Ana Sayfa

Demokrasi
Dikkat Çekenler
Önce Demokrasi
AB Yolunda
Haklarımız
Savaşa Hayır
Sivil Toplum
Sivil Anayasa
Minidev'in Amacı

Kültür
K Dergisi
Kültür-Sanat
Çevre
Gey-Lezbiyen Kültürü
L.G.B.T.T Yazıları
Alternatif Tıp
Başucu Yazıları
Cinsel Yaşam
Doğan Cüceloğlu İle
İletişim Dünyası

Farklı Renkler,
Farklı Kültürler

Süryani Kültürü
Yahudi Kültürü
Ermeni Kültürü
Rum Kültürü

Diğer
Minidev'de yazmak
ister misiniz?

Reklamlarınız İçin
İletişim

YAZARLAR


GLK Editörü'nden...Güncelleme: 26.06.2001

Mutluyum, gururluyum, onurluyum

Küçük şehirlerde yaşayan birçok insan için oranın "kurtuluş günü" yılın önemli zamanlarından biridir. Bunun gibi erik festivali, karpuz şenliği, halk oyunları yarışmaları gibi gelenekselleşmiş kutlama olayları da dört gözle beklenir. Biz eşcinsellerin de karpuz festivali işte yılın bu zamanlarında gerçekleşiyor. Hani televizyonda haberlerin sonunda "light" haberler veriyorlar ya. Kedi-köpek arkadaşlığı, yaz modası esintileri gibi haberlerin gösterildiği o kısımda "bilmem hangi ülkede eşcinseller yürüdü" haberini spiker hafif gülümseyerek sunar. Haber bittiğinde de aynı gülümsemeyle "bizi izlemeye devam edin" falan der.

En son yakaladığım eşcinsel yürüyüş haberi Brezilya'dandı. İki yüz bin eşcinsel yürümüş. Bu yürüyüş izinliymiş ve belediye başkanı da bir konuşma yapmış. Brezilya'da bu "gay parade" beş yıldan beri yapılıyormuş. Maaşallah dedim, başka da bir şey diyemedim. Tamam biliyoruz, Paris'te San Francisco'da milyonlar yürüyor ama Brezilya gibi, en az Türkiye kadar zor bir gey yaşamın sürdüğü bir ülkede bu rakam çok sevindirici. Geçen yıl hatırlarsanız "Europride" İtalya'da yapılmıştı, Vatikan çok kızmıştı. Europride, her yıl Avrupa'nın bir şehrinde yapılan Avrupa'nın en büyük "Pride" yani "Onur Günü" etkinliği. Eh, sıra İstanbul'a da gelecek elbet.

Eşcinseller neden yılın bu zamanlarında delilenir, sokaklara dökülür? Acaba yaz sıcağından bunalıp "ay çekemem" deyip üzerlerinde ne varsa çıkartıp kendilerini caddelere mi atıyorlar? Tarihin Pembe Sayfaları köşemizde Stonewall olayları üzerine bilgilendirici bir yazı var. Neden bir nevi kurtuluş günü olarak eşcinseller bu zamanı seçmişler, geçen sene yazmıştım. Ancak olay artık basit bir kutlamayı aşmış, görülebilirlik, toplumun geri kalanına eşcinsellerin varlığını hatırlatmak için bir araç olmuş. Ama gözlemlediğim kadarıyla söz konusu "toplumun geri kalanı" sokaklarda inanılmaz kıyafetlerle yürüyen eşcinsellere hayvanat bahçesinde numaralar yapan maymunlara baktıklarından farklı bakmıyorlar. Eşcinseller de hazır sokaklara dökülmüşken biraz eğlenelim dediklerinden, dans klüplerinde giydikleri kıyafetlerle eğlenceli bir şov sunuyorlar.

Bizler tabii henüz sokaklarda topluca yürüyemiyoruz ancak her geçen yıl Pride kutlamalarımızın içeriği genişliyor. Son birkaç yıldır Lambda, İstanbul'da bir parti düzenliyordu. Bu yıl etkinlikler çeşitlendi. Parti tabii ki var. Bunun yanında film gösterimleri, açılış kokteyli, Küçük İskender, Yıldırım Türker, Fatih Özgüven, Mete Özgencil söyleşileri mevcut. Parti, mekânlar köşesinde tanıttığımız Orange adlı klüpte yapılacak. Öteki etkinlikler içinse [email protected] adresine yazar ya da www.lambdaistanbul.org sitesine bakabilirsiniz.

"Pride"ın Türkçesi "gurur". Ancak bu şekilde Türkçe'ye çevrildiğinde fazla militanca bir tavrı çağrıştırıyor. Hiçbir cinsel yönelim insanın gurur duymasına vesile olamaz. Bu herhangi bir ırk ya da millete mensup olmaktan gurur duymak gibi bir şey. Bir tür milliyetçilik. O yüzden Türkçe kullanmak zorunda kaldığımızda, kulağa daha makul gelen "Onur" sözcüğünü kullanıyoruz. Önümüzdeki hafta sonu oldukça hareketli geçecek. Şehir dışından arkadaşlarım buradaki etkinlikler için geliyor ve yurt dışından olayları izlemeye gelecek gazeteciler var. Ancak hiçbir etkinlik basına açık değil. Onurlu olsalar da eşcinsellerin birçoğu hâlâ saklı yaşamak zorunda olduklarından bu tür önlemler alınıyor.

Neşeli kalın

Uğur ALPERDiğer yazıları için tıklayın
GL KÜLTÜRÜ

GLK EDİTÖRÜ'NDEN

DERDİNİ SÖYLEMEYEN

EŞCİNSEL DEHALAR

TARİHİN PEMBE
SAYFALARI


ROMEO & ROMEO

JULIET & JULIET

KADIN KADINA

ERKEK ERKEĞE

CİNSİYYET
(GL haber)

MİTLER

GLK MÜZİK

GLK KİTAP

GLK SİNEMA

SAĞLIK

SÖZLÜK

CİNSEL BİLGİLER

MEKANLAR

Yazarlar

Merih Akalın

Zehra Akdoğan

Cengiz Aktar

Uğur Alper

Orhan Bahçıvan

Dr. Arı Balcı

Rüstem Batum

Şabo Boyacı

Doğan Cüceloğlu

Şuayip Dağıstanlı

Dilek Dalaklı

Önal Demirci

Tuğrul Eryılmaz

Aynur Gedik

Dr. Mehmet Gürsel

Hakan Kuyucu

Sevin Okyay

Hakan Onum

Dr. Erhan Özer

Dr. Ender Saraç

Robert Schild

Cem Şen

Aykut Tankuter

Umur Talu

Anna Turay

Metin Yahya Üster

Aret Vartanyan

Dr. Nesrin Yetkin

Erol Yurderi

Servisler
YENI Okurdan

Bizi desteklemek
İster misiniz?


Yardım

E-posta

Favorilerinize
Ekleyin


miniDEV'i Tavsiye Et

İletişim

miniDEV'i
Ana Sayfanız yapın

Reklamlarınız İçin

 Bu Sayfayı Beğendiysen Arkadaşına Yolla