Ana Sayfa

Demokrasi
Dikkat Çekenler
Önce Demokrasi
AB Yolunda
Haklarımız
Savaşa Hayır
Sivil Toplum
Sivil Anayasa
Minidev'in Amacı

Kültür
K Dergisi
Kültür-Sanat
Çevre
Gey-Lezbiyen Kültürü
L.G.B.T.T Yazıları
Alternatif Tıp
Başucu Yazıları
Cinsel Yaşam
Doğan Cüceloğlu İle
İletişim Dünyası

Farklı Renkler,
Farklı Kültürler

Süryani Kültürü
Yahudi Kültürü
Ermeni Kültürü
Rum Kültürü

Diğer
Minidev'de yazmak
ister misiniz?

Reklamlarınız İçin
İletişim

YAZARLAR


GLK Editörü'nden...Güncelleme: 27.03.2001

Beni Paris Belediye Başkanına emanet edin

İçimden bir şeyler yazmak gelmiyor.
Hatta hiçbir şey yapmak istemiyorum. Tembellik hakkı diye bir şey vardı değil mi? O haktan bizim kanunlarda varsa ben de kullanmak istiyorum. Hatta bunların ötesinde mümkünse prozac alıp zahmetsiz mutlu olmak istiyorum.

Uyumak, uyanmak, tekrar uyumak ve hayatımın uzunca bir bölümünü böyle geçirmek istiyorum. Eski Roma dönemlerindeki gibi tüm gün popomu devirip yemek yemek, müzik dinlemek, evimdeki home theatre'da filmler izlemek istiyorum.

"Yaşam diye bir şey var!" şeklinde bir slogan vardı. Ama yaşama karşı isteksizlik diye bir şey de var. İstemiyorum, yaşam şöyle birkaç hafta ara versin. Aslında buranın biraz ötesinde uçakla birkaç saatlik yerlerde başka yaşamlar var. Bu Digiturk sahibi olmak gibi bir şey. Yaşamın bu kanalından sıkılınca ötekine geçersin.

Ben bugünlerde Paris'e gitmek istiyorum. Ne de olsa "yumuşak ellere teslim" bir şehir. Benim de şefkate, yumuşaklığa ihtiyacım var zaten. Off, ama bu pahalı bir tür Digiturk. Zaten söylediklerine göre krizden sonra yurt dışına çıkanlardan belli bir para alınmaya başlamış. Hani eskiden bir konut fonu vardı, onun gibi bir şey.

"Yaşama karşı isteksizlik" acaba depresyon belirtisi midir? Öyleyse hemen arkadaşlarımı aramalıyım (arardım, tabii telefonum ödenmemiş faturalardan kapalı olmasaydı). Uzun zamandır depresyona girmiyordum. Kadınların adet görmesi gibi. "Kız ne zamandır olmuyordum, hayret oluverdim!", "Aloo, hani ne zamandır depresyona girmiyordum ya, hah, evet, sanırım girdim. Yok yok, sen gelme de ben evde rahat rahat bezeyim. Depresyon dediğin yalnız geçirilir. Sen gelirsen kaçar falan. Sen şimdi güldürürsün beni."

Kimse yalnız olmak istemez demiş ünlü düşünür Ricky Martin. (Bkz. Ricky Martin & Christine Aguilera düeti-Nobody Wants to Be Lonely). Ama yalnızlığın tadı başka. Hayal kırıklıkları ertesinde en güzeli yalnız kalmak. İyice sindirmek, kabullenmek lazım önce yaşanan hüzünleri ve kayıp duygusunu. Zaten birileriyle görüşecek sağlığa kavuştuğunda insan bunların üstesinden gelmiş ve lay lom yapacak moda ulaşmış demektir.

Neyse, işim olmayan şeylere burnumu sokmayayım. Bu anlaşılmaz ve gereksiz satırları Pakize Barışta falan gibi Radikal İki yazarları yazsın. Herkesin bir tarzı var. Ben hemen eşcinsel kültüre, gey lezbiyen haklarına dair bir paragraf yazıp yazımı işlevsel hale getirmeliyim. Eeeee, eşcinsellerin de depresyona girmeye hakkı var mıdır temalı bir yazı nasıl olurdu?

Zuhal Olcay'ın "Ankara'da aşık olmak zor iki gözüm" diye hıçkıra hıçkıra söylediği şarkısı çalıyor bilgisayarımda. Bu şarkıyı çaldığım iyi oldu, aklıma yazmam gereken bir şey geldi. 21-23 Nisan tarihlerinde yılda iki kez yapılan eşcinsel buluşmalarından "Baharankara", 2001 yılının ilk toplantısı olarak gerçekleşecek. Türkiye'nin her yanından gelecek eşcinsel grupların ve bireysel aktivistlerin katılımıyla üç gün sürecek, bir kongre tadında gerçekleşecek toplantılar yapılacak.

Yavaş yavaş Türkiye'de de gey camia kendi geleneklerini oluşturmaya başlıyor. Baharankara hakkında önümüzdeki haftalarda daha geniş bilgi vereceğim.

Umarım haftaya kadar depresyonum geçer de eğlenceli bir şeyler yazarım. Aklına depresyondan çıkarıcı bir şey gelen olursa ve adresime bir e mail atarsa sevinirim: [email protected]

Neşeli kalın.

Uğur Alper
Diğer yazıları için tıklayın
GL KÜLTÜRÜ

GLK EDİTÖRÜ'NDEN

DERDİNİ SÖYLEMEYEN

EŞCİNSEL DEHALAR

TARİHİN PEMBE
SAYFALARI


ROMEO & ROMEO

JULIET & JULIET

KADIN KADINA

ERKEK ERKEĞE

CİNSİYYET
(GL haber)

MİTLER

GLK MÜZİK

GLK KİTAP

GLK SİNEMA

SAĞLIK

SÖZLÜK

CİNSEL BİLGİLER

MEKANLAR

Yazarlar

Merih Akalın

Zehra Akdoğan

Cengiz Aktar

Uğur Alper

Orhan Bahçıvan

Dr. Arı Balcı

Rüstem Batum

Şabo Boyacı

Doğan Cüceloğlu

Şuayip Dağıstanlı

Dilek Dalaklı

Önal Demirci

Tuğrul Eryılmaz

Aynur Gedik

Dr. Mehmet Gürsel

Hakan Kuyucu

Sevin Okyay

Hakan Onum

Dr. Erhan Özer

Dr. Ender Saraç

Robert Schild

Cem Şen

Aykut Tankuter

Umur Talu

Anna Turay

Metin Yahya Üster

Aret Vartanyan

Dr. Nesrin Yetkin

Erol Yurderi

Servisler
YENI Okurdan

Bizi desteklemek
İster misiniz?


Yardım

E-posta

Favorilerinize
Ekleyin


miniDEV'i Tavsiye Et

İletişim

miniDEV'i
Ana Sayfanız yapın

Reklamlarınız İçin

 Bu Sayfayı Beğendiysen Arkadaşına Yolla