Ana Sayfa

Demokrasi
Dikkat Çekenler
Önce Demokrasi
AB Yolunda
Haklarımız
Savaşa Hayır
Sivil Toplum
Sivil Anayasa
Minidev'in Amacı

Kültür
K Dergisi
Kültür-Sanat
Çevre
Gey-Lezbiyen Kültürü
L.G.B.T.T Yazıları
Alternatif Tıp
Başucu Yazıları
Cinsel Yaşam
Doğan Cüceloğlu İle
İletişim Dünyası

Farklı Renkler,
Farklı Kültürler

Süryani Kültürü
Yahudi Kültürü
Ermeni Kültürü
Rum Kültürü

Diğer
Minidev'de yazmak
ister misiniz?

Reklamlarınız İçin
İletişim

YAZARLAR


GLK Editörü'nden...Güncelleme: 05.12.2000

"Ana sayfa"ya tıklayın bir...

Merhabalar,
miniDEV yayına başlayalı neredeyse beş ay olmuş. GLK bölümünü ilk başta hazırlarken yaptığımız tasarılar, çıkardığımız, baştan yaptığımız bölümler ve ilk test yayını. Sonunda pek az sitede, hatta gazete ve dergide rastlanan geniş bir içerikle ortaya çıktı miniDEV. Ana sayfaya ilk giren birinin ilk nereye bakacağını şaşırdığı bir site oldu.

Geçenlerde miniDEV için fikirlerini istediğim gey arkadaşlarım gey-lezbiyen kültürü bölümünü bırakıp alternatif tıp, kültür sanat, cinsel yaşam köşelerini hatim ettikleri halde bizim bölümdeki bazı yazıları okumadıklarını itiraf ettiler. Bu da bana daha önce de yazılarımda değindiğim, eşcinselliğin beraberinde bir alt kültürü de getiren bir cinsel yönelim olmasına karşın kişinin toplumun geri kalanından farklı ilgi alanları ve sosyal yönelimler geliştirmesini gerektiren bir kimlik olmadığı konusunu bir kez daha yazmamın iyi olacağını hissettirdi.

Evet, cinsel yönelim asıl olarak kişinin ilgi duyduğu cinsiyeti/cinsiyetleri belirler. Onun ötesinde kişinin karakteri, duyguları, istekleri, politik fikirleri, ilgi alanları bu yönelimden doğrudan etkilenmez. Örneğin insan bilinçli bir eşcinselin politik olarak kendisine daha yakın duran ve bu konuda cinsel azınlıklara destek olan bir partiden yana oy kullanmasını bekliyor. Ancak bilinçli bile olsalar sağ partilere oy veren o kadar çok eşcinsel var ki.

Ya da otomatik olarak eşcinsellerin futboldan anlamayacağı, bu spordan hoşlanmayacakları düşünülürken (ben bu genellemeye giriyorum aslında) birçok futbol meraklısı eşcinsel var. Hatta Amerikalı bir arkadaşım kısacık turistik gezisinin içine bile bir Galatasaray maçı sıkıştırmıştı. Tribünlerden o şortlu erkekleri yakından göremeyecek olduktan sonra stadyumda maç izlemenin ne anlamı var diye düşünmüştüm o zaman.

Eşcinseller yaşamın her noktasında varlar. Sadece şehrin bir mahallesine, sosyal yaşamın tek bir limanına büzülüp kalmıyoruz. Toplumun geneli ne yapıyorsa, biz de aynısını yaşıyoruz. Belki bizi biraz daha duyarlı yapıyor eşcinsellik. Farklı olduğumuzu hissetmek, başka farklılıklara da sempatiyle bakmamızı sağlıyor. Türkiye'nin alternatif medyası miniDEV benzerlerinden bu yönüyle ayrılıyor zaten.

Eğer bu bölümü okuyor ve zevk alıyorsanız, yavaşça sayfanın en başına geri dönün ve sol üst köşede "ana sayfa" yazan yere tıklayın. O sayfada göreceğiniz her bölümde seveceğiniz bir şeyler var. Kendinizden bir parça bulacağınız birçok yazı olacak bu sayfalarda.

Neşeli kalın!

Uğur Alper
Diğer yazıları için tıklayın
GL KÜLTÜRÜ

GLK EDİTÖRÜ'NDEN

DERDİNİ SÖYLEMEYEN

EŞCİNSEL DEHALAR

TARİHİN PEMBE
SAYFALARI


ROMEO & ROMEO

JULIET & JULIET

KADIN KADINA

ERKEK ERKEĞE

CİNSİYYET
(GL haber)

MİTLER

GLK MÜZİK

GLK KİTAP

GLK SİNEMA

SAĞLIK

SÖZLÜK

CİNSEL BİLGİLER

MEKANLAR

Yazarlar

Merih Akalın

Zehra Akdoğan

Cengiz Aktar

Uğur Alper

Orhan Bahçıvan

Dr. Arı Balcı

Rüstem Batum

Şabo Boyacı

Doğan Cüceloğlu

Şuayip Dağıstanlı

Dilek Dalaklı

Önal Demirci

Tuğrul Eryılmaz

Aynur Gedik

Dr. Mehmet Gürsel

Hakan Kuyucu

Sevin Okyay

Hakan Onum

Dr. Erhan Özer

Dr. Ender Saraç

Robert Schild

Cem Şen

Aykut Tankuter

Umur Talu

Anna Turay

Metin Yahya Üster

Aret Vartanyan

Dr. Nesrin Yetkin

Erol Yurderi

Servisler
YENI Okurdan

Bizi desteklemek
İster misiniz?


Yardım

E-posta

Favorilerinize
Ekleyin


miniDEV'i Tavsiye Et

İletişim

miniDEV'i
Ana Sayfanız yapın

Reklamlarınız İçin

 Bu Sayfayı Beğendiysen Arkadaşına Yolla