Ana Sayfa

Demokrasi
Dikkat Çekenler
Önce Demokrasi
AB Yolunda
Haklarımız
Savaşa Hayır
Sivil Toplum
Sivil Anayasa
Minidev'in Amacı

Kültür
K Dergisi
Kültür-Sanat
Çevre
Gey-Lezbiyen Kültürü
L.G.B.T.T Yazıları
Alternatif Tıp
Başucu Yazıları
Cinsel Yaşam
Doğan Cüceloğlu İle
İletişim Dünyası

Farklı Renkler,
Farklı Kültürler

Süryani Kültürü
Yahudi Kültürü
Ermeni Kültürü
Rum Kültürü

Diğer
Minidev'de yazmak
ister misiniz?

Reklamlarınız İçin
İletişim

YAZARLAR


GLK Editörü'nden...Güncelleme: 30.01.2001

Fuhuş seçim mi?

Bir gün geçmiyor ki eşcinsellikle
ilgili bir haber çıkmasın, hiçbir şey yazılmasın. Bizimkisi algıda seçicilik midir bilinmez, nedense gazetelerde televizyonlarda, internette yani her tür medyada sürekli bu tür haberleri görüyoruz. Bir gün kimliklerdeki üçüncü cinsiyet olayı, bir gün Hortum Süleyman'ın davasında tartaklanan travestiler, New York'taki Müslüman eşcinseller grubu, Lambda İstanbul'un açıklamaları... En kötü ihtimalle bir travesti cinayeti haberi mutlaka gazetelerde yer buluyor kendine.

Sanırım artık eşcinsellik yavaş yavaş tabu olmaktan çıkıp tartışılabilen konular arasına giriyor. Tabii ki bu sürecin başında olduğumuzdan tartışan insanların en eğitimlisinde bile hâlâ büyük bilgi eksiklikleri görüyoruz ve eşcinsellikle travesti ve transseksüelliğin farkını bilmeden bu konuda konuşan ve yazanlara rastlıyoruz. Eşcinsellik deyince hâlâ birçoğunun aklına fuhuş geliyor. E tabii, Ertürk Yöndem Vangelis'in o iç gıcıklayıcı "Chariots of Fire" film müziği eşliğinde haber programlarında yıllarca işte fuhuş yapan eşcinseller diye travestileri gösterip durmadı mı TRT ekranlarında. Çocuklar bile sokakta bu müziği mırıldanır olmuştu. Ben sanırım çocukluğumda Ertürk Yöndem'e duyduğum tepki yüzünden eşcinsel oldum. Bilinçaltı bu neyi nereden kafaya taktığı bilinmez.

Oğuz Aral Türkiye'deki ünlü mizahçılarımızdan biridir ve Hürriyet'te de yazar. Oğuz Aral'ın yazıp Müşfik Kenter'in oynadığı bir oyun başladı geçenlerde. Daha sonra Oğuz Aral'ın yazısında da adı geçen Onur arkadaşım oyunu izleme fırsatı bulmuş ve oyunda eşcinsellerle, KAOS ve Lambda grupları ile ilgili kısımlar konusunda yorumlarını Oğuz Aral'a göndermiş. Oğuz Aral da oldukça pozitif bir yaklaşımla Onur'un söylediklerinin çoğuna katıldığını söylemiş. Ancak bir nokta var ki Oğuz Aral bayağı karşı çıkmış. Onur'un fuhuş yapan travestilerin bu yola itildiğini söyleyerek fuhuşun rıza gösterilen bir seçim olmadığını anlatmasına rağmen Oğuz Aral buna her aç kalan fuhuş yapsaydı memleketin yarısı fahişe olurdu gibi bir yanıt verip eşcinsellerin fuhuş yapmasının ne kadar yanlış olduğunu anlatmış!

Oğuz Aral'ın travesti ve transseksüellerin fuhuş yapması konusunda söyledikleri aslında bu dünyaya ne kadar uzak olduğunu gösteriyor. Kişi isteyerek eşcinsel olmadığı gibi isteyerek fuhuş da yapmaz. Ruhi açıdan hangi sağlıklı insan her gece ölüm tehlikesi atlatmaktan, polisle koşturmaca oynamaktan, pis ve sarhoş adamlarla uğraşmaktan zevk alır? En azından kendi çevreme baktığımda travesti ve transseksüellerin arasında bugüne kadar "Oh ne iyi ediyorum da fuhuş yapıyorum, dünyayı verseler başka şey yapmam" diyenini duymadım. Fuhuş belki iyi para getiren bir iş ancak öyle ağır bir iş için normal bir kazanç değil mi? Zaten onların yaşamı bizimkinden iki kat pahalı. Belli yerlerden alışveriş etmek zorundalar, tacize uğramamak için sürekli taksiyle dolaşmalılar.

Lambda'da da aktif olarak çalışan Oya isimli travesti arkadaşım geçenlerde bir televizyon programındaydı ve İstiklâl Caddesinde eleman arayan dükkanları dolaştı gizli kamerayla. Nedense hiçbirinden olumlu yanıt alamadı. Tanıdığım üniversite mezunu travestilerden bir tanesi bile toplumsal standartlarda "normal" sayılabilecek bir işte çalışmıyor, çalışamıyor. Şimdi nasıl olur da gönül rahatlığıyla bu insanları toplum fuhuşa itmiyor, "bu kendi seçimleri" dersiniz?

Neşeli kalın

Uğur Alper
Diğer yazıları için tıklayın
GL KÜLTÜRÜ

GLK EDİTÖRÜ'NDEN

DERDİNİ SÖYLEMEYEN

EŞCİNSEL DEHALAR

TARİHİN PEMBE
SAYFALARI


ROMEO & ROMEO

JULIET & JULIET

KADIN KADINA

ERKEK ERKEĞE

CİNSİYYET
(GL haber)

MİTLER

GLK MÜZİK

GLK KİTAP

GLK SİNEMA

SAĞLIK

SÖZLÜK

CİNSEL BİLGİLER

MEKANLAR

Yazarlar

Merih Akalın

Zehra Akdoğan

Cengiz Aktar

Uğur Alper

Orhan Bahçıvan

Dr. Arı Balcı

Rüstem Batum

Şabo Boyacı

Doğan Cüceloğlu

Şuayip Dağıstanlı

Dilek Dalaklı

Önal Demirci

Tuğrul Eryılmaz

Aynur Gedik

Dr. Mehmet Gürsel

Hakan Kuyucu

Sevin Okyay

Hakan Onum

Dr. Erhan Özer

Dr. Ender Saraç

Robert Schild

Cem Şen

Aykut Tankuter

Umur Talu

Anna Turay

Metin Yahya Üster

Aret Vartanyan

Dr. Nesrin Yetkin

Erol Yurderi

Servisler
YENI Okurdan

Bizi desteklemek
İster misiniz?


Yardım

E-posta

Favorilerinize
Ekleyin


miniDEV'i Tavsiye Et

İletişim

miniDEV'i
Ana Sayfanız yapın

Reklamlarınız İçin

 Bu Sayfayı Beğendiysen Arkadaşına Yolla