Ana Sayfa

Demokrasi
Dikkat Çekenler
Önce Demokrasi
AB Yolunda
Haklarımız
Savaşa Hayır
Sivil Toplum
Sivil Anayasa
Minidev'in Amacı

Kültür
K Dergisi
Kültür-Sanat
Çevre
Gey-Lezbiyen Kültürü
L.G.B.T.T Yazıları
Alternatif Tıp
Başucu Yazıları
Cinsel Yaşam
Doğan Cüceloğlu İle
İletişim Dünyası

Farklı Renkler,
Farklı Kültürler

Süryani Kültürü
Yahudi Kültürü
Ermeni Kültürü
Rum Kültürü

Diğer
Minidev'de yazmak
ister misiniz?

Reklamlarınız İçin
İletişim

YAZARLAR


GLK Editörü'nden...Güncelleme: 13.03.2001

Kayıp Bir Bavul Gibiyim Havaalanında

Tatil bitti, kriz manyağı acımasız dünyanın
sıkıcı saatlerine geri döndüm. Zaten tatil modundaki tembel geç saat uyumalarının rehaveti iyice sarmıştı beni. İşe gitmek için ise en ufak bir güdüm yoktu. Oysa ki önümüzdeki günlerde vaktimin ne kadarını ofiste geçireceğimi öğreneceğim kritik bir gündü. Bir gözüm açık bir gözüm kapalı sokağa yuvarlandığımda ise ruhuma hakim olan havanın şehri de ele geçirdiğini gördüm. Sanki etrafta bir tane bile mutlu insan yoktu.

"Allah kahretsin şu ekonomik krizi" dedim içimden. Ama içimden söylediğimi sandığım şeyi sanki herkes duymuştu. Ne de olsa bu ortak düşünce herkesin kafasındaydı. Üye olduğum gey tartışma listelerinde sonunda birileri çıkıp söz konusu krizden nasıl etkilendiğini yazdı ben de rahatladım. Sanki gey sözcüğü neşeli demek olduğundan bu kriz bizi etkilememişti, hep mutluyduk biz, lay lay lom. Ancak ister gey ol ister hetero, kriz krizdir kardeşim, cinsel yönelim falan umurunda değildir, her tür insanı depresyona sokar.

Başlığa koyduğum Teoman şarkısının sözleri şu anki beni çok iyi tarif ediyor. Nereye gitsem, ne yapsam kaybolmuş hissedeceğim bugün kendimi. Aidiyet duygusundan sonsuz bir yoksunluk var üzerimde. Şöyle dört beş ay yok olsam, ortadan kaybolsam, dertmiş tasaymış unutsam. Çok sıkıldım çok. Çok sevdiğim bu şehir bile üzerime üzerime geliyor. Gidip bir sahil kasabasında bir çiftlikte yaşayıp koyun mu yetiştirsem acaba diyorum. Taze süt ve süt ürünleriyle bol bol kilo alır gürbüzleşirim, sonra da ayılar grubuna katılırım. Yaşadığım çiftlikte çimlerin üzerinde yuvarlanır temiz hava bol güneşin tadını çıkarırız.

Sanırım tepkilerim başıma vurdu, tuhaf tuhaf yazmaya başladım. Deriiiiin bir nefes alayım bari. Olmadı, bir daha alayım. Rahatladım mı? Sanmıyorum. Zaten evi de dağınık bıraktım çıktım. Odamı toplamadım, bulaşıkları masadan mutfağa götürmedim. Yaşanılan mekandaki dağınıklık insanın tüm enerjisini alır götürürmüş. Ya da enerji evde rahat akamaz mıymış neymiş. Feng Shui kuralları böyle söylüyor ben uydurmuyorum.

Beni bu durumdan aslında ne feng shui kurtarır ne aikido ne de Tai-chi. Hmm, aslında Tai-chi belki ama neyse, hepsi de Uzakdoğu'nun sabır, dinginlik, olgunluk temellerine dayanan felsefesi üzerine kurulu şeyler, bize gelmez. Hele bana hiç gelmez. Akdeniz insanının hararetli doğası, iniş çıkışlı ruh halleri öyle Çin işi şeylerle değişmez.

Anladım ki beni kırlar bayırlar paklar. Koskoca İstanbul'da da kaç ağaçlık park var ve ne kadar ulaşılabilir ki. New York'ta yaşasaydım diyorum içimden, ya da dışımdan, yine duymuş olabilir birileri. Şehrin merkezinde adı üstünde Central Park diye bir cennet var ya! Patlayacak gibi olduğunda çıkar ayakkabılarını dolaş çimlerde. Salıver tüm elektriğini gitsin toprağa. (Pretty Woman'da Richard Gere de öyle yapıyordu).

Zor bir gün, zor bir hafta, zor birkaç ay olacak benim için, hatta çoğunuz için. Bu karamsar yazı için okuyanlardan özür dilerim. Ama böyle günlerin varlığıyla gülüp eğlendiğimiz zamanların değerini daha iyi anlayacağız sanırım.

Her şeye rağmen neşeli kalın.

Uğur Alper
Diğer yazıları için tıklayın
GL KÜLTÜRÜ

GLK EDİTÖRÜ'NDEN

DERDİNİ SÖYLEMEYEN

EŞCİNSEL DEHALAR

TARİHİN PEMBE
SAYFALARI


ROMEO & ROMEO

JULIET & JULIET

KADIN KADINA

ERKEK ERKEĞE

CİNSİYYET
(GL haber)

MİTLER

GLK MÜZİK

GLK KİTAP

GLK SİNEMA

SAĞLIK

SÖZLÜK

CİNSEL BİLGİLER

MEKANLAR

Yazarlar

Merih Akalın

Zehra Akdoğan

Cengiz Aktar

Uğur Alper

Orhan Bahçıvan

Dr. Arı Balcı

Rüstem Batum

Şabo Boyacı

Doğan Cüceloğlu

Şuayip Dağıstanlı

Dilek Dalaklı

Önal Demirci

Tuğrul Eryılmaz

Aynur Gedik

Dr. Mehmet Gürsel

Hakan Kuyucu

Sevin Okyay

Hakan Onum

Dr. Erhan Özer

Dr. Ender Saraç

Robert Schild

Cem Şen

Aykut Tankuter

Umur Talu

Anna Turay

Metin Yahya Üster

Aret Vartanyan

Dr. Nesrin Yetkin

Erol Yurderi

Servisler
YENI Okurdan

Bizi desteklemek
İster misiniz?


Yardım

E-posta

Favorilerinize
Ekleyin


miniDEV'i Tavsiye Et

İletişim

miniDEV'i
Ana Sayfanız yapın

Reklamlarınız İçin

 Bu Sayfayı Beğendiysen Arkadaşına Yolla