Ana Sayfa

Demokrasi
Dikkat Çekenler
Önce Demokrasi
AB Yolunda
Haklarımız
Savaşa Hayır
Sivil Toplum
Sivil Anayasa
Minidev'in Amacı

Kültür
K Dergisi
Kültür-Sanat
Çevre
Gey-Lezbiyen Kültürü
L.G.B.T.T Yazıları
Alternatif Tıp
Başucu Yazıları
Cinsel Yaşam
Doğan Cüceloğlu İle
İletişim Dünyası

Farklı Renkler,
Farklı Kültürler

Süryani Kültürü
Yahudi Kültürü
Ermeni Kültürü
Rum Kültürü

Diğer
Minidev'de yazmak
ister misiniz?

Reklamlarınız İçin
İletişim

YAZARLAR


GLK Editörü'nden...Güncelleme: 07.08.2001

Yurtdışı yaşam hayalleri

Merhabalar

Son dört beş aydır malum nedenlerden dolayı Batı ülkelerinin konsolosluklarına vize başvuruları inanılmaz artmış. Tabii sadece vize değil, göçmenlik başvuruları ve ilticalar ya da bunun planlarını yapanlar da arttı. Aslında buralardan gitme hevesi sadece Kanada, Amerika gibi ülkelere değil Hindistan'a da kanalize oluyor. Avustralya ve Kanada'ya göçmen olarak gitmek öteki ülkelere göre biraz daha kolay olduğu için bu ülkelere yapılan başvurular daha çok olsa da, buralar düzelene kadar gidip bir yıl Hindistan'da yaşamak da duyduğum parlak fikirler arasında. Bunun nedeni de "Hindistan'da ayda 100 dolara krallar gibi yaşarsın abiii" efsanesi.

Hindistan olayı aslında efsane değil. Gerçekten de gidip yaşayanlar var 100 dolarla. Ama aynı paradan daha azına Pakistan, Bangladeş gibi ülkelerde de yaşanabilir. Tabii Hindistan'a insanları çeken tek şey para değil aynı zamanda oranın dayanılmaz mistisizmi. Yine aynı şekilde az paraya hayatta kalınabilecek başka bir ülke de Kolombiya'ymış. Güney Amerika'da bir yılını geçiren ve şimdi keşke dönmeseydim diyen bir arkadaşım cebinde iki bin dolarla gittiği Güney Amerika'da bir yıl rahat rahat yaşayıp Güney Amerika ülkelerini dolaşmıştı.

Bunlar alternatif kaçış ülkeleri. Ama esas ilgi yukarıda da belirttiğim gibi Amerika, Kanada ve Avustralya'ya. Benimse sonuçlarını esas merak ettiğim, göçmenlik şartlarını yerine getiremeyecek olup (eğitim, belli bir para) iltica yoluyla kapağı bir yerlere atmak isteyenler. Eşcinseller ve travestiler arasında en çok rağbet gören seçenek bu. Son birkaç ayda, Hollanda'ya, İngiltere'ye ve Amerika'ya iltica eden, ya da etmeye çalışan ve prosedürleri hâlâ devam eden travesti ya da transseksüeller var. Benim kulağıma gelmeyen gey ya da lezbiyen ilticacılar olduğuna da eminim.

İltica nedeni olarak genelde eşcinsellerin Türkiye'de maruz kaldığı şiddet gösteriliyor ve mülteci avukatları bu konuda delil toplamaya çalışıyorlar. Özellikle Avrupa ülkeleri bu konuda hassaslar ve travestilerin iltica çabaları çoğunlukla Hollanda'da karşılığını buluyor. Ama her iltica planlayan öncelikle orada bir "koca" bulma şansını deniyor önce. Çünkü çok daha zahmetsiz bir şekilde oturma izni alınabiliyor. Hollanda'daki eşcinsel evlilik yasasıyla bu tür işler çok daha kolay hale geldi.

Travestilerin ayrıcalıklı durumu dışında iltica ya da başka yollarla yurtdışına yerleşmeye çalışmak bugünün şartlarında çok mantıklı görünüyor ancak aynı zamanda alınan büyük bir risk. Burada yapabileceği her şeyi deneyen biri için ancak son çare olarak görüyorum yurt dışına gitmeyi. Çünkü gidilen yerde çalışma izni, oturma izni gibi birçok yasal problem çıkacaktır ve bunlar insanın yaşamını buradakinden çok daha zor bir hale getirebilir. Bir yandan da kapak atılabilecek gelişmiş bir ülkede yaşam standartları bizden çok daha yüksek olacağı için orada çalışılan -kaçak bile olsa- en kötü iş bile buradan iyi olabilir diye de düşünebilirsiniz.

Yaşanan deneyimlere bakıldığında hem başarı hem de başarısızlık öyküleri mevcut. Hollanda'ya "ne olursa olsun" yerleşmek için giden ve bunun için ilticayı bile göze alan gey bir tanıdığım, ilticaya gerek kalmadan kayıtlı beraberlik kanunu sayesinde bir adamla yaşamaya başladı ve artık vatandaş oldu. 1998'de iltica eden iki genç gey ise bir süre mülteci kampında tutulduktan sonra Türkiye'ye geri gönderildi.

Umarım bir şekilde yurtdışına gitmek bizim için en iyi seçenek olmaktan kısa zamanda çıkar. Yoksa zorunlu bile olsa benim gibi bu fikre en uzak olanlar dahi bunu makûl bir seçenek olarak görmeye başlayacaklar.

Neşeli kalın

Uğur ALPERDiğer yazıları için tıklayın

 GL KÜLTÜRÜ

GLK EDİTÖRÜ'NDEN

DERDİNİ SÖYLEMEYEN

EŞCİNSEL DEHALAR

TARİHİN PEMBE
SAYFALARI


ROMEO & ROMEO

JULIET & JULIET

KADIN KADINA

ERKEK ERKEĞE

CİNSİYYET
(GL haber)

MİTLER

GLK MÜZİK

GLK KİTAP

GLK SİNEMA

SAĞLIK

SÖZLÜK

CİNSEL BİLGİLER

MEKANLAR

Yazarlar

Merih Akalın

Zehra Akdoğan

Cengiz Aktar

Uğur Alper

Orhan Bahçıvan

Dr. Arı Balcı

Rüstem Batum

Şabo Boyacı

Doğan Cüceloğlu

Şuayip Dağıstanlı

Dilek Dalaklı

Önal Demirci

Tuğrul Eryılmaz

Aynur Gedik

Dr. Mehmet Gürsel

Hakan Kuyucu

Sevin Okyay

Hakan Onum

Dr. Erhan Özer

Dr. Ender Saraç

Robert Schild

Cem Şen

Aykut Tankuter

Umur Talu

Anna Turay

Metin Yahya Üster

Aret Vartanyan

Dr. Nesrin Yetkin

Erol Yurderi

Servisler
YENI Okurdan

Bizi desteklemek
İster misiniz?


Yardım

E-posta

Favorilerinize
Ekleyin


miniDEV'i Tavsiye Et

İletişim

miniDEV'i
Ana Sayfanız yapın

Reklamlarınız İçin

 Bu Sayfayı Beğendiysen Arkadaşına Yolla