Ana Sayfa

Demokrasi
Dikkat Çekenler
Önce Demokrasi
AB Yolunda
Haklarımız
Savaşa Hayır
Sivil Toplum
Sivil Anayasa
Minidev'in Amacı

Kültür
K Dergisi
Kültür-Sanat
Çevre
Gey-Lezbiyen Kültürü
L.G.B.T.T Yazıları
Alternatif Tıp
Başucu Yazıları
Cinsel Yaşam
Doğan Cüceloğlu İle
İletişim Dünyası

Farklı Renkler,
Farklı Kültürler

Süryani Kültürü
Yahudi Kültürü
Ermeni Kültürü
Rum Kültürü

Diğer
Minidev'de yazmak
ister misiniz?

Reklamlarınız İçin
İletişim

YAZARLAR


GLK Editörü'nden...Güncelleme: 06.03.2001

Bayram benim için demode bir erkek ismi

Yine uzun bir tatil, yine yollar
, yine buluşmalar, ziyaretler. Bayramlar artık benim için eskiden taşıdıkları anlamı yitirdiler. Kalkıp ailemin yanına gitmek ağır bir sorumluluk, orada birkaç gün geçirmek vakit kaybı gibi geliyor. Hele bir de işin içine kurban girince. Tedirgin oluyorum, sokaklarda akan kanlar, bayram sabahı etrafı kaplayan tezek ve kan karışımından oluşan o dayanılmaz koku. Koyun kesilirken bakmak lazım derlerdi bir de ama ben hep kafamı çevirirdim.

Bayramlar, özel günler, parçalanan ve savrulan değerleri toparlamak, yeniden inşa etmek, sağlamlaştırmak için kullanılıyor artık. Toplumsal bozulmanın bu şekilde önüne geçilebileceğine dair umut taşıyor olalı insanlar. Aile kurumu, gelenekler, bağlılık, birlik beraberlik derken bir bakmışınız öz değerleriniz, bireyselliğiniz uçup gitmiş ve kendi başınıza düşünemez, karar veremez hale gelmişiniz.

Neyse, bu kadar karamsar olmaya gerek yok. En azından tatil yapmak için bayram bir nimet sunuyor. Karamsar olmayayım dedim ama bayram tatilinin başlangıcında müdürümden artık uzuuuun uzuuuuun tatil yapabileceğimizi öğrendik. Birçok şirket kapanırken, benim çalıştığım bizi parti time çalıştırmaya karar vermişti. Olsun, artık çok çok vaktim olacak, daha fazla yazacağım ve üreteceğim. Hmm, Polyanna'yı neden okuduğumda saçma bulduğumu anlıyorum şimdi. Kitabı bitirdiğimde "hadi leyn" deyip bir kenara atmıştım. Sanırım ben yaşamını anlamlandıramamış kayıp kuşaktandım.

Her şey tekdüze, renksiz ve malûm ekonomik durum yüzünden her an uçurumdan düşebilirim duygusuyla yürürken biriyle tanıştım. Bir insan bir lisan lafını ters yüz edip bir insan bir lisan demeyi çok seviyorum. Hayatıma giren herkesle yeni bir dil öğreniyorum. Yeni bir yaşam tarzı, yeni bir felsefe, yeni müzikler, yeni fikirler. Yaşamınızın kendi içinde yenilik yapmanın yolu, kapınızı dışarıdan gelen renklere açık tutmaktır. Ben öyle yaptım, hiç pişman değilim.

Bu hafta Zeynep Aksoy konudan konuya zıplamış, kıskandım ben de öyle yapacağım. Film festivali yaklaşıyor. Her yılki gibi bir sürü gey lezbiyen temalı filmler olacak. Bu yoklukta nerden para bulur da gideriz filmlere bilmiyorum ama gidebileceğimiz kadar çok filme gitmek için elimizden geleni yapacağız. Program bir açıklansın, miniDEV GLK yazarları sizin için filmleri seçip yazacaklar.

Yılda iki kez yapılan eşcinsel gruplar toplantısı için de hazırlıklar başladı. Nisanda Ankara'da yapılacak toplantı için şimdiden fikirler üretiliyor, organizasyon için neler yapılması gerektiği konusunda fikir alış verişi yapılıyor. Bu arada Lambda İstanbul'dan gelen haberlere göre kurumsallaşma yolunda uzun vadeli bir projenin en önemli adımı atıldı ve uluslar arası destekli bir proje başlatıldı. Önümüzdeki günlerde daha ayrıntılı yazacağım inşallah.

Ha, bir de can sıkıntısından net kurdu oldum son zamanlarda, bir site çarptı gözüme. Bundan sonra elim değdikçe böyle ilginç sitelere yollayacağım sizi: www.ozum.moonfruit.com

İyi bayramlar efendim, neşeli kalın...

Uğur Alper
Diğer yazıları için tıklayın
GL KÜLTÜRÜ

GLK EDİTÖRÜ'NDEN

DERDİNİ SÖYLEMEYEN

EŞCİNSEL DEHALAR

TARİHİN PEMBE
SAYFALARI


ROMEO & ROMEO

JULIET & JULIET

KADIN KADINA

ERKEK ERKEĞE

CİNSİYYET
(GL haber)

MİTLER

GLK MÜZİK

GLK KİTAP

GLK SİNEMA

SAĞLIK

SÖZLÜK

CİNSEL BİLGİLER

MEKANLAR

Yazarlar

Merih Akalın

Zehra Akdoğan

Cengiz Aktar

Uğur Alper

Orhan Bahçıvan

Dr. Arı Balcı

Rüstem Batum

Şabo Boyacı

Doğan Cüceloğlu

Şuayip Dağıstanlı

Dilek Dalaklı

Önal Demirci

Tuğrul Eryılmaz

Aynur Gedik

Dr. Mehmet Gürsel

Hakan Kuyucu

Sevin Okyay

Hakan Onum

Dr. Erhan Özer

Dr. Ender Saraç

Robert Schild

Cem Şen

Aykut Tankuter

Umur Talu

Anna Turay

Metin Yahya Üster

Aret Vartanyan

Dr. Nesrin Yetkin

Erol Yurderi

Servisler
YENI Okurdan

Bizi desteklemek
İster misiniz?


Yardım

E-posta

Favorilerinize
Ekleyin


miniDEV'i Tavsiye Et

İletişim

miniDEV'i
Ana Sayfanız yapın

Reklamlarınız İçin

 Bu Sayfayı Beğendiysen Arkadaşına Yolla