Ana Sayfa

Demokrasi
Dikkat Çekenler
Önce Demokrasi
AB Yolunda
Haklarımız
Savaşa Hayır
Sivil Toplum
Sivil Anayasa
Minidev'in Amacı

Kültür
K Dergisi
Kültür-Sanat
Çevre
Gey-Lezbiyen Kültürü
L.G.B.T.T Yazıları
Alternatif Tıp
Başucu Yazıları
Cinsel Yaşam
Doğan Cüceloğlu İle
İletişim Dünyası

Farklı Renkler,
Farklı Kültürler

Süryani Kültürü
Yahudi Kültürü
Ermeni Kültürü
Rum Kültürü

Diğer
Minidev'de yazmak
ister misiniz?

Reklamlarınız İçin
İletişim

YAZARLAR


GLK Editörü'nden...Güncelleme: 03.07.2001

Geçmiş Pride'larınız mübarek olsun

Geçtiğimiz hafta sonu benim için harika geçti. Bir kaç yıl öncesine kadar Pride zamanı, "Eşcinsel Onur Günü"nde bir basın açıklaması bile yapılmaz, herhangi bir hareketlenme görülmezken, bu hafta sonu İstanbul muhteşem bir Pride kutlamasına şahit oldu. İçimdeki tek burukluk hâlâ sokaklara dökülememiş olmaktı. Bizimki de biraz Türk usulü Pride'dı. Ama hiç olmamasından daha iyidir diye düşündüm. KAOS'un Ankara'da 1 Mayıs'ta yürümesi bir başlangıçtı. Umarım sonraki yıllarda daha "açık" kutlamalar olacak.

Gelelim bu hafta sonu neler yaptığımıza. Benim kutlamalar için Ankara'dan gelen arkadaşlarım oldu. Cuma'dan itibaren biz Pride ekinliklerine başladık. Taksim'de yürüdük meselâ! Ama kimse fark etmedi, sanırım katılım yetersizdi (Üç kişiydik). Biz de sessiz sessiz "Eşcinsel hakları insan haklarıdır", "Eşcinseliz, güçlüyüz, kazanacağız!", "Yaşasın onur!" gibi sloganlar attık birbirimize. Bir süre sonra kimse duymayınca çok eğlenceli olmadığını fark ettik ve eylemimizi sona erdirdik. Bu arada Taksim'in çeşitli yerlerinde Pride etkinliklerinin afişine ve programına rastladık, pek bir sevindik.

Cumartesi günü program çok yoğundu. Gündüz etkinlikleri Şişli Tiyatrokare'de idi. Saat ikide Küçük İskender söyleşisiyle gün başlamıştı. Sahne dev gökkuşağı bayraklarıyla donatılmıştı. Küçük İskender'in iki saat süren söyleşisi oldukça keyifliydi. Gey yaşam üzerine hoş bir sohbet gerçekleşti. Ardından geçen hafta bizim sinema bölümümüzde de tanıttığımız "Celluloid Closet" (Sakıncalı Film Dolabı) adlı film gösterildi. Filmin gösterimindeki ufacık bir teknik sorun da başarıyla atlatıldı. Filmin sağlıklı izlenmesi önemliydi çünkü Fatih Özgüven ve Yıldırım Türker'in katılacağı söyleşinin çıkış noktası bu film olacaktı.

Fatih Özgüven ve Yıldırım Türker'in katıldığı söyleşi oldukça bilgilendirici ve ilginçti. "Camp" tanımı, sinemada "camp"in kullanılışı, eşcinsel karakterlerin yansımasından başlayıp eşcinsel harekete, "closet" yani dolapta kalma ve açılmaya kadar birçok şey konuşuldu. Söyleşi o kadar keyifliydi ki planlanan saatleri çoktan aşmıştı. Ama artık eve gidip akşamki parti için süslenip püslenmek gerekiyordu. Ben bu tür partilere önce bir arkadaş evinde ya da kendi evimde hazırlanıp, kalabalık bir grupla, başladıktan sonra gitmekten hoşlanıyorum. Bizim evde arkadaşlarımla toparlandık ve ön-eğlence başladı.

Ne zaman kalabalık toplansa gidilmesi gereken yere en az bir saat geç gidilir çünkü evden bir türlü çıkılamaz. Biz de ancak 12'de parti mekânında olabildik. Bu arada parti mekânı yine geçen hafta mekânlar bölümünde tanıttığımız Orange'dı. Vardığımızda parti çoktan Orange'ın dışına taşmıştı. Geyler, lezbiyenler Orange'ın dış mekanında piknik yapar gibi yayılmıştı. İçerisi ise hıncahınç doluydu. 500'e yakın bilet satıldığını öğrendim ve çok sevindim. İnsanlar o kadar güzel ve mutluydu ki. Hatta bir lezbiyen arkadaşım annesiyle gelmişti. Ortada dolaşan drag queenler, go-go boylar ve sahnede dansçılar. Bir an kendimi bir New York kulübünde sandım. Uzun zamandır görmediğim insanlara rastladım ama müzik yüzünden ancak gözlerimizle anlaşabildik.

Gecenin en güzel kısmı ise Aylin Aslım'ın performansıydı. Sahneye çıktığında tüm gey ve lezbiyenler sahnenin önüne doluştu. Geyler Aylin Aslım'ı seviyor, lezbiyenler ise bayılıyor! Aylin artık Türkiye'nin tartışmasız yeni gey ikonu. Ajda Pekkan da zaten yaşlanmış ve "Çocuklarınıza köpek alın, köpek beslerlerse homoseksüel olmazlar" demeye başladı. Aylin Lambda'nın partisinde hiçbir ücret almadan sahneye çıktı ve bu performanstan çok keyif aldığını söyledi. Bu arada partiye sadece Aylin'i izlemek için gelenler bile vardı.

Aylin'den önce müzik yapan DJ U.F.U.K. de para almadan geceye katılanlardandı. Lambda, katkıda bulunan herkese teşekkür etti ve geyler sabah dörde kadar Orange'ı salladı. Benim bedenim o saatlerde yorgundu ve gitmek için sabırsızlanıyordu.

Yüzümde bir mutluluk ifadesiyle uyudum. Sabah kalktığımda biraz başım ağrıyordu ama hâlâ mutluydum. Ne diyelim, inşallah her yıl gittikçe büyüyen kutlamalar yaparız.

Neşeli kalın

Uğur ALPERDiğer yazıları için tıklayın
GL KÜLTÜRÜ

GLK EDİTÖRÜ'NDEN

DERDİNİ SÖYLEMEYEN

EŞCİNSEL DEHALAR

TARİHİN PEMBE
SAYFALARI


ROMEO & ROMEO

JULIET & JULIET

KADIN KADINA

ERKEK ERKEĞE

CİNSİYYET
(GL haber)

MİTLER

GLK MÜZİK

GLK KİTAP

GLK SİNEMA

SAĞLIK

SÖZLÜK

CİNSEL BİLGİLER

MEKANLAR

Yazarlar

Merih Akalın

Zehra Akdoğan

Cengiz Aktar

Uğur Alper

Orhan Bahçıvan

Dr. Arı Balcı

Rüstem Batum

Şabo Boyacı

Doğan Cüceloğlu

Şuayip Dağıstanlı

Dilek Dalaklı

Önal Demirci

Tuğrul Eryılmaz

Aynur Gedik

Dr. Mehmet Gürsel

Hakan Kuyucu

Sevin Okyay

Hakan Onum

Dr. Erhan Özer

Dr. Ender Saraç

Robert Schild

Cem Şen

Aykut Tankuter

Umur Talu

Anna Turay

Metin Yahya Üster

Aret Vartanyan

Dr. Nesrin Yetkin

Erol Yurderi

Servisler
YENI Okurdan

Bizi desteklemek
İster misiniz?


Yardım

E-posta

Favorilerinize
Ekleyin


miniDEV'i Tavsiye Et

İletişim

miniDEV'i
Ana Sayfanız yapın

Reklamlarınız İçin

 Bu Sayfayı Beğendiysen Arkadaşına Yolla