Ana Sayfa

Demokrasi
Dikkat Çekenler
Önce Demokrasi
AB Yolunda
Haklarımız
Savaşa Hayır
Sivil Toplum
Sivil Anayasa
Minidev'in Amacı

Kültür
K Dergisi
Kültür-Sanat
Çevre
Gey-Lezbiyen Kültürü
L.G.B.T.T Yazıları
Alternatif Tıp
Başucu Yazıları
Cinsel Yaşam
Doğan Cüceloğlu İle
İletişim Dünyası

Farklı Renkler,
Farklı Kültürler

Süryani Kültürü
Yahudi Kültürü
Ermeni Kültürü
Rum Kültürü

Diğer
Minidev'de yazmak
ister misiniz?

Reklamlarınız İçin
İletişim

YAZARLAR


GLK Editörü'nden...Güncelleme: 24.04.2001

Ankara'nın taşına bak

Ben bu yazıyı yazarken Baharankara toplantıları son hızıyla devam ediyordu. Baharankara üç yıldır devam eden "eşcinsel buluşma" dizisinin son halkası. Bu toplantılarda eşcinsel gruplar bir araya gelip sorunlarını tartışıyor, çözüm yolları arıyor. Tabii işin eğlenceli kısmı da var. Ankara'da piknik, İstanbul'da boğaz gezisi, tiyatro gösterileri gibi etkinlikler de programın parçaları oluyor. Uzun zamandır görüşmeyen dostlar görüşüyor, hararetle fikirler tartışılıyor, yeni dostluklar kuruluyor.

KAOS GL ve Gayankara gruplarının organizasyonunu yaptığı Bahankara'nın programı bu yıl çok sağlamdı. KAOS Kültür Merkezi açıldığından beri Ankara'da işler daha bir yolunda gidiyor, gelen haberler daha bir güzel oluyor. Böyle bir mekânın varlığı programı da olumlu yönde etkilemiş. Hiçbir şey aksamadan tıkır tıkır işledi, bu da bizi keyiflendirdi.

Cuma gecesi büyük bir grup İstanbul'dan trenle yola çıktık ve sabah bizi organizasyondan arkadaşlarımız karşıladı ve KAOS Kültür Merkezi'ne götürdü. Tam 23 Nisan çocukları gibiydik. Ankaralı arkadaşlarımız bizi evlerinde misafir edecekti. Aslında 23 Nisan'ı başkentte kutlamak çok da uygun düşüyordu. Öğlen başlayacak atölye çalışmaları ve sunumlara kadar biraz dinlenmek üzere evlere çekildik. Saat 13:00'de üç ayrı odada gerçekleşen sunumlara katıldık, tartıştık.

Öğleden sonra İnsan Hakları Derneği'nde Tuğrul Eryılmaz ve Tayfun Gönül'ün katıldığı "Medya ve Azınlıklar" söyleşisine gittik topluca. Keyifli geçen söyleşiden sonra tekrar Kaos Kültür Merkezi'ne dönüp ikinci sunumlara geçtik. Zeynep Aksoy'la beraber hazırladığımız lezbiyenlik ve gizlilik konulu atölye çalışması çoğunluğunu kadınların oluşturduğu geniş bir grubun katılımıyla gerçekleşti. Bu arada proje yönetimi, kurumsallaşma ve örgütlenme gibi konularda da sunumlar yapıldı. Sunumlardan sonra şehir dışından gelen arkadaşların çoğu yorgundu ama duyduğumuza göre yine de Ankara'nın gey barlarında bir hareketlenme görülmüş.

Ertesi sabahın bir kör saatinde iki otobüs Işık Dağı'na piknik yapmak üzere yola çıktık. Bir grup lezbiyen arkadaşımızın baş başa kalmayı tercih edip pikniği ekmesine bozulduysak da bu, neşemizi kaçıramadı. Soğuk havaya rağmen güçlü bir şekilde ilerleyip pikniğimizi yaptık. Yağmur nedeniyle erken bitirmek gerekti ama doğrusu orada ıslanmanın zevki bile bir başkaydı.

Bu yazıyı yazdığım gün, son gün pazartesi, şu saatlerde, benim de biraz sonra katılacağım "Eşcinsel Hareket Nereye?" konulu final toplantısı yapılıyor. Cumartesi günü yapılan çalışmaların toparlanması, bir değerlendirme yapılmasıyla geçecek toplantı eşcinsel grupların bundan sonraki çalışmalarına da ışık tutacak gibi gözüküyor. En azından umudumuz bu yönde.

Başkent Ankara bana hep asık suratlı, gri bir şehir gibi gelmiştir. Üzgünüm ama bu fikrim hâlâ aynı. Ancak buradaki insanlar, arkadaşlarım, yapılan etkinlikler buraya gelmek için de çok geçerli nedenler.

Neyse, ben yine de Ankara'nın en çok İstanbul'a dönüşünü seviyorum. Ankara'dan sevgiler...

Neşeli kalın.

Uğur Alper
Diğer yazıları için tıklayın
GL KÜLTÜRÜ

GLK EDİTÖRÜ'NDEN

DERDİNİ SÖYLEMEYEN

EŞCİNSEL DEHALAR

TARİHİN PEMBE
SAYFALARI


ROMEO & ROMEO

JULIET & JULIET

KADIN KADINA

ERKEK ERKEĞE

CİNSİYYET
(GL haber)

MİTLER

GLK MÜZİK

GLK KİTAP

GLK SİNEMA

SAĞLIK

SÖZLÜK

CİNSEL BİLGİLER

MEKANLAR

Yazarlar

Merih Akalın

Zehra Akdoğan

Cengiz Aktar

Uğur Alper

Orhan Bahçıvan

Dr. Arı Balcı

Rüstem Batum

Şabo Boyacı

Doğan Cüceloğlu

Şuayip Dağıstanlı

Dilek Dalaklı

Önal Demirci

Tuğrul Eryılmaz

Aynur Gedik

Dr. Mehmet Gürsel

Hakan Kuyucu

Sevin Okyay

Hakan Onum

Dr. Erhan Özer

Dr. Ender Saraç

Robert Schild

Cem Şen

Aykut Tankuter

Umur Talu

Anna Turay

Metin Yahya Üster

Aret Vartanyan

Dr. Nesrin Yetkin

Erol Yurderi

Servisler
YENI Okurdan

Bizi desteklemek
İster misiniz?


Yardım

E-posta

Favorilerinize
Ekleyin


miniDEV'i Tavsiye Et

İletişim

miniDEV'i
Ana Sayfanız yapın

Reklamlarınız İçin

 Bu Sayfayı Beğendiysen Arkadaşına Yolla