Ana Sayfa

Demokrasi
Dikkat Çekenler
Önce Demokrasi
AB Yolunda
Haklarımız
Savaşa Hayır
Sivil Toplum
Sivil Anayasa
Minidev'in Amacı

Kültür
K Dergisi
Kültür-Sanat
Çevre
Gey-Lezbiyen Kültürü
L.G.B.T.T Yazıları
Alternatif Tıp
Başucu Yazıları
Cinsel Yaşam
Doğan Cüceloğlu İle
İletişim Dünyası

Farklı Renkler,
Farklı Kültürler

Süryani Kültürü
Yahudi Kültürü
Ermeni Kültürü
Rum Kültürü

Diğer
Minidev'de yazmak
ister misiniz?

Reklamlarınız İçin
İletişim

YAZARLAR


GLK Editörü'nden...Güncelleme: 19.06.2001

Eşcinsel miyim neyim

Ay havalar çok sıcak oldu
. Apartmanın son katına konuşlanmış evimin tepesinde çatı olmaması pek bir kötü etkiliyor benim havamı da. İnsanın canı da sıcakta hiçbir şey yapmak istemiyor. Aslında soğuklarda da bir şey yapmak istemediğim çok zaman oldu. Hava bahane işte, insan tembel olunca... Ama yazımı isteksiz yazdığımı sanmayın ha... deeeermişim. Of, ben iyice geyiğe sardım. Bu arada eşcinsellerin üzerine iyice çöktü bu yaz rehaveti. Köşe yazarlarım Zeynep'ten, Yeşim'den, Ufuk'tan, Evren'den ses seda çıkmıyor.

Bugün Dawson's Creek'i izlerken sinir oldum. Meşhur gey karakter Jack, sonunda Tobey ismindeki arkadaşından hoşlandığını itiraf etti ve sanırım öpüştüler ama tam öpüşecekleri sırada cnbc-e'nin koskoca e'si ekranda beliriverdi. "Eeee?" dedim, meğer reklam koyacakları tutmuş. İlk özel televizyonlar çıktığında erotik film gösterirken böyle yaparlardı. İzleyiciye bol bol reklam yapar sonra tam sevişme sahnesinde reklam koyarlardı. Bu arada oyuncular reklam boyunca da durmaz sevişirlerdi ve reklamlar bittiğinde bir bakardık ki ya yatakta sigara içiyorlar ya da toplanmışlar giyiniyorlar. "Tüh ya, yine kaçırdık" derdim hep. Biz bugüne bugün Tarkan'ın erkeklerle çekilmiş en "edepsiz" fotoğraflarını görmüş insanlarız. Smokinli iki genç erkeğin (Jack'le Tobey mezuniyet balosuna beraber gitmişlerdi de) öpüşmesi bize vız gelir. Eğer bu çocuklar öpüştü de cnbc-e göstermediyse şiddetle protesto edeceğim.

Tarkan'ın resimleri demişken, Pazar günü Radikal İki'de çıkan yazısında Yıldırım Türker döktürmüş. Eğer okumadıysanız gazetenin web sitesinde rahatlıkla bulabilirsiniz, bence eşcinsellik konusunda Türkiye'de yazılmış en güzel yazılardan biri. (Bir de Nil Gün'ün "Kendine Gel ve Düzel Güzin Abla" yazısı vardır. O da Radikal İki arşivlerinde vardır mutlaka.) Artık Tarkan olayını tartışmak çok lüzumlu bir uğraş gibi gelmiyor. Tüm köşe yazarları yazdı çizdi, hâlâ da yazıyorlar. Tarkan sayesinde eşcinsellik yine gündemde. Avrupa'daki gey siyasetçiler, "bizde öyle şey olmaz" diyen milletvekilleri manşetlerde. Ben bu yazıyı yazarken Tarkan dinliyorum, çok da keyif alıyorum. Son olaylardan sonra Tarkan'cığımı daha bir bağrıma basasım geliyor.

Yıldırım Türker'in yazısında beni mutlu eden şeylerden biri de "gay"i "gey" diye yazmasıydı. Uzunca bir süredir, eşcinsellikle ilgili yazıp çizenlerin arasında böyle bir eğilim olduğunu duymuş, miniDEV'de de hep "gey" yazdığımı görmüşünüzdür. Madem bu sözcük gazetelere kadar girdi, halkın ağzına düştü, Türkçe de aşağı yukarı yazıldığı gibi okunan bir dil, zorlanmasın kimse gey diye yazıp okunsun işte. Bunun "gay" diye yazılmasında ısrar edenlerin çoğu da eşcinsel ve sözcük gey'e dönüşürse eşcinselliğin insana birçok ortamda sağladığı "olumlu bir farklılık, egzotiklik ve çekicilik" kaybolacak. Yani eşcinseller sıradanlaşmak istemiyor. Oysa ki insanların kafasında gerçekle alâkası olmayan bir eşcinsellik canlandırmalarına engel olmanın yolu eşcinselliği bu şekilde uzaklaştırmaktan değil, insanlara yakınlaştırmaktan geçiyor.

Bu konular açılınca hakim olamıyorum kendime, ne varsa aklımda saçıp döküyorum. Ne isteksizlik ne yorgunluk kalıyor. Ne demiş yüce Sezen Aksu: "İşte kuzu kuzu yazdım". Şarkıyı da hafiften terennüm eylemişken söyleyeyim, remiksleri pek bir oynak, pek bir başarılı. Kampanya başlatacağım, mekânı ufaltan H2000 müzik festivalinde Tarkan da çıksın, şarkı söylesin, oynasın. Bu arada arkada dev ekranda Tarkan'ın plajda erkeklerle çekilmiş resimleri gösterilsin. Resimler değiştikçe izleyiciler alkışlasın. Sonra Tarkan Taksim meydanında Pride yürüyüşü için toplanmış eşcinsellerin yanına gitsin, bir de Pride etkinliklerinde konser versin. Ardından Tarkan ve beraberindeki heyet Gümüşsuyu'ndan Beşiktaş'a doğru yürüsün.

Neyse, artık ben gidip chat yapayım. Nickim de KuzuKuzu olsun.

Neşeli kalın

Uğur ALPER
Diğer yazıları için tıklayın
GL KÜLTÜRÜ

GLK EDİTÖRÜ'NDEN

DERDİNİ SÖYLEMEYEN

EŞCİNSEL DEHALAR

TARİHİN PEMBE
SAYFALARI


ROMEO & ROMEO

JULIET & JULIET

KADIN KADINA

ERKEK ERKEĞE

CİNSİYYET
(GL haber)

MİTLER

GLK MÜZİK

GLK KİTAP

GLK SİNEMA

SAĞLIK

SÖZLÜK

CİNSEL BİLGİLER

MEKANLAR

Yazarlar

Merih Akalın

Zehra Akdoğan

Cengiz Aktar

Uğur Alper

Orhan Bahçıvan

Dr. Arı Balcı

Rüstem Batum

Şabo Boyacı

Doğan Cüceloğlu

Şuayip Dağıstanlı

Dilek Dalaklı

Önal Demirci

Tuğrul Eryılmaz

Aynur Gedik

Dr. Mehmet Gürsel

Hakan Kuyucu

Sevin Okyay

Hakan Onum

Dr. Erhan Özer

Dr. Ender Saraç

Robert Schild

Cem Şen

Aykut Tankuter

Umur Talu

Anna Turay

Metin Yahya Üster

Aret Vartanyan

Dr. Nesrin Yetkin

Erol Yurderi

Servisler
YENI Okurdan

Bizi desteklemek
İster misiniz?


Yardım

E-posta

Favorilerinize
Ekleyin


miniDEV'i Tavsiye Et

İletişim

miniDEV'i
Ana Sayfanız yapın

Reklamlarınız İçin

 Bu Sayfayı Beğendiysen Arkadaşına Yolla