Ana Sayfa

Demokrasi
Dikkat Çekenler
Önce Demokrasi
AB Yolunda
Haklarımız
Savaşa Hayır
Sivil Toplum
Sivil Anayasa
Minidev'in Amacı

Kültür
K Dergisi
Kültür-Sanat
Çevre
Gey-Lezbiyen Kültürü
L.G.B.T.T Yazıları
Alternatif Tıp
Başucu Yazıları
Cinsel Yaşam
Doğan Cüceloğlu İle
İletişim Dünyası

Farklı Renkler,
Farklı Kültürler

Süryani Kültürü
Yahudi Kültürü
Ermeni Kültürü
Rum Kültürü

Diğer
Minidev'de yazmak
ister misiniz?

Reklamlarınız İçin
İletişim

YAZARLAR


GLK Editörü'nden...Güncelleme: 24.12.2000

Nerede o eski bayramlar

Sevgili Sedat,

Telefon, faks, e mail derken mektup yazmayı unutmuşuz değil mi? On sekiz yaşındaki bir arkadaşım yine kendi yaşında bir çocukla tanışmış. Bugün bana telefonda saatlerce onu anlattı. Birden eski günlere döndüm. Tam da bayram, yılbaşı derken yazmam gereken tebrik kartlarının listesini çıkarıyordum. Listede sen de vardın. Kart yerine mektup yazsam nasıl olur diye düşündüm. Arkadaşımla konuştuklarım, karttı, bayramdı derken kendimi eski ahşap evimizin oturma odasında buldum. Her şeyi öyle ayrıntılı hatırlıyorum ki bir kış devrilen sobanın halının köşesinde bıraktığı yanık izi bile gözümün önünde.

Babaannemlerle oturduğumuz o büyük evde bayram telaşları bile bir başkaydı. Arefe gün iyice kızışan koşuşturmalar, alışverişler akşama doğru yerini yorgunluğa bırakırdı. Benim bayram heyecanımın başlıca nedeni ise sen olurdun hep. Anneme en az on kez sorardım: "Şefika teyzeler de gelecek değil mi Afyon'dan?" Annem üçüncü seferden sonra duymazdan gelmeye başlardı. En uzak olsa bile en sevdiğim akrabamdı Şefika teyze. Çünkü hep seni bana getirirdi.

Neden sadece bayramda gelirdiniz ki? Ve neden sadece birkaç gün kalırdınız? On beş gün bizde kaldığın tek yaz tatilimiz nasıl da güzel geçmişti. Her gün yaylaya çıkar, gölün kenarında koşuşturur, alt alta, üst üste yuvarlanırdık. Yorulmazdık hiç. Hatırlıyor musun, ilk kez o gölün kenarında öpüşmüştük on beş yaşında mıydık, yoksa on dört mü? O gün seninle bir daha ayrılmayacağım gibi gelmişti bana. Sanki hep o yeşil çimlerin üzerinde, gölün kıyısında kalacaktık.

O yaz tatilinden sonra bayramların anlamı iki kat arttı benim için. Yine Şefika teyzeyi özlüyordum ama esas beklediğim sendin. Tüm aile salonda sohbet ederken, evde yapılmış baklavalar yenirken biz babaannemin odasına saklanırdık. Ah o odanın duvarlarının dili olsa da konuşsa. Ne de cesaretliymişiz, hiç de düşünmezdik ya biri şimdi şu kapıdan içeri girse ne olur diye. Nerede o eski bayramlar, değil mi Sedat?

Sen şimdi Christmas'ı, Paskalya'yı, Şükran Günü'nü kutluyorsun. Umarım keyfin yerindedir. Hiçbir bayram sen gittiğinden beri aynı olmadı burada. Aslında annemler de memnun değil bu bayramlardan. Her bayram onları ziyerete gittiğimde gelen misafirlerle konuşulan konu aynı: "Nerede o eski bayramlar!" Ben de onlara katılıp bir iç çekiyorum ama farklı şeylerin eksikliğini duyuyoruz Sedat.

Eski zamanlardan en çok aklımda kalan, ilkokulda yazdığımız hatıra defterleri ve klasikleşmiş mektup sonları. Ben de mektubumu aynen ilkokulda öğrendiğimiz gibi bitirmek istiyorum.

Sedatcığım, mektubuma burada son verirken küçüklerin gözlerinden, büyüklerin ellerinden öperim. Jeff'e çok selam eder mutlu bayramlar dilerim.

Sevgilerimle

 

Uğur Alper
Diğer yazıları için tıklayın
GL KÜLTÜRÜ

GLK EDİTÖRÜ'NDEN

DERDİNİ SÖYLEMEYEN

EŞCİNSEL DEHALAR

TARİHİN PEMBE
SAYFALARI


ROMEO & ROMEO

JULIET & JULIET

KADIN KADINA

ERKEK ERKEĞE

CİNSİYYET
(GL haber)

MİTLER

GLK MÜZİK

GLK KİTAP

GLK SİNEMA

SAĞLIK

SÖZLÜK

CİNSEL BİLGİLER

MEKANLAR

Yazarlar

Merih Akalın

Zehra Akdoğan

Cengiz Aktar

Uğur Alper

Orhan Bahçıvan

Dr. Arı Balcı

Rüstem Batum

Şabo Boyacı

Doğan Cüceloğlu

Şuayip Dağıstanlı

Dilek Dalaklı

Önal Demirci

Tuğrul Eryılmaz

Aynur Gedik

Dr. Mehmet Gürsel

Hakan Kuyucu

Sevin Okyay

Hakan Onum

Dr. Erhan Özer

Dr. Ender Saraç

Robert Schild

Cem Şen

Aykut Tankuter

Umur Talu

Anna Turay

Metin Yahya Üster

Aret Vartanyan

Dr. Nesrin Yetkin

Erol Yurderi

Servisler
YENI Okurdan

Bizi desteklemek
İster misiniz?


Yardım

E-posta

Favorilerinize
Ekleyin


miniDEV'i Tavsiye Et

İletişim

miniDEV'i
Ana Sayfanız yapın

Reklamlarınız İçin

 Bu Sayfayı Beğendiysen Arkadaşına Yolla