Ana Sayfa

Demokrasi
Dikkat Çekenler
Önce Demokrasi
AB Yolunda
Haklarımız
Savaşa Hayır
Sivil Toplum
Sivil Anayasa
Minidev'in Amacı

Kültür
K Dergisi
Kültür-Sanat
Çevre
Gey-Lezbiyen Kültürü
L.G.B.T.T Yazıları
Alternatif Tıp
Başucu Yazıları
Cinsel Yaşam
Doğan Cüceloğlu İle
İletişim Dünyası

Farklı Renkler,
Farklı Kültürler

Süryani Kültürü
Yahudi Kültürü
Ermeni Kültürü
Rum Kültürü

Diğer
Minidev'de yazmak
ister misiniz?

Reklamlarınız İçin
İletişim

YAZARLAR


GLK Editörü'nden...

KUŞLAR BİRLİKTE UÇAR

Tüm haftanın yorgunluğu cuma gecesi bedenime yüklenmiş ve beni erkenden yatağa atmıştı. Ertesi gün öğle sularında, hafta sonunun dayanılmaz hafifliğiyle uyuşmuşken televizyondan gelen melodiyle ayağa fırladım. Madonna'nın yeni klibi çıkmıştı! Bunun bir gey için ne demek olduğunu bilemezsiniz. Judy Garland ve Barbara Streisand'dan bu yana en büyük gey hamilerinden biri olan Madonna'nın eşcinsel hakları konusunda birçok çalışmaya katkıda bulunması ve beraber çalıştığı insanların çoğunun gey olması onu bir gey tanrıçası yapıyor. Tabii çoğunluğun dışında kalıp Madonna'ya bayılmayan geyler de mevcut. Ancak Madonna sevgisi öyle önemli bir işaret ki "Dawson's Creek" adlı dizide Jack isimli karakterin eşcinsel olup olmadığı konusunda konuşulurken "O gey olamaz, Madonna'yı bile sevmiyor" deniyor. (Ancak daha sonra çocuğun Madonna sevmese de gey olduğu ortaya çıkıyor.)

Neyse, esas konu o değil. Madonna'nın bu yeni klibinde bir de ne göreyim! O anne olduktan sonra durulan, olgunlaşan Madonna yine yapacağını yapmış, klipte kumarhanelere gidiyor ve bikinili kızlarla oynaşıyor. Bizim göbekli amcaların dansözlere para sıkıştırması gibi o da kızların bikinilerine para sıkıştırıyor ve kucağına oturtuyor. Sonra da hepsini arabasına atıyor; kiminin bacağı, kiminin kolu, kiminin kalçası derken arabada bir eğlencedir gidiyor. Bu arada Madonna bir yandan maço, bir yandan da göğüslerinin yarısını gösterecek kadar seksi beyaz bir kovboy kıyafetiyle dolaşıyor. Ben izlerken başım döndü gözlerim açık kaldı. Herhalde bu klip lezbiyenlerin en çok sevdiği klip olacak.

Madonna açıkça ben şuyum ya da buyum deme ihtiyacı duymuyor ama ortalık yerlerde kadınlarla öpüşmekten ve de böyle klipler çekmekten de kaçınmıyor. Eğlence dünyasındaki "açık" lezbiyen isimlerin başında Ellen DeGeneres (Ellen isimli bir komedi dizisinin başrol oyuncusuydu ve dizide "açıldı", Amerika'da olay oldu) ve K.D. Lang geliyor. Bu isimler tüm gey-lezbiyen etkinliklerinde yer alıyorlar ve cinsel kimliklerini politize etmekten kaçınmıyorlar. İşte bu gibi çabalar ve lezbiyen aktivistlerin çalışmalarıyla da sosyal durumları itibariyle geylerden bir adım geri olan lezbiyenler, haklar konusunda büyük adımlar atabildi.

Yani, diyeceğim o ki, oturmakla bu iş olmuyor. Eşcinsel hakları için ortaya çıkıp iki çift laf eden öncelikle travesti ve transeksüeller -ki bence travesti ve transeksüeller eşcinsellerle karıştırılmamalı ancak hak isteme boyutunda temel ayrımcılık olduğu için politik hareketlerini beraber sürdürebilirler- ve arkasından da geyler. Lezbiyenlerin durumunun iki kez daha zor olduğunu biliyorum. Hem kadın, hem de eşcinsel olmak... Ancak bir araya gelen lezbiyenler kapalı gruplar oluşturup aralarında mutlu bir yaşam sürmeye çalışmak yerine Lambda İstanbul ve Sappho'nun Kızları gibi gruplarda güçlerini birleştirseler daha iyi olmaz mı? Bireysel bazda olmasa bile bu tür gruplar lezbiyenlere görünürlük kazandırıyor ve daha çok lezbiyenin onlara ulaşmasını sağlıyor.

Birkaç yıl önce Güneş Göker büyük bir cesaret örneği göstererek lezbiyen kimliğiyle ortaya çıkmış ve politik bir atılım gerçekleştirmişti. Ancak lezbiyenlerden yeteri kadar destek görmediği için başlattığı girişim daha fazla devam edemedi ve Güneş de ortadan kayboldu.

Bir arada olmak geyler gibi lezbiyenleri de çok farklı alanlara taşıyacaktır ve kendilerini ifade şanslarını arttıracaktır. Bu konuyu, şimdilik, Romeo&Romeo yazarı Ufuk Kuzeyden'in bir sözü ile noktalamak istiyorum: Kuşlar birlikte uçar.
Neşeli kalın.

Uğur Alper
Diğer yazıları için tıklayın
GL KÜLTÜRÜ

GLK EDİTÖRÜ'NDEN

DERDİNİ SÖYLEMEYEN

EŞCİNSEL DEHALAR

TARİHİN PEMBE
SAYFALARI


ROMEO & ROMEO

JULIET & JULIET

KADIN KADINA

ERKEK ERKEĞE

CİNSİYYET
(GL haber)

MİTLER

GLK MÜZİK

GLK KİTAP

GLK SİNEMA

SAĞLIK

SÖZLÜK

CİNSEL BİLGİLER

MEKANLAR

Yazarlar

Merih Akalın

Zehra Akdoğan

Cengiz Aktar

Uğur Alper

Orhan Bahçıvan

Dr. Arı Balcı

Rüstem Batum

Şabo Boyacı

Doğan Cüceloğlu

Şuayip Dağıstanlı

Dilek Dalaklı

Önal Demirci

Tuğrul Eryılmaz

Aynur Gedik

Dr. Mehmet Gürsel

Hakan Kuyucu

Sevin Okyay

Hakan Onum

Dr. Erhan Özer

Dr. Ender Saraç

Robert Schild

Cem Şen

Aykut Tankuter

Umur Talu

Anna Turay

Metin Yahya Üster

Aret Vartanyan

Dr. Nesrin Yetkin

Erol Yurderi

Servisler
YENI Okurdan

Bizi desteklemek
İster misiniz?


Yardım

E-posta

Favorilerinize
Ekleyin


miniDEV'i Tavsiye Et

İletişim

miniDEV'i
Ana Sayfanız yapın

Reklamlarınız İçin

 Bu Sayfayı Beğendiysen Arkadaşına Yolla