Ana Sayfa

Demokrasi
Dikkat Çekenler
Önce Demokrasi
AB Yolunda
Haklarımız
Savaşa Hayır
Sivil Toplum
Sivil Anayasa
Minidev'in Amacı

Kültür
K Dergisi
Kültür-Sanat
Çevre
Gey-Lezbiyen Kültürü
L.G.B.T.T Yazıları
Alternatif Tıp
Başucu Yazıları
Cinsel Yaşam
Doğan Cüceloğlu İle
İletişim Dünyası

Farklı Renkler,
Farklı Kültürler

Süryani Kültürü
Yahudi Kültürü
Ermeni Kültürü
Rum Kültürü

Diğer
Minidev'de yazmak
ister misiniz?

Reklamlarınız İçin
İletişim

YAZARLAR


GLK Editörü'nden...Güncelleme: 12.06.2001

Memleket meselesi: Tarkan

Aylar önce "Kimsenin cinsel yönelimini merak etmiyorum" başlıklı yazımda, cinsel yönelimin kişinin hayatının ufak bir parçası olduğunu, kim olduğunu, nasıl bir insan olduğunu değiştirmediğini yazmıştım. Kişileri cinsel yönelimlerine göre sınıflandırmak ve bu özelliklerine göre kişiye özel davranışlar belirlemek rahatsızlık verici. Tabii bahsettiğim sadece heteroseksüellerin eşcinsellere tavrı değil, eşcinsellerin de karşısındakilere davranışlarını o kişinin cinsel yönelimine göre belirlemesi. Ama konu bu değil.

Tarkan, son yılların en gözde ve popüler isimlerinden. Tavrı, tarzı ve söyledikleri, her zaman olmasa da çoğunlukla hoşuma gitmiştir. Yıllardır söylenti şeklinde dolaşan eşcinsel olduğu iddiaları ise artık duymayanın kalmadığı fotoğraflar sonucunda "ortaya çıktı". Zavallı Tarkan da artık sıkılmış olmalı, sonunda, ilk başta yapması gereken şeyi yaptı ve "Bu benim özel hayatım, kimseye hesap vermek zorunda değilim" deyiverdi. Televizyonda bu sözleri söylerken izlediğimde, olduğum yerde zıpladım. Bugüne kadar "değilim" diyen Tarkan sonunda rahatladı.

Ben kendi adıma Tarkan'ı sonuna kadar destekliyor ve alkışlıyorum. Ancak resimlerin ortaya çıkış şekli, Reha Muhtar'a malzeme oluşu hoş değil tabii. Muhtar'ın "Hah yakaladık ibneyi" tavrı bu kez birçok kişiyi rahatsız etmişti. Gazeteci ve televizyoncular ayaklanırken, sanatçılar da Tarkan'a destek çıktı. Hiçbir şeyden pişmanlık duymadım, utanmıyorum diyen Tarkan'a şantaj yapan kişi ise tutuklandı.

Tarkan neden utansın ki! Utanacak olan hırsızlık yoluyla ele geçirilmiş fotoğrafları yayınlayıp, bir şekilde suça ortaklık etmiş Reha Muhtar'dır. Tarkan eşcinseller adına bir şey yapmamış olabilir. Hatta uzunca bir süre bunu gizlemeye çalışmış olabilir. Ama kimse, hiç kimse kendi rızası dışında deşifre edilmeyi hak etmez. "Outing" yani kişinin eşcinsel kimliğini kamuoyuna açıklamak ahlâksızlığın ta kendisidir. Tarkan'ın da söylediği gibi, özel hayatın gizliliği ilkesinin ihlâl edilmesinden herkes zarar görebilir. Reha Muhtar'ın kendisi bile.

George Michael da eşcinsellerin uğrak yeri olan bir tuvalette yakalanınca resmi olarak eşcinselliğini açıklamak zorunda kalmıştı. Zaten Tarkan'ın George Michael'dan ne eksiği var. Birçok eşcinsel şarkıcının büyük kaygısı olan satışların düşmesi, George Michael olayında gerçekleşmedi. Ben Tarkan'ın da satışlarında hiçbir düşme yaşayacağını sanmıyorum. İnsanlar bunu umursuyor olsaydı, bu ülkede Zeki Müren diye bir insan olmazdı, birçok eşcinsel şarkıcı (inkar edip, "evlencem, nişanlıyım" deyip dursalar da) televiyonlarda hoplayıp durmazdı.

Bence Tarkan TV programlarına çıkıp samimi bir şekilde yaşamından bahsetmeli. Gey mi, biseksüel mi, bu konularda neler düşünüyor. Bunları anlattıktan sonra merak edilecek bir şeyi kalmayacak ve Reha Muhtar Tarkan'ın yeni resimlerini bulduğunda insanlar "eee?" tepkisi verecekler. Hatta Tarkan kendi web sitesinde erkek arkadaşlarıyla fotoğraflarını yayınlasın. Açıkta olan hiçbir şey haber yapılmaz ve bu şekilde kıyametleri koparmaz.

Tarkan'ı seviyorum. Son yaptığı açıklamalar için de tebrik ediyorum. İnşallah 30 Haziran'daki "Onur Günü Kutlamaları"na da katılır.

Neşeli kalın

Uğur ALPER

NOT: 13 Haziran Çarşamba saat 17:30'da Sabancı Üniversitesi'nde Lambda'nın düzenlediği "Eşcinsellik" konulu söyleşide olacağız.
Diğer yazıları için tıklayın
GL KÜLTÜRÜ

GLK EDİTÖRÜ'NDEN

DERDİNİ SÖYLEMEYEN

EŞCİNSEL DEHALAR

TARİHİN PEMBE
SAYFALARI


ROMEO & ROMEO

JULIET & JULIET

KADIN KADINA

ERKEK ERKEĞE

CİNSİYYET
(GL haber)

MİTLER

GLK MÜZİK

GLK KİTAP

GLK SİNEMA

SAĞLIK

SÖZLÜK

CİNSEL BİLGİLER

MEKANLAR

Yazarlar

Merih Akalın

Zehra Akdoğan

Cengiz Aktar

Uğur Alper

Orhan Bahçıvan

Dr. Arı Balcı

Rüstem Batum

Şabo Boyacı

Doğan Cüceloğlu

Şuayip Dağıstanlı

Dilek Dalaklı

Önal Demirci

Tuğrul Eryılmaz

Aynur Gedik

Dr. Mehmet Gürsel

Hakan Kuyucu

Sevin Okyay

Hakan Onum

Dr. Erhan Özer

Dr. Ender Saraç

Robert Schild

Cem Şen

Aykut Tankuter

Umur Talu

Anna Turay

Metin Yahya Üster

Aret Vartanyan

Dr. Nesrin Yetkin

Erol Yurderi

Servisler
YENI Okurdan

Bizi desteklemek
İster misiniz?


Yardım

E-posta

Favorilerinize
Ekleyin


miniDEV'i Tavsiye Et

İletişim

miniDEV'i
Ana Sayfanız yapın

Reklamlarınız İçin

 Bu Sayfayı Beğendiysen Arkadaşına Yolla