Ana Sayfa

Demokrasi
Dikkat Çekenler
Önce Demokrasi
AB Yolunda
Haklarımız
Savaşa Hayır
Sivil Toplum
Sivil Anayasa
Minidev'in Amacı

Kültür
K Dergisi
Kültür-Sanat
Çevre
Gey-Lezbiyen Kültürü
L.G.B.T.T Yazıları
Alternatif Tıp
Başucu Yazıları
Cinsel Yaşam
Doğan Cüceloğlu İle
İletişim Dünyası

Farklı Renkler,
Farklı Kültürler

Süryani Kültürü
Yahudi Kültürü
Ermeni Kültürü
Rum Kültürü

Diğer
Minidev'de yazmak
ister misiniz?

Reklamlarınız İçin
İletişim

YAZARLAR


GLK Editörü'nden...Güncelleme: 16.01.2001

Nasıl "clubbing" yaptım

Merhabalar
Underground, techno, grunge, ambiant, trance, trip hop derken 90'ların o rockları, popları yavaş yavaş kaybolmaya başladı. Madonna bile elektronik müzik yapmaya başladı. Artık bu "generation next" müzikten kaçmak imkansız hale geldi. Dahası, reklamlardan televizyon fragmanlarına kadar her yerde bu müziği duyuyor, alaturka şarkıların bile alt ritmlerinde bir dans ritmiyle karşılaşıyoruz. Yani kapıdan kovsak bacadan giriyor bu müzik. "Tecavüz kaçınılmazsa zevk almaya çalış" mantığıyla, madem bu müzik hayatıma giriyor, bari seçimlerimi doğru yapayım diye düşünmeye başladım.

Tabii bu birkaç yıl önce geçirdiğim bir süreç. Ben üzerine güzel sesli birinin şarkı söylemediği ("vokalli" tabir ediliyor) müziği dinlemem derken oyuncak gibi bir şey olsa da DJ programlarıyla "ben de bir şeyler yapsam" diye uğraşır oldum. Sonra Magma, High End, Switch, Scene gibi mekanlar çoğaldı, tekno partileri düzenlenmeye başladı (o çimlerinde sabahladığımız ilk Park Orman festivalini kim unutabilir ki), Avrupa ülkelerinden DJ'ler klüplerimize gelir oldu.

Bir süredir dışarı çıkmayan biri olarak cumartesi gecesi "clubbing" denilen olay için kendimi hazırladım. Öncesinde arkadaşlarla yemek yenip, hafif içkiler içilecek, sonra alkol dozu artacak ve gece saat 1:00'den sonra da Taksim'e çıkılacak, daha önce hiç duyulmamış müziklere kaptırılıp gidilecekti. Çok usta bir "clubber" değilim, hatta öyle olduğumu bile iddia etmemem lazım, bu da olayın dışarıdan nasıl göründüğü konusunda bir fikir veriyor. Bakın bana göre "clubbing" için neler lazım:

Öncelikle kıyafet işi çok mühim. Bol bir pantolon gerekli. Ama öyle 80 sonları şalvar kumaş pantolon değil. Hani şu hiphopçuların giydiği, popolardan düşenlerden. Hem dans etmek kolay oluyor, hem de klubün havasına uyuyorsunuz. Sneaker denilen spor ayakkabılarınızı da giydiniz mi tamamsınız. Tabii sarı camlı gözlükler, saçınıza sürülmüş renkli jöleler ya da kolunuza boynunuza taktığınız fosforlu plastikler olursa daha ilgi çekici bir attraksiyon yaratmış olursunuz.

"Kafa" meselesi ise kişiye kalmış. İsteyen önce iyice yükünü alır, içer, isteyen içki bile koklamadan gider. Zaten gittiğiniz yerde "votka-red bull" içeceksiniz. Bu karışım klüplerde pek popüler. Hem alkol, hem enerji veriyor. Eh, tabii öyle bir mekanda da başka bir şey içilmiyor. Bir de "poppers"ınız (ne olduğunu yazmayacağım, bilenler bilir, bilmeyenler de bilenlerden öğrensin) varsa her şey hazırdır. Kendinizi müziğin ritmine bırakıp tekno meditasyona başlayabilirsiniz.

Aslında tekno müzik, ritmiyle şaman müziklerinden farksız. Bu yönüyle de tekno-meditasyon aslında doğru bir sözcük. Hatta zaman zaman bazı klüplerde yerde bağdaş kurmuş kollarını iki yana açarak meditasyon yapanlara rastladım. Yere oturmadan ritm içinde kendini kaybetmek de oldukça meditatif bir ritüel aslında. İlginçtir ki şaman müzikleriyle başlayan müzik tarihimize yine öze dönerek aynı tarzın uç bir çeşitlemesiyle devam ediyoruz.

"Clubbing" gecem başarıyla sonuçlandı. Sabah eve geldiğimde tatlı bir yorgunluk vardı. Elektriğim üzerimden gitmiş, değişik bir rahatlama yaşamıştım. Üzerimde negatif ne varsa müziğin ritminde kaybolup gitmişti. Sanırım ben haftaya yine bir yerlerde "clubbing" yapıyor olacağım.

Neşeli kalın

 

Uğur Alper
Diğer yazıları için tıklayın
GL KÜLTÜRÜ

GLK EDİTÖRÜ'NDEN

DERDİNİ SÖYLEMEYEN

EŞCİNSEL DEHALAR

TARİHİN PEMBE
SAYFALARI


ROMEO & ROMEO

JULIET & JULIET

KADIN KADINA

ERKEK ERKEĞE

CİNSİYYET
(GL haber)

MİTLER

GLK MÜZİK

GLK KİTAP

GLK SİNEMA

SAĞLIK

SÖZLÜK

CİNSEL BİLGİLER

MEKANLAR

Yazarlar

Merih Akalın

Zehra Akdoğan

Cengiz Aktar

Uğur Alper

Orhan Bahçıvan

Dr. Arı Balcı

Rüstem Batum

Şabo Boyacı

Doğan Cüceloğlu

Şuayip Dağıstanlı

Dilek Dalaklı

Önal Demirci

Tuğrul Eryılmaz

Aynur Gedik

Dr. Mehmet Gürsel

Hakan Kuyucu

Sevin Okyay

Hakan Onum

Dr. Erhan Özer

Dr. Ender Saraç

Robert Schild

Cem Şen

Aykut Tankuter

Umur Talu

Anna Turay

Metin Yahya Üster

Aret Vartanyan

Dr. Nesrin Yetkin

Erol Yurderi

Servisler
YENI Okurdan

Bizi desteklemek
İster misiniz?


Yardım

E-posta

Favorilerinize
Ekleyin


miniDEV'i Tavsiye Et

İletişim

miniDEV'i
Ana Sayfanız yapın

Reklamlarınız İçin

 Bu Sayfayı Beğendiysen Arkadaşına Yolla