Ana Sayfa

Demokrasi
Dikkat Çekenler
Önce Demokrasi
AB Yolunda
Haklarımız
Savaşa Hayır
Sivil Toplum
Sivil Anayasa
Minidev'in Amacı

Kültür
K Dergisi
Kültür-Sanat
Çevre
Gey-Lezbiyen Kültürü
L.G.B.T.T Yazıları
Alternatif Tıp
Başucu Yazıları
Cinsel Yaşam
Doğan Cüceloğlu İle
İletişim Dünyası

Farklı Renkler,
Farklı Kültürler

Süryani Kültürü
Yahudi Kültürü
Ermeni Kültürü
Rum Kültürü

Diğer
Minidev'de yazmak
ister misiniz?

Reklamlarınız İçin
İletişim

YAZARLAR


GLK Editörü'nden...Güncelleme: 28.11.2000

AIDS cinsel yöneliminizi takmaz

1 Aralık Dünya AIDS ile Savaşım Günü
. Televizyonlarda AIDS'ten bahsedilecek, doktorlar çıkıp bu hastalığı bininci kez anlatacak ve prezervatifin ne kadar yararlı bir buluş olduğunu dinleyeceğiz. Prezervatif ithal eden şirketlerin reklamlarını izleyip hareketli müziklerinde yerimizde hafif hafif sallanacağız, birkaç gün sloganları dilimize dolanacak.

Tüm bunları yaptıktan sonra da cinsel ilişkide prezervatif kullanmak bize pek hoş gelmeyecek. Araştırmalar Türk erkeklerinin prezervatif kullanımına pek sıcak bakmadığını gösteriyor. En eğitimli erkekler bile "mümkünse" prezervatifsiz cinsel ilişkiyi tercih ediyor. Bunları anlatan genelevlerde çalışan hayat kadınları ya da E-5 çalışanları, travestiler.

"Ben temizim" lafına çok gülüyorum. Sayısız "tek gecelik ilişki" yaşanan şu şehirde bu cümlecik ne kadar anlamlı? Bunu söyleyenlere en son ne zaman AIDS testi olduğunu sorduğunuzda afallayacaktır. E, adam peki nereden biliyorsun "temiz" olduğunu? Test yaptırmış olsan bile HIV virüsü üç ila altı aydan önce fark edilemez. Çünkü şu anda yaygın olarak kullanılan Eliza testi virüsü değil, virüse karşı vücudun oluşturduğu antikorları görüyor. Birkaç yıldır kullanılan ancak pahalı olduğu için sadece acil vakalarda tercih edilen yeni bir test de var. Aman canım, teste ne gerek var, Türk erkeği kendini şöyle bir dinliyor ve "Ben temizim" diyebiliyor rahatça. Bir yandan da seks konusunda rahatlıkla söylediği öteki söz de "Ben özgürüm".

Herhangi bir korunma olmaksızın cinsel ilişkiye girmek isteyen biri mutlaka daha önce de bunu yapmıştır. Böylece siz bir kişiyle beraber olduğunuzu düşünürken aslında o kişinin daha önce beraber oldukları, o kişilerin korunmadan beraber olduklarıyla aynı yatağı paylaşmış olursunuz. Bu zincir heteroseksüel-eşcinsel ayrımı gözetmeksizin uzar gider. Ne de olsa ülkemizde ağırlıklı olarak kadınlarla beraber olduğu halde eline bir geyle olma fırsatı geçtiğinde bunu "kaçırmayan" binlerce erkek var.

Şu anda kayıtlı vakalar bini geçmese de, kayıtlı olmayan ya da kendisi bile AIDS olduğunu bilmeyen on binlerce insan olduğuna inanıyorum. Taşıyıcı olanlarda hastalığın görülmesi on yıla kadar bile uzayabilir. Ancak çok yakında kolay atlatılabilecek hastalıkların "ağır" versiyonlarıyla ölen insanları daha sık duymaya başlayacağız. Ne de olsa AIDS doğrudan öldüren bir hastalık değil, bağışıklık sistemini göçertip kişiyi tamamen savunmasız bırakan virüs.

Bir parça lateks hayatınızı kurtarabilir. Bunun beylik sözlerden biri olduğunu düşünüp "zaten biliyoruz" demekle kalmayın, ciddiye alın. Prezervatif kullanın!

Uğur Alper
Diğer yazıları için tıklayın
GL KÜLTÜRÜ

GLK EDİTÖRÜ'NDEN

DERDİNİ SÖYLEMEYEN

EŞCİNSEL DEHALAR

TARİHİN PEMBE
SAYFALARI


ROMEO & ROMEO

JULIET & JULIET

KADIN KADINA

ERKEK ERKEĞE

CİNSİYYET
(GL haber)

MİTLER

GLK MÜZİK

GLK KİTAP

GLK SİNEMA

SAĞLIK

SÖZLÜK

CİNSEL BİLGİLER

MEKANLAR

Yazarlar

Merih Akalın

Zehra Akdoğan

Cengiz Aktar

Uğur Alper

Orhan Bahçıvan

Dr. Arı Balcı

Rüstem Batum

Şabo Boyacı

Doğan Cüceloğlu

Şuayip Dağıstanlı

Dilek Dalaklı

Önal Demirci

Tuğrul Eryılmaz

Aynur Gedik

Dr. Mehmet Gürsel

Hakan Kuyucu

Sevin Okyay

Hakan Onum

Dr. Erhan Özer

Dr. Ender Saraç

Robert Schild

Cem Şen

Aykut Tankuter

Umur Talu

Anna Turay

Metin Yahya Üster

Aret Vartanyan

Dr. Nesrin Yetkin

Erol Yurderi

Servisler
YENI Okurdan

Bizi desteklemek
İster misiniz?


Yardım

E-posta

Favorilerinize
Ekleyin


miniDEV'i Tavsiye Et

İletişim

miniDEV'i
Ana Sayfanız yapın

Reklamlarınız İçin

 Bu Sayfayı Beğendiysen Arkadaşına Yolla