Ana Sayfa

Demokrasi
Dikkat Çekenler
Önce Demokrasi
AB Yolunda
Haklarımız
Savaşa Hayır
Sivil Toplum
Sivil Anayasa
Minidev'in Amacı

Kültür
K Dergisi
Kültür-Sanat
Çevre
Gey-Lezbiyen Kültürü
L.G.B.T.T Yazıları
Alternatif Tıp
Başucu Yazıları
Cinsel Yaşam
Doğan Cüceloğlu İle
İletişim Dünyası

Farklı Renkler,
Farklı Kültürler

Süryani Kültürü
Yahudi Kültürü
Ermeni Kültürü
Rum Kültürü

Diğer
Minidev'de yazmak
ister misiniz?

Reklamlarınız İçin
İletişim

YAZARLAR


GLK Editörü'nden...

NETCİNSELLER-1

İnternet ne büyük nimet değil mi? Tıkla alışveriş, tıkla banka işleri, tıkla bilgi, tıkla arkadaş, tıkla sevgili. İnternet'le 1994 yılında tanışmıştım ve o zaman sadece büyük birkaç üniversitede internet bağlantısı vardı ve bu bağlantılar da çok yavaş ve grafik özelliği olmayan sadece yazıyla iletişim kurulabilen terminaller üzerinden yapılıyordu. Zamanımızın sohbet odalarının ilkel bir versiyonunda bir gey olarak açılmamı gerçekleştirmiş ve Türkiye'nin ilk "netcinsellerinden" biri olmuştum. İngilizce bile olsa o zaman öğrendiğim terimler, batıdaki eşcinsel kültürü ile öğrendiklerim önümde yepyeni bir dünya olduğuna inandırmıştı beni ve umudum çoğalmıştı.

İnternet üzerinde İngilizce içerikli binlerce gey-lezbiyen sitesi var. Politik kurumlar, ticari amaçlı siteler, gey porno siteleri, chat siteleri... Her çeşit ihtiyacı karşılayan siteler mevcut. Şu an sayıları neredeyse yirmiye yaklaşan Türkçe içerikli gey-lezbiyen sitelerinin içinde ise oldukça kaliteli olanları var ve her geçen gün yeni siteler ortaya çıkıyor. Bu da beni çok sevindiriyor. Çünkü eşcinsellik konusunda ne kadar farklı görüş insanlara ulaşırsa eşcinsellerin nasıl bir farklılık ve çeşitlilik gösterdikleri o oranda bilinecek. Eşcinsellerin başına bela olan her şey sınıflandırma, ayırma ve tektipleştirme temeline dayanıyor. İnsanlar çizilen eşcinsel prototipinin dışına çıkan bir eşcinsel gördüğünde o kişinin eşcinsel olduğuna inanmıyor ve ikna olduktan sonra bile bunu "belli etmiyorsun" gibi klasikleşmiş bir çift sözcükle ifade ediyor. Ancak zaten eşcinsellğin insanın yüzüne, kılık kıyafetine ve hareketlerine bakılınca anlaşılabilecek bir şey olması gerekmiyor ki!

Netcinsel sitelerden benim favorim (miniDEV GLK'dan sonra) eshcinsel.net. Yıllar önce (tahmini 4 yıl) yakın bir arkadaşım "Neden eşcinsel.com adında bir site açılmıyor ki?" diye bu fikri ilk kez telaffuz etti ve bu konuşma unutuldu gitti. Daha sonra web işindeki başka bir arkadaşıma bir sohbet sırasında bundan bahsettim ve bir dahaki buluşmamızda o eshcinsel.net domain adını almış ve siteyi kurmak için çoktan çalışmalara başlamıştı. Beni çok heyecanlandıran bu olayda mutlaka parmağım olmalı deyip eshcinsel.net'e birkaç yazı yazdım. Eshcinsel.net'i kuran arkadaşımın fedakarlıkları ve çabaları sonucunda da eshcinsel.net sadece gey sitelerin değil, Türkçe içerikli sitelerin de en iyilerinden biri oldu. Burayı hâlâ bilmiyorsanız mutlaka ziyaret edin: www.eshcinsel.net

Tamamen Türkçe olmasa da (içinde Türkçe sayfalar vardı), Türkiye'deki eşcinsellikle ilgili ilk site Lambdaİstanbul'un QRD (Queer Resources Directory'de) host edilen İngilizce web sitesidir. 1995 yılında açılmıştır ve daha sonra yapılan düzenlemelerle zamanı için oldukça gelişmiş bir site olmuştur. Hatta yurt dışında basılan internet kitaplarında ülke ülke eşcinsellikle ilgili linkler verilirken Türkiye için Lambda'nın web sitesinin adresi vardır. Benim için yoğun bir nostalji taşıyan bu site hâlâ http://www.qrd.org/qrd/www/world/europe/turkey adresinde duruyor. Lambda daha sonra www.lambdaistanbul.org adresine taşındı ama eski site Lambda'nın birçok gey ve lezbiyene ulaşmasını sağlamıştır.

KAOS GL, GayAnkara ve Sappho'nun Kızları gibi politik grupların web siteleri dışında görsel açıdan cezbedici kişisel siteler var ancak içerik olarak geniş kitlelere hitap edecek durumda değiller ve kısıtlı içerikleri de sık yenilenmiyor. Tasarım açısından en çekici bulduğum site ise REGL adlı lezbiyen grubun sitesi oldu. Tüm bu sitelere Lambdaİstanbul'un web sitesinin ya da eshcinsel.net'in linkler bölümünden ulaşmak mümkün. En umut vaat edici site olarak ise bir sanal dergi olan Interzone'u görüyorum. Bu siteyi hazırlayan arkadaş sitesini uzun süre ayakta tutabilirse en popüler gey-lezbiyen sitelerinden biri olabileceği sinyallerini veriyor.

Haftaya netcinsellerin chat durumlarıyla devam edeceğiz.


Neşeli kalın.

Uğur Alper
Diğer yazıları için tıklayın
GL KÜLTÜRÜ

GLK EDİTÖRÜ'NDEN

DERDİNİ SÖYLEMEYEN

EŞCİNSEL DEHALAR

TARİHİN PEMBE
SAYFALARI


ROMEO & ROMEO

JULIET & JULIET

KADIN KADINA

ERKEK ERKEĞE

CİNSİYYET
(GL haber)

MİTLER

GLK MÜZİK

GLK KİTAP

GLK SİNEMA

SAĞLIK

SÖZLÜK

CİNSEL BİLGİLER

MEKANLAR

Yazarlar

Merih Akalın

Zehra Akdoğan

Cengiz Aktar

Uğur Alper

Orhan Bahçıvan

Dr. Arı Balcı

Rüstem Batum

Şabo Boyacı

Doğan Cüceloğlu

Şuayip Dağıstanlı

Dilek Dalaklı

Önal Demirci

Tuğrul Eryılmaz

Aynur Gedik

Dr. Mehmet Gürsel

Hakan Kuyucu

Sevin Okyay

Hakan Onum

Dr. Erhan Özer

Dr. Ender Saraç

Robert Schild

Cem Şen

Aykut Tankuter

Umur Talu

Anna Turay

Metin Yahya Üster

Aret Vartanyan

Dr. Nesrin Yetkin

Erol Yurderi

Servisler
YENI Okurdan

Bizi desteklemek
İster misiniz?


Yardım

E-posta

Favorilerinize
Ekleyin


miniDEV'i Tavsiye Et

İletişim

miniDEV'i
Ana Sayfanız yapın

Reklamlarınız İçin

 Bu Sayfayı Beğendiysen Arkadaşına Yolla