Ana Sayfa

Demokrasi
Dikkat Çekenler
Önce Demokrasi
AB Yolunda
Haklarımız
Savaşa Hayır
Sivil Toplum
Sivil Anayasa
Minidev'in Amacı

Kültür
K Dergisi
Kültür-Sanat
Çevre
Gey-Lezbiyen Kültürü
L.G.B.T.T Yazıları
Alternatif Tıp
Başucu Yazıları
Cinsel Yaşam
Doğan Cüceloğlu İle
İletişim Dünyası

Farklı Renkler,
Farklı Kültürler

Süryani Kültürü
Yahudi Kültürü
Ermeni Kültürü
Rum Kültürü

Diğer
Minidev'de yazmak
ister misiniz?

Reklamlarınız İçin
İletişim

YAZARLAR


GLK Editörü'nden...

Güle Güle Film Yıldızım

Büyük gazetelerin ünlü yazarlarının zaman zaman öyle kişisel yazılarını okurdum ki, buna ne gerek var, biz okurlar bunları bilmek istemiyoruz ki derdim. Ancak bu satırları yazmaya başlamadan önce aklımdaki konuyu kafamdan o kadar uzaklaştırmışım ki acaba köşeye "editörümüz yıllık iznini kullandığı için bu hafta yazısını yayınlayamıyoruz" mu yazdırsam, hatta bir de internetin nimetidir deyip bu yazıyı yanıp sönen neon lambalarıyla mı bezesem diyordum. Ancak miniDEV açılalı daha yılı bırak ay bile olmadığı için benim de yıllık iznim olamaz diye düşündüm ve kişisel bir yazı yazmaya karar verdim. İnsanın editör olması böyle anlarda tarif edilemeyecek kadar hoş bir duygu oluveriyor.

En yakınım, dostum, arkadaşım, dert ortağım ruh yarım gidiyor. Hem de aramıza önce ülkeler, sonra koca bir okyanus ve ardından da şehirler girecek. Ne cep telefonu mesajları ne atılan tutulan e-postalar ne de net üzerindeki bedava telefon etme sitelerinden yapılacak konuşmalar yerini tutmayacak onun fiziksel varlığının. Canım sıkıldığında yoğun geyik temalı uzun telefon konuşmaları olmayacak artık. İş çıkışı Beşiktaş buluşmaları, amaçsız Taksim turları da olmayacak. Belki tek başıma Taksim'e çıkıp gelen geçene not vereceğim ama onunla yaptığım gibi zevkli olmayacak.

Bir yıldan biraz fazla oldu onu tanıyalı. Ancak öyle bir yıl ki yaşanmışlığıyla, anılarıyla, küsmeleriyle, itişip kakışmalarıyla on yıl gibi geliyor bana. Onun attığı her adımda ben biraz daha ilerledim, benim kazandığım her yeni fikirde o biraz daha gelişti. Ondan çok şey öğrendim. Onunla beraber eşcinselliği hayatımın önemsiz bir parçası yapmayı başardım. Eşcinselliği merkezden uzaklaştırıp kendimizi koyduk. Kalplerimizi ruhlarımızı merkeze koyduk. Biz bencil miydik? Hayır değildik, sadece biz bizdik, esas olan da buydu. Beraberce öğrendik kendimizi sevmeyi.

İki eşcinsel bir araya geldiğinde tek düşündüklerinin ve sonuç olarak da yapacaklarının seks olduğunu düşünen çok insanla karşılaştım. Ama öyle değil be dostlar. Cinselliğin önemsiz bir ayrıntı olarak kaldığı ve tüm duyguların bir bakış, bir dokunuşla ifade edilebildiği ilişkiler de var. Canım dostumla böyle bir ilişki bizimkisi. Gizlisi saklısı olamayan, içi dışı bir olan. Zor geliyor ayrılmak, sanki içinde bir parçanın orda olduğu halde varlığını hissedememek. Daha yaşanacak çok şeyimiz vardı, hatta hâlâ bilmediğimiz birkaç sırrımız.

Ama olsun aynı dünyada yaşıyoruz ya, bu da yeter be küçük film yıldızım!

Bir Basın Toplantısının Düşündürdükleri

29 Temmuz Cumartesi günü saat 12:00'de Lambda İstanbul'un E-5'te katledilen travesti ve transeksüeller hakkında kamuoyunun vicdanını uyandırmak üzere İnsan Hakları Derneği'nde yaptığı basın toplantısındaydım. Galatasaray'daki cezaevleriyle ilgili protesto gösterileriyle çakıştığı için yarım saat geç başladı toplantı. Hemen hemen bütün televizyonlardan ve büyük gazetelerden birileri vardı toplantıda ve sağ olsun birkaçı dışında gazeteci arkadaşların çoğu iyi niyetliydi.

Büyük cesaret örneği göstererek kameraların karşısına çıkan arkadaşlarımı kutluyorum. Bugüne kadar Demet Demir dışında coming out yani açılma problemi yaşadıkları için kimseyi basın karşısına ne yazık ki çıkaramayan Lambda sonunda bunu da başardı. (Uzun yıllar Lambda'da çalışmış biri olarak bunu ben de yapamadım.) Yüzlerini siyaha boyayarak aynı zamanda protestolarını görsel bir şekilde sembolize eden iki gey, bir lezbiyen, bir travesti ve bir transeksüelin katılımıyla Lambda'da temsil edilen tüm cinsel gruplar toplantıda bulunmuş oldu.

Gazeteci arkadaşlardan birinin eleştirisi basının karşısına çıkan arkadaşların çok küçük olduğuydu. Gey ve lezbiyen arkadaşların yaşları 23-21 arasında değişiyordu. Ancak 10-12 yaşındaki çocukların baklava çalmaktan hüküm giydiği bir ülkede aslında bu yaşlar politik bir duruş için pek de genç sayılmazdı. Dahası eşcinsel olmanın sanki bir yaşı varmış da 20 yaşında birinin eşcinsel olabileceğine inanamamış edası vardı gazeteci arkadaşta. Gelen bir soru da Türkiye'de kaç eşcinsel olduğuydu. Bu soru aslında Devlet İstatistik Enstitüsünün alanına giriyordu (!). Gönül isterdi ki Türkiye'deki her eşcinsel bir Lambda katılımcısı olsun ve Lambda da bunların hesabını tutsun.

Lambda'ya bir de eşcinselliğin ne olduğunu tanıtma konusunda akademik çalışma yapmayı düşünüp düşünmedikleri soruldu. Mastır ve doktora tezi olarak bugüne kadar yapılan bir düzineden fazla çalışma oldu. Ancak bunlar basının istediği gibi sansasyonel olmadığı için çok ilgi çekmedi ve haber olamadı. Basın daha çok Aktüel'de çıkan en son haber gibi daha popülist konuları tercih etti.

Bu arada toplantının teması olan E-5'teki travesti cinayetleri idi ama konu çabucak eşcinsellerin toplumdaki genel durumlarına döndü. Toplantıdaki kişisel gözlemim, gazeteci arkadaşların büyük çoğunluğunun iyi niyetli ve yabancı oldukları bir konuda bilgilenmeye açık olduklarıydı. Nitekim Hürriyet'te (sadece onu okuma fırsatı buldum televizyon ve öteki gazeteleri takip edemedim) son derece düzgün bir haber çıktı. Ciddi ve kararlı bir şekilde ilerlenirse galiba bazı şeylerin basında gerektiği gibi yer almasını sağlamak mümkün.

Bu toplantıyla ilgili Cinsiyyet gazetemizde de bir haber bulabilirsiniz.


Uğur Alper
Diğer yazıları için tıklayın
GL KÜLTÜRÜ

GLK EDİTÖRÜ'NDEN

DERDİNİ SÖYLEMEYEN

EŞCİNSEL DEHALAR

TARİHİN PEMBE
SAYFALARI


ROMEO & ROMEO

JULIET & JULIET

KADIN KADINA

ERKEK ERKEĞE

CİNSİYYET
(GL haber)

MİTLER

GLK MÜZİK

GLK KİTAP

GLK SİNEMA

SAĞLIK

SÖZLÜK

CİNSEL BİLGİLER

MEKANLAR

Yazarlar

Merih Akalın

Zehra Akdoğan

Cengiz Aktar

Uğur Alper

Orhan Bahçıvan

Dr. Arı Balcı

Rüstem Batum

Şabo Boyacı

Doğan Cüceloğlu

Şuayip Dağıstanlı

Dilek Dalaklı

Önal Demirci

Tuğrul Eryılmaz

Aynur Gedik

Dr. Mehmet Gürsel

Hakan Kuyucu

Sevin Okyay

Hakan Onum

Dr. Erhan Özer

Dr. Ender Saraç

Robert Schild

Cem Şen

Aykut Tankuter

Umur Talu

Anna Turay

Metin Yahya Üster

Aret Vartanyan

Dr. Nesrin Yetkin

Erol Yurderi

Servisler
YENI Okurdan

Bizi desteklemek
İster misiniz?


Yardım

E-posta

Favorilerinize
Ekleyin


miniDEV'i Tavsiye Et

İletişim

miniDEV'i
Ana Sayfanız yapın

Reklamlarınız İçin

 Bu Sayfayı Beğendiysen Arkadaşına Yolla