Ana Sayfa

Demokrasi
Dikkat Çekenler
Önce Demokrasi
AB Yolunda
Haklarımız
Savaşa Hayır
Sivil Toplum
Sivil Anayasa
Minidev'in Amacı

Kültür
K Dergisi
Kültür-Sanat
Çevre
Gey-Lezbiyen Kültürü
L.G.B.T.T Yazıları
Alternatif Tıp
Başucu Yazıları
Cinsel Yaşam
Doğan Cüceloğlu İle
İletişim Dünyası

Farklı Renkler,
Farklı Kültürler

Süryani Kültürü
Yahudi Kültürü
Ermeni Kültürü
Rum Kültürü

Diğer
Minidev'de yazmak
ister misiniz?

Reklamlarınız İçin
İletişim

YAZARLAR


GLK Editörü'nden...

NETCİNSELLER-2

Geçen hafta internet üzerindeki eşcinsel web sitelerinden bahsedip bunların işlevsellikleri ve umut vaat eden gelecekleri üzerine yazmıştım. Netin bir de öteki yüzü, hatta "işlevi" var ki, birçok kişi bilgiye ulaşmaktan çok bunun için kullanıyor neti. Evet, "chat" denilen şeyden bahsediyorum. Internet kafelerde şöyle bir dolaşıldığında porno resim arayanlar dışında sörf yapan çok az kişi vardır. Hemen hemen herkes IRC programlarını çat pat da olsa kullanmayı öğrenmiş, aynı anda binlerce insanı bulabileceği sanal ortamda fanteziler yaşamaya hazırlamıştır kendini.

Sanal ortamda tanışıp sonra da buluşma ve belki de daha ötesini yaşama güdüsü insanları o kadar cezbediyor ki bilgisayar başında sabahlayan ve sanal dostlar edinen birçok insan var. Eşcinseller için durum biraz daha karışık. Çünkü sanal ortamda tamamen farklı kimliğe bürünen kişi, eğer "açık" biri değilse, tanınmama özgürlüğünün tadını çıkarıyor ve gerçek yaşamda paylaşamadığı birçok şeyi net üzerinde ayıplanma ve tepki görme korkusu olmadan rahatça paylaşıyor. Bilgisayarının başından kalktığında ise o "nick" yani takma isim sahibi kişi gidiyor ve gerçek dünyanın Ahmet-Mehmet olan sıradan isimleri yerlerini alıyor.

Chat ortamları eşcinseller için barlardan sonra yeni bir alternatif olarak ortaya çıktı. Ne de olsa sokakta yürürken kimin gey olduğunu anlamak öyle pek mümkün değil. Zaman zaman "kedi kediyi tanır" lafını doğrularcasına içgüdüsel yakınlıklar doğsa da ortada somut bir şey olmayınca her şey bakışma ve gülümseme seviyesinde kalıyor. Oysa ki internette bir gey kanalına girdiğinizde, bir oda dolusu eşcinsel sizi bekliyor. Bu hoş bir duygu tabii. Seçim şansınız artıyor.

Şu anda en yaygın chat protokolü, IRC (Internet Relay Chat) ve Türkiye'de de bu hizmeti veren birçok server var. Bu server'ların hemen hemen hepsinde gay, gaychat, gaycafe isimleriyle farklı eşcinsel sohbet odaları var. Tabii sadece lezbiyenler için olanlar da var ama bu odalar lezbiyenlerden çok bu konuda fantazi kuran heteroseksüel erkekler tarafından dolduruluyor. Öyle zamanlar geliyor ki odada hiçbir kadın kalmıyor ve sadece lezbiyen avına çıkmış hetero erkekler birbiriyle sohbet ediyor. Gözlemlediğim kadarıyla gey kanallarına hakaret ve sabotaj için gelen net sapıklarına pek aman verilmiyor ve otomatik olarak kanal yetkilileri tarafından dışarı atılıyorlar. Eşcinsellerin arasında bir "seviyeyi koruma" çabası seziliyor.

IRC dışında web bazlı sohbet siteleri de mevcut. Şu anda bu konudaki en popüler site www.gay.com. Gay.com'un Türkiye chat odaları (4 tane var ve her biri 50 kişi alıyor) çoğu zaman dolu ve girmek için sıra beklemek gerekiyor. Bu sitede IRC'de olduğu gibi ortalığı karıştıracak gey olmayan "tipler" çok az bulunduğu için daha rahat ve düzeyli bir ortam bulmak mümkün. Ama gerçek yaşamda sessiz sakin ve "efendi" olan ancak içinde fırtınalar kopan arkadaşlar da var. İşte onlar burada küfür ederek ya da avam ağızlar kullanarak kendilerini tatmin ediyorlar. Ama bunu ayıplamamak lazım, bazı kişilerin de terapisi böyle işte.


Neşeli kalın.

Uğur Alper
Diğer yazıları için tıklayın
GL KÜLTÜRÜ

GLK EDİTÖRÜ'NDEN

DERDİNİ SÖYLEMEYEN

EŞCİNSEL DEHALAR

TARİHİN PEMBE
SAYFALARI


ROMEO & ROMEO

JULIET & JULIET

KADIN KADINA

ERKEK ERKEĞE

CİNSİYYET
(GL haber)

MİTLER

GLK MÜZİK

GLK KİTAP

GLK SİNEMA

SAĞLIK

SÖZLÜK

CİNSEL BİLGİLER

MEKANLAR

Yazarlar

Merih Akalın

Zehra Akdoğan

Cengiz Aktar

Uğur Alper

Orhan Bahçıvan

Dr. Arı Balcı

Rüstem Batum

Şabo Boyacı

Doğan Cüceloğlu

Şuayip Dağıstanlı

Dilek Dalaklı

Önal Demirci

Tuğrul Eryılmaz

Aynur Gedik

Dr. Mehmet Gürsel

Hakan Kuyucu

Sevin Okyay

Hakan Onum

Dr. Erhan Özer

Dr. Ender Saraç

Robert Schild

Cem Şen

Aykut Tankuter

Umur Talu

Anna Turay

Metin Yahya Üster

Aret Vartanyan

Dr. Nesrin Yetkin

Erol Yurderi

Servisler
YENI Okurdan

Bizi desteklemek
İster misiniz?


Yardım

E-posta

Favorilerinize
Ekleyin


miniDEV'i Tavsiye Et

İletişim

miniDEV'i
Ana Sayfanız yapın

Reklamlarınız İçin

 Bu Sayfayı Beğendiysen Arkadaşına Yolla