Ana Sayfa

Demokrasi
Dikkat Çekenler
Önce Demokrasi
AB Yolunda
Haklarımız
Savaşa Hayır
Sivil Toplum
Sivil Anayasa
Minidev'in Amacı

Kültür
K Dergisi
Kültür-Sanat
Çevre
Gey-Lezbiyen Kültürü
L.G.B.T.T Yazıları
Alternatif Tıp
Başucu Yazıları
Cinsel Yaşam
Doğan Cüceloğlu İle
İletişim Dünyası

Farklı Renkler,
Farklı Kültürler

Süryani Kültürü
Yahudi Kültürü
Ermeni Kültürü
Rum Kültürü

Diğer
Minidev'de yazmak
ister misiniz?

Reklamlarınız İçin
İletişim

YAZARLAR


GLK Editörü'nden...Güncelleme: 02.01.2001

Yeni yıl kutlamalarından izlenimler

Merhabalar
Her yılbaşı haftalar öncesinden planlar yapar, uygun bir arkadaş evi bulup mümkün olduğunca kalabalık bir parti düzenlemeye çalışırdım. Bu yıl her şeyi oluruna bıraktım ve gidişata müdahale etmedim. Aman karışmayayım, birileri nasıl olsa parti yapar gideriz derken bir baktım bizim evde yemek planları yapılmış bile. Makul bir arkadaş topluluğunun bir araya gelip tüm hünerlerini göstermesiyle ortaya çıkan harika sofrada yenilen yemek ve onca içkiye rağmen başarısız olunan sarhoş olma girişimlerinden sonra Taksim'de bir tekno klüpte yeni yılı karşılamak üzere kendimizi sokaklara attık. Zamanında Taksim'de yılbaşına girme fantezisini denemiş ve haz almamıştım, o yüzden bir an önce kapalı bir mekana ulaşabilmek için acele ediyordum.

Taksim'e ulaşmak için metro istasyonunda beklerken metronun meşhur sarı çizgileriyle oynaştık. Sürekli yapılan uyarılar sarı çizgiyi geçmenin gökkuşağını geçmek gibi bir şey olduğu yolunda yaratıcı fikirler üretmemizi sağladı. Sarhoş olamadık ama o kadar da ayık değildik. Sarı çizginin bir orasına bir burasına zıpladıkça bir hetero, bir gey oluyorduk. İki dakika içinde hepimiz defalarca cinsel yönelim değiştirdik. O sırada metro görevlisi kendine bir iş düşmüş olmasının gururuyla bize yaklaştı ve izinsiz cinsel yönelim değiştiremeyeceğimizi söyledi. Ya da ona benzer başka bir şeyler, ama biz öyle algıladık. Yılbaşı gecesiydi ve eğlenmek için her şeyi yapıyorduk.

Taksim meydanına bin bir güçlükle çıktık ve öylece kalakaldık. Londra'da Piccadily Circus'da, New York'ta Times Square'de de insanlar yılbaşını kutluyor ama ne havalarda uçuşan maytaplar insanların kafasını yakıp gözüne giriyor ne de birileri ellerindeki bira şişelerini köpürtüp etraftakileri yıkamaya çalışıyor. Bir gün biz de düzeyli eğlenceler göreceğiz inşallah gibi yakınmalarla İstiklal Caddesine girebildik. Ama caddede çözemediğimiz bir olay olmuştu ve bir noktadan sonra yol kapalıydı. Aslında ortalıkta polisin ilgilenmesi gereken birçok ufak tefek olay vardı. Ancak caddedeki en ufak politik eylemde tabur tabur gördüğümüz polislerden böyle bir akşamda ancak üç beş tane vardı ortalıkta.

Buluşmayı başardığımız arkadaşlarımızla on beş kişi kadar olmuştuk ve hedeflediğimiz mekana ulaştık. İçeri girilemeyecek kadar kalabalık yoktu. Hoplaya zıplaya kendimizi dans pistine attık ve bir köşeyi ele geçirdik. Yanımızdaki kızlarla birlikte bir gey alanı oluşturduk ve kulüpteki öteki geyler de çekimimize kapıldı. Bir süre sonra utanmasak halay çekecek kadar yakınlaşmıştık koca grup olarak. Çevredeki insanların da oldukça dikkatini çekmiştik. Ağzı açık bize bakanlar vardı. Bu gibi durumlarda kendimi hayvanat bahçesindeki maymunlar gibi hissederim hep. Her an bir yerden bana fıstık atılacak gibi geliyordu. Birçok heteroseksüelin geyler nasıl eğlenir diye merak edip gey bara geldikleri bir gerçek. Biz bu durumda sosyal bir hizmet yapıyorduk sanırım.

Sallandık yuvarlandık derken eve dönmek üzere kendimi bir taksiye zor attım. Cep telefonuma yeni yıl mesajları dolmuştu. Çoğu şu "mutluluk bankası 2001 nolu hesap" gibisinden geyik mesajlardı. Ancak bir tanesi çok anlamlıydı. Bir süredir uyuşturucuyla ilgili sorun yaşayan bir arkadaşım yeni yılı yeni bir başlangıç olarak gördüğünü ve hemen tatil sonrası tedaviye başlamaya karar verdiğini yazmıştı. Gülümsedim. Benimse yeni bir güne başlamak için önce o gün yaşadığımı bitirmek üzere bir an önce yatmam gerekiyordu.

Neşeli kalın

 

Uğur Alper
Diğer yazıları için tıklayın
GL KÜLTÜRÜ

GLK EDİTÖRÜ'NDEN

DERDİNİ SÖYLEMEYEN

EŞCİNSEL DEHALAR

TARİHİN PEMBE
SAYFALARI


ROMEO & ROMEO

JULIET & JULIET

KADIN KADINA

ERKEK ERKEĞE

CİNSİYYET
(GL haber)

MİTLER

GLK MÜZİK

GLK KİTAP

GLK SİNEMA

SAĞLIK

SÖZLÜK

CİNSEL BİLGİLER

MEKANLAR

Yazarlar

Merih Akalın

Zehra Akdoğan

Cengiz Aktar

Uğur Alper

Orhan Bahçıvan

Dr. Arı Balcı

Rüstem Batum

Şabo Boyacı

Doğan Cüceloğlu

Şuayip Dağıstanlı

Dilek Dalaklı

Önal Demirci

Tuğrul Eryılmaz

Aynur Gedik

Dr. Mehmet Gürsel

Hakan Kuyucu

Sevin Okyay

Hakan Onum

Dr. Erhan Özer

Dr. Ender Saraç

Robert Schild

Cem Şen

Aykut Tankuter

Umur Talu

Anna Turay

Metin Yahya Üster

Aret Vartanyan

Dr. Nesrin Yetkin

Erol Yurderi

Servisler
YENI Okurdan

Bizi desteklemek
İster misiniz?


Yardım

E-posta

Favorilerinize
Ekleyin


miniDEV'i Tavsiye Et

İletişim

miniDEV'i
Ana Sayfanız yapın

Reklamlarınız İçin

 Bu Sayfayı Beğendiysen Arkadaşına Yolla