Ana Sayfa

Demokrasi
Dikkat Çekenler
Önce Demokrasi
AB Yolunda
Haklarımız
Savaşa Hayır
Sivil Toplum
Sivil Anayasa
Minidev'in Amacı

Kültür
K Dergisi
Kültür-Sanat
Çevre
Gey-Lezbiyen Kültürü
L.G.B.T.T Yazıları
Alternatif Tıp
Başucu Yazıları
Cinsel Yaşam
Doğan Cüceloğlu İle
İletişim Dünyası

Farklı Renkler,
Farklı Kültürler

Süryani Kültürü
Yahudi Kültürü
Ermeni Kültürü
Rum Kültürü

Diğer
Minidev'de yazmak
ister misiniz?

Reklamlarınız İçin
İletişim

YAZARLAR


GLK Editörü'nden...Güncelleme: 10.04.2001

Hüzün benim üvey kardeşim

Yaşam boyu sadece üç hakkım vardı
üzülmek için. Kaçını kullandım kaçı kaldı hatırlamıyorum. Aslında hep sakındım, zorladım kendimi, üç hakkımı zor günlere saklamalıyım dedim kendi kendime. Ancak artık öyle bir hale gelmiştim ki üzülemez olmuştum. Alıştırmıştım kendimi. Üzüntü yok, ağlamak yok, hüzün yok. Bunu fark ettiğimde sarstım kendimi, duvarlara vurdum kafamı. Nafile, ne bir damla göz yaşı, ne de bir tutam acı hissi. Yaşama karşı öyle korumaya almıştım ki kendimi dünyevi acılar, zorluklar sadece anlamsız sözlerdi bana.

Üç hakkım olduğunu çoktan unuttum. Hiç kullanamayacağım gibi geliyor sanki. Beklenenin tersine hüzünden uzaklaşmak, yaşamda tekilleşmek hiç de katıksız mutluluk getirmiyor insana. Acıya duyarsızlaştıran ne varsa, aynı sertlikte sevinçlere de duyarsızlaştı beni. Bahar gelmiş geçmiş, aşk varmış, güneş doğmuş, aşk yokmuş... Kıpırtılar aslında rahatsızlık kaşıntıları bedenimde. Hareket kabiliyetim reflekslerimle sınırlı. İşe gitme refleksi, yemek yeme refleksi, gerçeklerden kaçamama refleksi...

Çevreme baktım. Sanırım hiç de yalnız değilim. Refleksleriyle yaşayan binlerce insan var bu ülkede. Yaşamlarında tekdüzeliğin hüküm sürdüğü, her gün kurmaca bir "Truman Show" hayatı süren insanlar. Ama kaçı farkında bu yaşamın en iyisi olmadığının, bir yerlerde bir alternatif olabileceğinin? Peki ben ne kadar farkındayım? Dahası farkında mıyım? Sahip olduklarımdan fazlasını hak etmediğini düşünmek, "bundan iyisi can sağlığı" demek tembellik değil mi?

Yaşam bir meydan okuma. Zorlukları, acıları, aşkları ve aşksızlıklarıyla saldırıyor üzerimize. Aralıksız püskürttüğü göz yaşartıcı hüzün gazıyla uzak tutmaya çalışıyor kendinden. Bu durumda kolay olan yol duyarsızlaşmayı, acıyı unutmayı seçmek. Bedeli ise aşkı da unutmak. Gerçek savaş ise dik durmaya çalışmak, tüm rüzgarlara karşı ayakta kalmayı başarmak, kaybolmamak, direnmek. Güçlü olmak zorunda değiliz ama galiba yaşama bir yerinden tutunmak, bu meydan okumaya yanıt vermek durumundayız... Tüm duyarsızlığımıza rağmen.

Meydan okumayı yaşam biçimi haline getirmiş geyler tanıdım. Kendilerine çektikleri adamların tehlikesi arttıkça duydukları heyecan da artıyordu. Aldıkları risk büyüdükçe, buldukları karşılık da aynı oranda büyüyordu. Kendi sınırları içinde dinginlik taşıyan ilişkiler, güvenli buluşmalar onları çekmiyordu. Yaşama meydan okumayı tamamen militan bir şekilde algılayıp sahip oldukları cesaret ve coşkuyu risklere kanalize ederlerdi. Bulunduğumuz ülke yüzünden zaten yaşam hiçbir garanti olmaksızın sürerken, üstüne üstlük "kolay lokma", saldırıya açık bir sınıfa mensupken, gözlerini karartıp boşluğa fırlatıyorlardı kendilerini.

Geçen yıl dokuz "tane"si atladığı boşluktan geri dönmemiş. Bunlar kayıtlara geçenler tabii. En az dokuz "tane" daha "boşluktan geri dönememe" vakası olduğuna eminim.

Ben adrenalime karşı da duyarsızlaştım. Ne korku, ne öfke... Vücut kimyamda her şey daima sabit. Bir kıpırdanma belirtisi yok. Tehlike, heyecan vermiyor. Aslında hiçbir şey heyecan vermiyor. Belki de hiçbir şey korkutmuyor. Kaybedecek ne kaldı, hatta ne vardı?

Neşeli kalmaya çalışın

Uğur Alper
Diğer yazıları için tıklayın
GL KÜLTÜRÜ

GLK EDİTÖRÜ'NDEN

DERDİNİ SÖYLEMEYEN

EŞCİNSEL DEHALAR

TARİHİN PEMBE
SAYFALARI


ROMEO & ROMEO

JULIET & JULIET

KADIN KADINA

ERKEK ERKEĞE

CİNSİYYET
(GL haber)

MİTLER

GLK MÜZİK

GLK KİTAP

GLK SİNEMA

SAĞLIK

SÖZLÜK

CİNSEL BİLGİLER

MEKANLAR

Yazarlar

Merih Akalın

Zehra Akdoğan

Cengiz Aktar

Uğur Alper

Orhan Bahçıvan

Dr. Arı Balcı

Rüstem Batum

Şabo Boyacı

Doğan Cüceloğlu

Şuayip Dağıstanlı

Dilek Dalaklı

Önal Demirci

Tuğrul Eryılmaz

Aynur Gedik

Dr. Mehmet Gürsel

Hakan Kuyucu

Sevin Okyay

Hakan Onum

Dr. Erhan Özer

Dr. Ender Saraç

Robert Schild

Cem Şen

Aykut Tankuter

Umur Talu

Anna Turay

Metin Yahya Üster

Aret Vartanyan

Dr. Nesrin Yetkin

Erol Yurderi

Servisler
YENI Okurdan

Bizi desteklemek
İster misiniz?


Yardım

E-posta

Favorilerinize
Ekleyin


miniDEV'i Tavsiye Et

İletişim

miniDEV'i
Ana Sayfanız yapın

Reklamlarınız İçin

 Bu Sayfayı Beğendiysen Arkadaşına Yolla