Ana Sayfa

Demokrasi
Dikkat Çekenler
Önce Demokrasi
AB Yolunda
Haklarımız
Savaşa Hayır
Sivil Toplum
Sivil Anayasa
Minidev'in Amacı

Kültür
K Dergisi
Kültür-Sanat
Çevre
Gey-Lezbiyen Kültürü
L.G.B.T.T Yazıları
Alternatif Tıp
Başucu Yazıları
Cinsel Yaşam
Doğan Cüceloğlu İle
İletişim Dünyası

Farklı Renkler,
Farklı Kültürler

Süryani Kültürü
Yahudi Kültürü
Ermeni Kültürü
Rum Kültürü

Diğer
Minidev'de yazmak
ister misiniz?

Reklamlarınız İçin
İletişim

YAZARLAR


GLK Editörü'nden...Güncelleme: 20.03.2001

Eşcinsel Cinayetleri

Merhabalar

Bölümlerimizden Erkek Erkeğe'nin başarılı yazarı Evren Eren'in aylar önce yazdığı ve okurken gözlerimin dolmasına yol açan, "İstanbul'da çıplak ve ölü bulunmak" teması üzerine bir yazısı vardı. Yayınlayıp yayınlamama konusunda çok konuştuk ve sonunda bekletmeye karar vermiştik. Zaten sürekli yazıda bahsedilen tarzda eşcinsel cinayetleri yaşanmıyor muydu? Elbet yine zamanı gelecekti.

Evren'in yazısını yayınlamıyoruz. Ama bu, zamanı gelmediği için değil, zaten herkesin yerlerde sürünen moralini biraz daha bozmamak için. Gazetelerin üçüncü sayfalarını takip ediyorsanız dikkatinizden kaçmamıştır. Bazı parçaların eksik olduğu cinayet haberleri çoğaldı. Genç adam arada sırada görüştüğü başka bir adamı nedensiz bıçaklayarak öldürüyor. Neden para mı yoksa başka bir şey mi? Bazılarında ise "Benimle cinsel ilişkiye girmek istedi" şeklindeki savunmayı da okuyoruz. O zaman hikayenin eksik paragraflarını kolayca tamamlayabiliyoruz.

Bir de travesti cinayetleri var ki gazeteler onları doğal bir ölüm gibi veriyor. Ne de olsa "öyle bir yaşam" süren birinin "öyle bir ölüm"le karşılaşması zaten kaderinde var! Genelde cinayetler birden fazla kişi tarafından ve öldürülen kişinin tanıdıkları tarafından işleniyor. En son işlenen travesti cinayetinde suçlular yakalandıktan sonra "Bizle beraber olmak istemediği için bıçakladık" derlerken, işin içinde bir gasp olduğu da ortaya çıktı.

Eşcinseller ve travestiler artık bir insan hakları terimine dönüşen "vulnerable" yani saldırıya açık sınıfı oluşturuyor. Zaten ortalama bir vatandaşı böyle bir durumda koruması gereken polis travestilerin baş düşmanı. Böylece travestiler tamamen korumasız kalıyor. Eşcinsel erkekler ise herhangi bir hak arayışıyla polise gitmekten doğal olarak korkuyorlar. Çünkü bu açılmayı, yani eşcinselliğini afişe etmeyi gerektiriyor. Ayrıca olay mahkemelik olduğunda saldırganın "güçlü" savunması her zaman işe yarıyor: Bana tecavüz etmeye kalktı! Bu açıklama cezayı öylesine düşürüyor ki. Çünkü o zaman cinayet nefs-i müdafaaya giriyor.

Söz konusu cinayetler çoğunlukla Taksim, Beyoğlu, Cihangir, Harbiye civarlarında işleniyor. Eşcinsel yaşamın yoğunlaştığı bu noktalardan yola çıkarak senaryolar oluşturmak mümkün. Parkların, barların ve Taksim'deki bazı alanların eşcinsel erkekler için birer partner bulma mekanı olduğu artık biliniyor. Bu saydığım yerler arasında ise özellikle parklar ve hitap ettiği müşteri kesimi dolayısıyla bazı barlar riski daha yüksek mekanlar arasında. Ayrıca internet ortamındaki sohbet odaları aracılığıyla tanışılan insanlar da var. Galiba eşcinseller heterolara oranla yaşamlarında daha dikkatli olmak zorundalar ve sağlam adımlarla ilerlemeliler.

Saldırıya açık görülen bir sınıfa dahil olmak eşcinselleri vahşi ormanlara salınmış evcil hayvanlar gibi yapıyor. O yüzden bizler daha fazla önlem almak zorunda bırakılıyor, daha tedirgin yaşamlar sürmeye mahkûm ediliyoruz.

Sadece güçlülerin hayatta kaldığı bir orman burası. Ya çok güçlü ya da çok zeki olmak gerekiyor.


Neşeli kalın.

Uğur Alper
Diğer yazıları için tıklayın
GL KÜLTÜRÜ

GLK EDİTÖRÜ'NDEN

DERDİNİ SÖYLEMEYEN

EŞCİNSEL DEHALAR

TARİHİN PEMBE
SAYFALARI


ROMEO & ROMEO

JULIET & JULIET

KADIN KADINA

ERKEK ERKEĞE

CİNSİYYET
(GL haber)

MİTLER

GLK MÜZİK

GLK KİTAP

GLK SİNEMA

SAĞLIK

SÖZLÜK

CİNSEL BİLGİLER

MEKANLAR

Yazarlar

Merih Akalın

Zehra Akdoğan

Cengiz Aktar

Uğur Alper

Orhan Bahçıvan

Dr. Arı Balcı

Rüstem Batum

Şabo Boyacı

Doğan Cüceloğlu

Şuayip Dağıstanlı

Dilek Dalaklı

Önal Demirci

Tuğrul Eryılmaz

Aynur Gedik

Dr. Mehmet Gürsel

Hakan Kuyucu

Sevin Okyay

Hakan Onum

Dr. Erhan Özer

Dr. Ender Saraç

Robert Schild

Cem Şen

Aykut Tankuter

Umur Talu

Anna Turay

Metin Yahya Üster

Aret Vartanyan

Dr. Nesrin Yetkin

Erol Yurderi

Servisler
YENI Okurdan

Bizi desteklemek
İster misiniz?


Yardım

E-posta

Favorilerinize
Ekleyin


miniDEV'i Tavsiye Et

İletişim

miniDEV'i
Ana Sayfanız yapın

Reklamlarınız İçin

 Bu Sayfayı Beğendiysen Arkadaşına Yolla