Ana Sayfa

Demokrasi
Dikkat Çekenler
Önce Demokrasi
AB Yolunda
Haklarımız
Savaşa Hayır
Sivil Toplum
Sivil Anayasa
Minidev'in Amacı

Kültür
K Dergisi
Kültür-Sanat
Çevre
Gey-Lezbiyen Kültürü
L.G.B.T.T Yazıları
Alternatif Tıp
Başucu Yazıları
Cinsel Yaşam
Doğan Cüceloğlu İle
İletişim Dünyası

Farklı Renkler,
Farklı Kültürler

Süryani Kültürü
Yahudi Kültürü
Ermeni Kültürü
Rum Kültürü

Diğer
Minidev'de yazmak
ister misiniz?

Reklamlarınız İçin
İletişim

YAZARLAR


GLK Editörü'nden...Güncelleme: 13.02.2001

Eşcinsel örgütlenmeler ne yapar?

Merhabalar,
Bugünlerde bulunduğum ortamlarda yoğunlaşan ama aslında her dönem karşılaştığım bir tavır vardı. Eşcinsel örgütlenmelerin, yani grupların isimlerinin başına konulup ".... peki ne yaptı ki?" şeklinde devam eden cümleler sık duyulmaya başlandı. Eşcinsel gruplara gelen eleştirilerin yarısı gerçekten ne olup bittiğini bilmeyenlerden, bir yarısı da bilmek istemeyenlerden geliyor. Ben bu tür "ne yaptınız ki" eleştirilerini, yapılanlara ve yönteme yönelik eleştiri yapanlardan daima ayırmışımdır. Bu konuda bir şeyler yazmayı bir süredir istiyordum. Ayrıca miniDEV okurları arasında haberlerin ya da yazıların arasında sık sık geçmesine rağmen oluşumları tanımayan birçok kişi vardır diye düşündüm.

Esas olarak yıllarca içinde de çalıştığımdan Lambda İstanbul'u biraz anlatmaya çalışacağım. Neler yapmış, neler yapıyor ve neler yapmak istiyor? Öncelikle hafife alınamayacak kadar yüklü bir etkinlik listesi var Lambda İstanbul'un. Bir de somut olmayan ancak zaman geçtikçe etkisi hissedilebilecek şeyler var. Örneğin Lambda benim için tam bir okul olmuştur. Eşcinsel kültürle Lambda'da tanıştım ve dünyadaki tek eşcinselin ben olmadığımı öğrendim!

Lise ve üniversite zamanlarına denk gelen ergenlik döneminde, barışma/kabullenme süreci erkek eşcinsellerde çok sorunlu geçebiliyor. Bu dönemde Lambda'yla tanışıp, arkadaş çevresi edinen ve "oh be normalmişim" diyebilen birçok arkadaşım oldu. Aslında bunlardan biri de bendim. Lambda'nın en çok eleştirilen etkinliği haftalık sohbet toplantıları, başka ülkelerde geylerin tanışma fırsatı bulduğu gey kitapçılar, kafeler, sergiler, gey kültür merkezlerinin yerini tuttu yıllarca. Bir araya gelebildiğimiz ortamlarda (barlardan bahsediyorum) iletişim kurmak mümkün değilken, Lambda toplantılarında herkes birbirini dinleyip, iki çift laf edebilir, ortada konuşulan konu hakkında fikri varsa söyleyebilir ve kendinden daha fazla bilgisi olanlardan çok şey öğrenebilir. Eşcinsellikten sıradan bir şey gibi bahsedilen bir ortamda bulunmak, gizli yaşayan birçok eşcinselin tüm hafta kendini sıktıktan sonra ruhsal bir rahatlama yaşamasını sağlıyor.

Tabii heteroseksüeller ya da açılma sürecini çoktan tamamlamış ve rahat bir yaşam süren eşcinseller için bu büyük bir anlam ifade etmez ve anlamakta zorlanabilirler. İnsanın kendini saklamadan rahatlıkla her şeyi konuşabileceği ya da yabancı hissetmeyeceği bir ortamda bulunması bile bazıları için büyük bir nimettir. Lambda hem aktivist bir grup hem de destek grubu kimliği taşır ve pazar toplantıları bence tam anlamıyla bir "destek" çalışmasıdır.

Ardından en göze çarpan ve en çok eleştirilen Lambda etkinliği partiler gelir. Lambda İstanbul'un uzunca bir süredir devam eden aylık partileri grubun etkinliklerine para sağlaması için yapılır. Dünyanın her yerinde eşcinsel grupların bağışlar dışında para sağlama yöntemi partilerdir. Aslında birçok uzman, eşcinsel hareketin başarılı olmasında eğlence ve politikayı birleştirmesinin büyük bir etkisi olduğunu da iddia ediyor.

Bu hafta kabaca üzerinden geçtim ancak haftaya çok daha az yorumlu ve ayrıntılı bir "Lambda ne yaptı" listesi çıkarmaya çalışacağım. Aslında her eşcinsel örgütün bir halkla ilişkiler ve tanıtım şirketine ihtiyacı var. Bir yandan bir şeyler yapmaya çabalarken öte yandan da bu çabaları duyurmak, tanıtmak ve taraftar toplamak için çok gerekli böyle bir şey. Ancak bizim de profesyonel bir şekilde, full time, maaşlı aktivistlerimiz olmadan bu ütopik bir düşünce gibi gözüküyor. Hayati işleri yönetecek maaşlı çalışanlar ve onlara destek olacak gönüllüler. Ama olsun, umutluyum, her yerde böyle başlamamış mı!

Neşeli kalın

Uğur Alper
Diğer yazıları için tıklayın
GL KÜLTÜRÜ

GLK EDİTÖRÜ'NDEN

DERDİNİ SÖYLEMEYEN

EŞCİNSEL DEHALAR

TARİHİN PEMBE
SAYFALARI


ROMEO & ROMEO

JULIET & JULIET

KADIN KADINA

ERKEK ERKEĞE

CİNSİYYET
(GL haber)

MİTLER

GLK MÜZİK

GLK KİTAP

GLK SİNEMA

SAĞLIK

SÖZLÜK

CİNSEL BİLGİLER

MEKANLAR

Yazarlar

Merih Akalın

Zehra Akdoğan

Cengiz Aktar

Uğur Alper

Orhan Bahçıvan

Dr. Arı Balcı

Rüstem Batum

Şabo Boyacı

Doğan Cüceloğlu

Şuayip Dağıstanlı

Dilek Dalaklı

Önal Demirci

Tuğrul Eryılmaz

Aynur Gedik

Dr. Mehmet Gürsel

Hakan Kuyucu

Sevin Okyay

Hakan Onum

Dr. Erhan Özer

Dr. Ender Saraç

Robert Schild

Cem Şen

Aykut Tankuter

Umur Talu

Anna Turay

Metin Yahya Üster

Aret Vartanyan

Dr. Nesrin Yetkin

Erol Yurderi

Servisler
YENI Okurdan

Bizi desteklemek
İster misiniz?


Yardım

E-posta

Favorilerinize
Ekleyin


miniDEV'i Tavsiye Et

İletişim

miniDEV'i
Ana Sayfanız yapın

Reklamlarınız İçin

 Bu Sayfayı Beğendiysen Arkadaşına Yolla