Ana Sayfa

Demokrasi
Dikkat Çekenler
Önce Demokrasi
AB Yolunda
Haklarımız
Savaşa Hayır
Sivil Toplum
Sivil Anayasa
Minidev'in Amacı

Kültür
K Dergisi
Kültür-Sanat
Çevre
Gey-Lezbiyen Kültürü
L.G.B.T.T Yazıları
Alternatif Tıp
Başucu Yazıları
Cinsel Yaşam
Doğan Cüceloğlu İle
İletişim Dünyası

Farklı Renkler,
Farklı Kültürler

Süryani Kültürü
Yahudi Kültürü
Ermeni Kültürü
Rum Kültürü

Diğer
Minidev'de yazmak
ister misiniz?

Reklamlarınız İçin
İletişim

YAZARLAR


GLK Editörü'nden...Güncelleme: 20.02.2001

Eşcinsel örgütlenmeler ne yapar? 2

Geçen hafta kaldığımız yerden devam ediyoruz.
Lambda İstanbul 1993 yılında bir grup eşcinselin "Cinsel Özgürlükler" adı altında düzenlediği bir dizi etkinliğin engellenmesi sonucu kuruldu. Grup bir yıl kadar herhangi politik bir aktivite düzenlemeden terapi toplantıları yaptı ve ardından toplantılar Toplumsal Araştırmalar Vakfı'na taşındı. O noktadan itibaren grubun katılımcıları arttı.

Kişisel bilgim ve hafızamın yettiği kadarıyla bir kronoloji çıkarmaya çalışacağım. Eksi kalan yerleri daha sonraki haftalarda tamamlarız diye düşünüyorum.

1995 yılında o zamanın Radikal İki'si denebilecek yayın organı Express'te bir gey lezbiyen sayfası açılması sağlandı ve Lamba üyelerinin yazıları bu sayfalarda yer aldı.

%100 GL adıyla dört sayfalık aylık bir bülten çıakrılmaya başlandı. Zaman içinde bültenin sayfaları arttı ve dergi halini aldı. İsmi de ...cins... olarak değişen dergi kesintilerle çıkmaya devam etti.

Yine aynı yılda daha internet henüz yaygınlaşmamışken ilk Türkiye bağlantılı bir eşcinsel web sitesi kuruldu. Daha sonra geliştirilen bu site 1997'de PlanetOut tarafından "Uluslarası en bilgilendirici site" seçildi.

Lambda 1995 yılından başlayarak 1999'a kadar aralıksız her yıl AIDS Savaşım Derneği le birlikte TÜYAP Kitap Fuarı'na katıldı.

1996'nın Mayıs ayında Türkiye'nin ilk gey lezbiyen radyo programı başladı ve Lambda'nın hazırladığı program, anketlerde 130 program içinden dokuzuncu sıradaydı.

1996 Eylülünde ÖDP'nin Yedikule'de düzenlediği Dünya Barış Günü Şenlikleri'nde Lambda İstanbul bir stand açtı.

Lambda İstanbul 1996 Haziranında Habitat konferansına katıldı ve eşcinseller Türkiye'de 80 sonrası ilk kez böyle büyük bir açılım yaşadı. Gazeteler, televizyonlar Habitat boyunca Lambda İstanbul'dan bahsetti.

Habitat sırasında Ülker Sokak'ta yaşayıp tehdit edilen ve evlerinden çıkamayan ve evleri yakılan travesti ve transseksüller için uluslar arası bir kampanya düzenlendi ve sokağa yürüyüş yapıldı. Ardından emniyet müdürlüğüne faks çekme kampanyası düzenlendi.

1997'de Dünya Sağlık Örgütü ve AIDS Savaşım Derneği'nin işbirliğiyle eşcinsel erkekler için ilk Türkçe bilgilendirme kitapçığı hazırlandı ve basıldı. Labaratuarda Lambda için üretilen su bazlı kayganlaştırıcılarla birlikte dağıtıldı.

1997-1999'da İngiltere ve Avusturya'daki ILGA (Uluslararası Lezbiyen Gey Birliği) konferanslarına temsilci gönderildi.

1997'de ILGHRC (Uluslar arası Lezbiyen Gey İnsan Hakları Komisyonu) tarafından verilen Felipa De Souza ödülüne Lambda İstanbul Demet Demir'i aday gösterdi ve lobi çalışmalarını yürüttü. Demet Demir ödülü almaya hak kazandı. Demet Demir'e pasaport ve vize verilmesi sırasında çıkan sorunlar üzerine Emniyet Müdürlüğü ve Amerikan Konsolosluğu'nu faksla protesto kampanyası yapıldı ve Demet Demir 1997 mart ayında New York'a uçtu.

1998'de Almanya'daki ve Norveç'teki eşcinsellik ve AIDS temalı çalışmalara katılımcı gönderildi.

1998'de ILGHRC (Uluslar arası Lezbiyen Gey İnsan Hakları Komisyonu) tarafından gösterdikleri performans göz önüne alınarak eğitim seminerine davet edilen sadece dokuz gruptan biri oldu.

1998'den itibaren farklı mekanlarda gerçekleştirilen partilerle gruba maddi kaynak oluşturuldu. Toplantı mekanları için ödenen kiralar ve dergi basımı gibi masraflarda bu para kullanıldı.

1998'de Gay Games'e Türkiye'den üç temsilci gönderildi ve Lambda Uluslararası Af Örgütü'nün düzenlediği workshoplara katıldı.

1999 yılında Doğu Perinçek'in Cumhuriyet gazetesinde yayınlanan eşcinsellik konulu yazı dizisi üzerine öteki eşcinsel gruplarla ortak bir açıklama yapıldı ve bu açıklamalrın gazetede yayınlanması sağlandı.

1999 ve 2000 yıllarında Güztanbul adı altında Türkiye'nin her yerinden eşcinsellerin katılımıyla büyük toplantılar organize edildi.

Habitat II'den bu yana birçok dergi ve gazeteyle ropörtaj yapıldı.

E-5'teki travesti cinayetlerinin artması üzerine geçtiğimiz aylarda İnsan Hakalrı Derneği'nde protestolu bir basın açıklaması yapıldı. Eşcinsellerin gazeteci ve televizyoncuların karşısına çıkması açısından oldukça önemli bir adımdı.

Lambda İstanbul'un düzenli olarak yaptığı basın açıklamaları eşcinsel politika konusunda fikir beyan edebilen birilerinin varlığını görünür hale getirmiş ve Lambda'nın bu konuda "yetkili bir ağız" olarak görülmesini sağlamıştır.

Bu yıl İnsan Hakları Fuarı'nda öteki eşcinsel gruplarla birlikte Lambda İstanbul da büyük bir standla yer aldı.

Aslında Lambda'nın şu anda devam eden peşinden koştuğu çok büyük projeler, bir yandan da rutine girmiş toplantı, parti gibi etkinlikler var. Aklımda kaldığı kadar kısa bir geçmiş yazmaya çalıştım. Mutlaka atladıklarım oldu. İlerki yazılarımda hem bu atladıklarıma hem de şu anda devam eden projelere değineceğim. Şimdilik bu kadar.

Neşeli kalın

Uğur Alper
Diğer yazıları için tıklayın
GL KÜLTÜRÜ

GLK EDİTÖRÜ'NDEN

DERDİNİ SÖYLEMEYEN

EŞCİNSEL DEHALAR

TARİHİN PEMBE
SAYFALARI


ROMEO & ROMEO

JULIET & JULIET

KADIN KADINA

ERKEK ERKEĞE

CİNSİYYET
(GL haber)

MİTLER

GLK MÜZİK

GLK KİTAP

GLK SİNEMA

SAĞLIK

SÖZLÜK

CİNSEL BİLGİLER

MEKANLAR

Yazarlar

Merih Akalın

Zehra Akdoğan

Cengiz Aktar

Uğur Alper

Orhan Bahçıvan

Dr. Arı Balcı

Rüstem Batum

Şabo Boyacı

Doğan Cüceloğlu

Şuayip Dağıstanlı

Dilek Dalaklı

Önal Demirci

Tuğrul Eryılmaz

Aynur Gedik

Dr. Mehmet Gürsel

Hakan Kuyucu

Sevin Okyay

Hakan Onum

Dr. Erhan Özer

Dr. Ender Saraç

Robert Schild

Cem Şen

Aykut Tankuter

Umur Talu

Anna Turay

Metin Yahya Üster

Aret Vartanyan

Dr. Nesrin Yetkin

Erol Yurderi

Servisler
YENI Okurdan

Bizi desteklemek
İster misiniz?


Yardım

E-posta

Favorilerinize
Ekleyin


miniDEV'i Tavsiye Et

İletişim

miniDEV'i
Ana Sayfanız yapın

Reklamlarınız İçin

 Bu Sayfayı Beğendiysen Arkadaşına Yolla