Ana Sayfa

Demokrasi
Dikkat Çekenler
Önce Demokrasi
AB Yolunda
Haklarımız
Savaşa Hayır
Sivil Toplum
Sivil Anayasa
Minidev'in Amacı

Kültür
K Dergisi
Kültür-Sanat
Çevre
Gey-Lezbiyen Kültürü
L.G.B.T.T Yazıları
Alternatif Tıp
Başucu Yazıları
Cinsel Yaşam
Doğan Cüceloğlu İle
İletişim Dünyası

Farklı Renkler,
Farklı Kültürler

Süryani Kültürü
Yahudi Kültürü
Ermeni Kültürü
Rum Kültürü

Diğer
Minidev'de yazmak
ister misiniz?

Reklamlarınız İçin
İletişim

YAZARLAR


GLK Editörü'nden...Güncelleme: 09.01.2001

Üçüncü cinsle yakın ilişkiler

Merhabalar
Geçtiğimiz hafta, bizi ilgilendirebilecek gündem açısından oldukça zengindi. Önce Ankarada'daki erkek erkeğe evlilik yapmış olan Kuzey Avrupalı diplomat, ardından da uluslararası kimliklerde kullanılmak üzere "üçüncü cins" için de ayrı bir kodun kabul edildiği haberleri ön sayfalarda haber oldu. Ayrıca bir emniyet müdürlüğü yetkilisi eşcinsellere genelev izni olmaz, bizde anal seks günahtır dedi. Medya için kaymaklı ekmek gibiydi bu haberler ve hemen hemen tüm gazeteler suyunu çıkara çıkara yazdı çizdi. Oysa ki kimlik kodlarıyla ilgili tamamıyla yanlış anlaşılan çok önemli bir nokta vardı.

Bir "üçüncü cins"tir gidiyor. Allah aşkına nedir bu üçüncü cins, bir aklı başında adam çıkıp da bunun tanımını yapsa, yanlış bile olsa, "hah birileri de bunu sorguluyor" deyip sevineceğim. Biyolojik olarak insan kadın ya da erkektir. Cinsel yönelimi eğer çoğunluğun dışındaysa kişinin karşı cinsin özelliklerine sahip olduğuna dair makul görünen ancak içerik olarak tamamen yanlış bir görüş var. Defalarca yazdım ve bir kez daha yazıyorum, eşcinsellik, arada kalma, biyolojik olarak sahip olduğu cinsiyetin göstermesi gereken davranışların tersine davranış gösteren kişi demek değildir. Erkek eşcinsel erkek, kadın eşcinsel kadındır. Cinsel yönelimin cinsiyet üzerinde etkisi yoktur. Transseksüellik ise bu anlamda karşı cinse geçme arzusudur ve genelde de ameliyatla sonuçlanır. Burada da bir üçüncü cins durumu söz konusu değildir.

Gazeteler "üçüncü cins" yazdıkça ve devlet yetkilileri de aynı söylemi sürdürdükçe insanlar geylerin gerçekten olmayan bir cins olduğu yolunda daha da yerleşen fikirlere sahip oluyor. Uluslararası kimliklere verilmesi düşünülen bu "üçüncü cins" kodu uluslararası anlaşmalarda acaba gey ve lezbiyenler için mi, travesti ve transseksüeller için mi, yoksa doğuştan hem erkek hem kadın cinsel organına sahip olmak gibi bir sorun yaşayan hermafroditler için mi? Muhtemelen hem gazetelerin hem bizim devlet yetkililerinin düşündükleri travestiler. Gey ve lezbiyenler zaten herhangi bir cinsel yönelim farklılığına sahip olduklarını açıklamadan yaşayabiliyorlar, transseksüeller ise yeni cinsiyetlerinin kimliğine sahip olabiliyorlar. Geriye bir tek travestiler kalıyor. Erkek kimlikli, kadın görünümlü...

Birtakım devlet görevlileri devletin üçüncü cinsi tanımayacağını, bazı gazeteler Kuşadası'na gelen travestilerin sorun çıkarmadan kabul edileceğini de yazdı. Cümle alem biliyor ki Kuşadası'na gelenler geylerdi, travestiler değil. Hatta sokaktaki insanlar görünce "Aaa bunlar 'normal' erkek gibi" bile dedi. Bunca olayın üzerine sen kalk Kuşadası'na gelen travestiler yaz. Medya ısrarla eşcinsel = travesti fikrini yerleştirmeye çalışıyor. Tabii bundaki çıkarı da eşcinselliğin travestilik olarak anıldığı sürece fuhuşla da bağlantılandırılacağı ve böylelikle yeni haberler çıkacağı gerçeği.

Bir de şu evli barklı eşcinsel diplomat olayı var. Hürriyet gazetesi muhabirleri olayı çok önceden öğreniyor ama haber yapmıyorlar. Sonra da Ertuğrul Özkök, yapalım ama diplomatın ülkesini, adını vermeyelim diyor. Haber yapma nedeni de söz konusu Kuzey Avrupa ülkesinde insan haklarının ne kadar geliştiğini göstermek. Hürriyet gazetesi keşke her olayda bu kadar duyarlı davransa, şu üçüncü cins olayını biraz daha ayrıntılı araştırsaydı. Ne yapalım buna da şükür. Umudumu kaybetmiyorum yine de.

Neşeli kalın

 

Uğur Alper
Diğer yazıları için tıklayın
GL KÜLTÜRÜ

GLK EDİTÖRÜ'NDEN

DERDİNİ SÖYLEMEYEN

EŞCİNSEL DEHALAR

TARİHİN PEMBE
SAYFALARI


ROMEO & ROMEO

JULIET & JULIET

KADIN KADINA

ERKEK ERKEĞE

CİNSİYYET
(GL haber)

MİTLER

GLK MÜZİK

GLK KİTAP

GLK SİNEMA

SAĞLIK

SÖZLÜK

CİNSEL BİLGİLER

MEKANLAR

Yazarlar

Merih Akalın

Zehra Akdoğan

Cengiz Aktar

Uğur Alper

Orhan Bahçıvan

Dr. Arı Balcı

Rüstem Batum

Şabo Boyacı

Doğan Cüceloğlu

Şuayip Dağıstanlı

Dilek Dalaklı

Önal Demirci

Tuğrul Eryılmaz

Aynur Gedik

Dr. Mehmet Gürsel

Hakan Kuyucu

Sevin Okyay

Hakan Onum

Dr. Erhan Özer

Dr. Ender Saraç

Robert Schild

Cem Şen

Aykut Tankuter

Umur Talu

Anna Turay

Metin Yahya Üster

Aret Vartanyan

Dr. Nesrin Yetkin

Erol Yurderi

Servisler
YENI Okurdan

Bizi desteklemek
İster misiniz?


Yardım

E-posta

Favorilerinize
Ekleyin


miniDEV'i Tavsiye Et

İletişim

miniDEV'i
Ana Sayfanız yapın

Reklamlarınız İçin

 Bu Sayfayı Beğendiysen Arkadaşına Yolla