Ana Sayfa

Demokrasi
Dikkat Çekenler
Önce Demokrasi
AB Yolunda
Haklarımız
Savaşa Hayır
Sivil Toplum
Sivil Anayasa
Minidev'in Amacı

Kültür
K Dergisi
Kültür-Sanat
Çevre
Gey-Lezbiyen Kültürü
L.G.B.T.T Yazıları
Alternatif Tıp
Başucu Yazıları
Cinsel Yaşam
Doğan Cüceloğlu İle
İletişim Dünyası

Farklı Renkler,
Farklı Kültürler

Süryani Kültürü
Yahudi Kültürü
Ermeni Kültürü
Rum Kültürü

Diğer
Minidev'de yazmak
ister misiniz?

Reklamlarınız İçin
İletişim

YAZARLAR


GLK Editörü'nden...                    Güncelleme: 22.11.2000

"Havalı Tanju yukarıda!"

Sevgili miniDEVciler,

Geçen haftaki yazımın sonunda eşcinseller için sınırlı sayıda meslek olduğunu ve bunların da şarkıcılık, diceylik, viceylik (v'den sonraki i uzun okunacak) ve web editörlüğüyle sınırlı olduğunu söylemiştim. Ne mutlu ki artık eşcinsellere yeni bir ekmek kapısı açılıyor ve yıllardır özlemle beklediğimiz genelevde çalışma hakkı geliyor. Aslında toplumdaki her mesleği icra eden eşcinseller var. Tüm kasap, marangoz, tezgahtar, öğretmen ve başka ağır işlerde çalışan eşcinseller artık yattıkları yerden para kazanma şansına sahip olacak. Eminim bunların hepsi koşa koşa şu anki işlerini bırakıp, eşcinsel genelevinde yer, pardon yatak kapmak için sıraya dizilecek. Eşcinseller de dünyaya gelmelerindeki yegâne amaç olan seks objeliği görevini devlet kontrolünde yerine getirmiş olacak. Adım adım Avrupa'ya yaklaşırken E-5'te polis-travesti kovalamacası yaşanmayacak.

Geçtiğimiz hafta şehrin bilumum gazeteci raflarında bana bakıp "şunu bir okusana" diyen manşetler gördüm. "Eşcinsellere genelevde çalışma izni!" Öncelikle aklıma hafta sonu gey barlarda gördüğüm dar tişört ya da pırıltılı atlet giymiş Deniz Akkayacı "kaliteli" eşcinseller geldi. Bunların hepsi Karaköy'de bir evin önünde dizilmiş, bakan delikanlılara en efemine halleriyle tuttukları sigaralarını sallıyor ve "Gel yiğidim" diye sesleniyor. Ya da aynı part-time eşcinsellerden biri odada müşterisine ilk deneyimini anlatıyor. "Beni eniştem düşürdü." Klişeleşmiş "hayat kadını" rollerini hafta içi takım elbiseyle dolaşıp eşcinsel fıkralarına şeyini karıştırarak gülen ve hafta sonu da barda hemcinsine ait bir çift dudağı martinisindeki zeytinle karıştıran geylere uygulayınca komik bir "hayat eşcinseli" manzarası çıkıyor. Gey bar işletmecileri de çığırtkanlık yaparak bağırıyor: "Komple muamele! Havalı Tanju yukarıda!"

Malum yasa tasarısı eşcinsel genelevi açılmasına olanak sağlayacak. Ancak eşcinsel deyince her zamanki yanlış anlaşılma, daha doğrusu yanlış genelleme kendini belli ediyor. Bu yasa tasarısı şu anda güvenlikten uzak bir ortamda fuhuşla geçimini sağlayan travesti ve transseksüelleri "kontrol altına almak" ve insan hakları açısından bir sorun haline gelmesini önlemek yolunda bir adım. Yararları olacağı kadar sakıncaları da var tabii böyle bir genelevin. Öncelikle devlet travesti ve transseksüelleri resmi olarak tanıyıp, fuhuş da olsa onlara iş imkanını kendi eliyle yaratmış olacak. Ama hayat kadınlarının ne kadar hakkı varsa seks işçisi travesti ve transseksüellerin de o kadar hakkı olacak. Yani yok gibi bir şey.

Böyle bir genelev açılırsa şu ana kadar devam eden eşcinsellik=fuhuş mantığı iyice yerleşecek. Eşcinsellerin sadece birer seks objesi olduğu fikri değiştirilemez bir şekilde kök salacak. Bu düzenleme yapılırken her ne kadar bahsedilen travesti ve transseksüeller olsa da sürekli eşcinsel sözcüğü kullanılacağından eşcinselliğin travestilik, transseksüellik, erkeğin kadın olma eğilimi gibi algılanması meşruluk kazanacak.

Bir de ortada bir gerçek var ki, şu anda E-5'te kelle koltukta ekmek parası kazanmaya çalışan seks işçileri, müşterilerin bu türde bir geneleve uluorta gelmeyeceği ve kazançlarının düşük olacağını düşünüyor. Ve bunda da haklılar. E-5'in karanlığı müşterilerin tüm günahlarını, tüm gizli kalmışlığını, tüm utanılacak eylemlerini örtüyor, saklıyor. Öyle müşteriler ki ancak asfaltta hızla akıp giden beyaz şeritleri görünce penisi olan bir kadınla yatma arzusu ateşleniyor. E-5 onlar için özel bir yer.

TV ve TS seks işçileri için bir genelev açılması fikri bence olumlu bir gelişme. Olumlu olan genelev fikri değil, devletin ilk kez bu insanlar için bir şey yapma yolunda çaba göstermesi. Umarız, TV ve TS'lerin sadece fuhuş değil, başka alanlarda da yapabilecekleri çok şeyin olduğunun farkına varılır.

Uğur Alper
Diğer yazıları için tıklayın
GL KÜLTÜRÜ

GLK EDİTÖRÜ'NDEN

DERDİNİ SÖYLEMEYEN

EŞCİNSEL DEHALAR

TARİHİN PEMBE
SAYFALARI


ROMEO & ROMEO

JULIET & JULIET

KADIN KADINA

ERKEK ERKEĞE

CİNSİYYET
(GL haber)

MİTLER

GLK MÜZİK

GLK KİTAP

GLK SİNEMA

SAĞLIK

SÖZLÜK

CİNSEL BİLGİLER

MEKANLAR

Yazarlar

Merih Akalın

Zehra Akdoğan

Cengiz Aktar

Uğur Alper

Orhan Bahçıvan

Dr. Arı Balcı

Rüstem Batum

Şabo Boyacı

Doğan Cüceloğlu

Şuayip Dağıstanlı

Dilek Dalaklı

Önal Demirci

Tuğrul Eryılmaz

Aynur Gedik

Dr. Mehmet Gürsel

Hakan Kuyucu

Sevin Okyay

Hakan Onum

Dr. Erhan Özer

Dr. Ender Saraç

Robert Schild

Cem Şen

Aykut Tankuter

Umur Talu

Anna Turay

Metin Yahya Üster

Aret Vartanyan

Dr. Nesrin Yetkin

Erol Yurderi

Servisler
YENI Okurdan

Bizi desteklemek
İster misiniz?


Yardım

E-posta

Favorilerinize
Ekleyin


miniDEV'i Tavsiye Et

İletişim

miniDEV'i
Ana Sayfanız yapın

Reklamlarınız İçin

 Bu Sayfayı Beğendiysen Arkadaşına Yolla