu İle
İletişim Dünyası

Farklı Renkler,
Farklı Kültürler

Süryani Kültürü
Yahudi Kültürü
Ermeni Kültürü
Rum Kültürü

Diğer
Minidev'de yazmak
ister misiniz?

Reklamlarınız İçin
İletişim

YAZARLAR


GLK Editörü'nden...Güncelleme: 14.08.2001

Kirlenen tatil mekânları

Merhabalar

Çoğunuz Olimpos'u duymuşunuzdur. Bugünlerde hemen hemen bütün arkadaşlarım işte bu güzide mekâna tatile gidiyor. Bunu duyan ve oraya hiç gitmemiş olan başka bir arkadaşım da "Aaa tatil için Yunanistan'da ne işleri var" deyiverdi ve günün eğlencesi oldu tabii. Garip bilmezmiş ki o ünlü mitolojik dağ burnumuzun dibinde.

Her neyse, bu Olimpos denilen mekân üç beş yıl öncesine kadar zar zor gidilen, bazen bulunamayan, doğru düzgün yolu bile olmayan bir yerdi. Birçok kişiyi de çeken Olimpos'un bu gizliliği, saklılığı ve özgürlüğüydü. Ancak bu yıl gidenlerden aldığım haberlere göre orası da artık "keşfedilmiş"! Yer bulmak bir sorun olmuş ve gerçek Oliumposçuların rahatsız olacağı insanlar resmen "işgal" etmiş. Kısacası Olimpos kirletilmiş. Herhalde yasak olmasına rağmen kısa süre içinde birileri yolunu bulup beş yıldızlı bir otel de kondurur.

Bir de Kelebekler Vadisi var. Bir arkadaşımın ilk girdiğinde işte cennet böyle bir yer olmalı dediği Kelebekler Vadisi de bekâretini çoktan kaybetmiş. Aslında böyle bir yer keşfedince insanlar kimseye söylememeli. "Beach" adlı romanı ve filmini hatırlarsınız. Tropikal bir adada komün hayatı süren mutlu hippilerin huzuru sonradan gelenler yüzünden kaçıyordu. Herhalde bu yıl Olimpos ve Kelebekler'in de durumu bu olacak.

Buna benzer, bizim ülkemiz dışında gerçekleşen bir de Mykonos olayı vardır. Mykonos Ege Denizi'ndeki Yunan adalarından biridir ve 60'lı yılların sonunda özgürlük ve rahatlığıyla ünlenmeye başlamıştır. Bu özgürlük sonraki on yılda oranın bir gey merkezi olmasına yol açmıştır ve efsanevi bir şekilde hala popülerliğini koruyor Mykonos. 90'lı yıllarda gey turistler kadar heteroseksüeller de rağbet etmeye başladılarsa da hâlâ ziyaretçilerin üçte ikisi eşcinsel.

Mykonos'un sınırsız özgürlüğü seks yaşamında da kendini gösteriyor. Zaten tatil, rahatlık ve de alkol bir araya geldi mi, bu kaçınılmaz olarak seksi getiriyor beraberinde. İşin bu kısmı Mykonos'da o kadar kolay bir hale gelmiş ki bir abaza muhabbeti sırasında "Abii Mykonos'ta sokakta tuttuğunu şey ediyomuşun" cümlesine bile rastlamıştım. Tuttuğunu şey edebildiğin bi yer de tabii ki insanların tüm hayvani duygularını çekiyor ve dünyanın dört bir yanından akın akın turist geliyor Mykonos'a.

Ancak Kelebekler ve Olimpos gibi Mykonosçular da artık eskisi kadar mutlu değilmiş. Çünkü Mykonos'a artık insanlar "geyler nasıl sevişiyor acaba, bir bakalım" diye gelmeye başlamış ve Mykonos eski günlerinden çok şey kaybetmiş. Nerede eğlence varsa insanlar oraya akın ediyor ve çoğu zaman da "biz de eğlenelim" güdüsüyle değil, "acaba nasıl eğleniyorlar" merakıyla geliyorlar. Bu da işin tadını çıkarıyor. Bir arkadaşımın ilk kez gey bara getirdiği bir kaç heteroseksüel etrafa bakınıp, "bize bir kaç numara gösterseler ya" demişti. Arkadaşım da "fındık atarsanız istediğiniz her şeyi yaparlar" deyip bozmuştu onları. İşte bu kirlenen saklı mekânların durumu da bu.

Millet iyi kötü şuraya buraya tatile giderken ben hâlâ oturdum onları yazıyorum. Sanırım tatilsiz bir yaz daha geçecek.

Neşeli kalın

Uğur ALPERDiğer yazıları için tıklayın

 GL KÜLTÜRÜ

GLK EDİTÖRÜ'NDEN

DERDİNİ SÖYLEMEYEN

EŞCİNSEL DEHALAR

TARİHİN PEMBE
SAYFALARI


ROMEO & ROMEO

JULIET & JULIET

KADIN KADINA

ERKEK ERKEĞE

CİNSİYYET
(GL haber)

MİTLER

GLK MÜZİK

GLK KİTAP

GLK SİNEMA

SAĞLIK

SÖZLÜK

CİNSEL BİLGİLER

MEKANLAR

Yazarlar

Merih Akalın

Zehra Akdoğan

Cengiz Aktar

Uğur Alper

Orhan Bahçıvan

Dr. Arı Balcı

Rüstem Batum

Şabo Boyacı

Doğan Cüceloğlu

Şuayip Dağıstanlı

Dilek Dalaklı

Önal Demirci

Tuğrul Eryılmaz

Aynur Gedik

Dr. Mehmet Gürsel

Hakan Kuyucu

Sevin Okyay

Hakan Onum

Dr. Erhan Özer

Dr. Ender Saraç

Robert Schild

Cem Şen

Aykut Tankuter

Umur Talu

Anna Turay

Metin Yahya Üster

Aret Vartanyan

Dr. Nesrin Yetkin

Erol Yurderi

Servisler
YENI Okurdan

Bizi desteklemek
İster misiniz?


Yardım

E-posta

Favorilerinize
Ekleyin


miniDEV'i Tavsiye Et

İletişim

miniDEV'i
Ana Sayfanız yapın

Reklamlarınız İçin

 Bu Sayfayı Beğendiysen Arkadaşına Yolla