Ana Sayfa

Demokrasi
Dikkat Çekenler
Önce Demokrasi
AB Yolunda
Haklarımız
Savaşa Hayır
Sivil Toplum
Sivil Anayasa
Minidev'in Amacı

Kültür
K Dergisi
Kültür-Sanat
Çevre
Gey-Lezbiyen Kültürü
L.G.B.T.T Yazıları
Alternatif Tıp
Başucu Yazıları
Cinsel Yaşam
Doğan Cüceloğlu İle
İletişim Dünyası

Farklı Renkler,
Farklı Kültürler

Süryani Kültürü
Yahudi Kültürü
Ermeni Kültürü
Rum Kültürü

Diğer
Minidev'de yazmak
ister misiniz?

Reklamlarınız İçin
İletişim

YAZARLAR


GLK Editörü'nden...                    Güncelleme:14.11.2000

Delikanlı VJ'ler

Geçen haftalarda Cinsiyyet'te yer alan MMC VJ'leri, Kankigiller gey ortamların sohbetinde birinci gündem maddesini oluşturuyor. Ah şöyleler vah böyleler şeklinde yakınm alar, üzüntü dile getirmeler. Gerçekten de durum üzücü. Birincisi, her ne kadar aksini iddia etseler de herkesin "ha bunlar eşcinsel" diyerek kafalarında oluşturdukları gey tipini biraz daha yerleştirmiş olmaları, ikincisi de "Hayır biz eşcinsel değiliz, aman Allah korusun" diye demeçler vermeleri. Yakında dilenciler "Allah kazadan beladan, eşcinsellikten saklasın..." şeklinde dilenmeye başlayacaklar.

Zaman zaman içine travesti dilinden sözcükler karışan programdaki muhabbet, yaşadığı toplum içinde büyük baskı gördüğü için arkadaş ortamında rahatlayıp biraz "dengesiz" davranan eşcinsellerin davranışlarını hatırlatıyor. Huysuz Virjin'in karşısındakine saldırarak güldürme geleneğini sürdüren (Huysuz da eşcinseller nankör olur, onları hiç sevmem demişti, aaah, ah) bu iki arkadaşımız "yolarım, yırtarım" nidalarıyla, efemine tavırlarıyla birçok izleyiciyi ekran başına toplamayı beceriyor. Önemli olan da reyting.

Kankigiller, "kadınlar bizi izlerken kocaları kıskanmasın diye böyle davranıyoruz, yani rol yapıyoruz" diyorlar. Bu rol yapmak da sanırım moda. Fatih Ürek de rol yapıyormuş, bu çocuklar da. Ama hepsi de çok çok iyi oyuncular haklarını vermek lazım. Bu mantıkla düşünürsek bu insanlar "eşcinsel" rolü yaparak (Çok şükür ki sadece rol... Bunu duyunca tüm TV izleyicileri, özellikle karıları bu VJ'leri izleyen erkekler rahatladı) para kazanıyorlar. Bunda adaletsizlik yok mu? Birçok kişi "eşcinsel" olduğu için bin bir türlü problem yaşarken bunlar eşcinselliği bir de "eşcinsel olmadıkları halde" rant aracı olarak kullanıyor. Eşcinsel olsalar içim sızlamayacak.

Peki neden insanlar eşcinselliğe bu kadar prim verirken hâlâ geyler evlerinde bir sabah, çıplak ve ölü bulunuyor? Neden bir anne çocuğunun eşcinsel olduğunu öğrendiğinde kıyamet kopuyor? Neden hâlâ bu ülkede eşcinsellikle sapıklığı bir tutan insanlar var? Çünkü eşcinseller ancak televizyonda ve gece kulüplerinde şarkı söylenen egzotik yaratıklardır ve gerçek yaşamda karşılaştığınızda korkunç birer yaratık halini alır. Onlar yerleşmiş heteroseksist düzeni, içi çamurla doldurulmuş değer yargılarını, birçok kaybedenin son tutunacak dalı olan aile ve evlilik kurumunu tehdit eder.

Batı ülkelerinde eşcinsellerin iş konusunda ayrımcılığa uğramamaları için yasalar vardır. Bizde bu tür yasaları bırakın, eşcinselliğin adının geçtiği bir madde bile yok. Zaten ne gerek var ki! Eşcinsellere iş mi yok? Hem de çok şanslıyız. Tüm eğlenceli işler bize kalmış. VJ'lik, DJ'lik, şarkıcılık... Ha, bir de web sitelerinde editörlük.


Neşeli kalın.

Uğur Alper
Diğer yazıları için tıklayın
GL KÜLTÜRÜ

GLK EDİTÖRÜ'NDEN

DERDİNİ SÖYLEMEYEN

EŞCİNSEL DEHALAR

TARİHİN PEMBE
SAYFALARI


ROMEO & ROMEO

JULIET & JULIET

KADIN KADINA

ERKEK ERKEĞE

CİNSİYYET
(GL haber)

MİTLER

GLK MÜZİK

GLK KİTAP

GLK SİNEMA

SAĞLIK

SÖZLÜK

CİNSEL BİLGİLER

MEKANLAR

Yazarlar

Merih Akalın

Zehra Akdoğan

Cengiz Aktar

Uğur Alper

Orhan Bahçıvan

Dr. Arı Balcı

Rüstem Batum

Şabo Boyacı

Doğan Cüceloğlu

Şuayip Dağıstanlı

Dilek Dalaklı

Önal Demirci

Tuğrul Eryılmaz

Aynur Gedik

Dr. Mehmet Gürsel

Hakan Kuyucu

Sevin Okyay

Hakan Onum

Dr. Erhan Özer

Dr. Ender Saraç

Robert Schild

Cem Şen

Aykut Tankuter

Umur Talu

Anna Turay

Metin Yahya Üster

Aret Vartanyan

Dr. Nesrin Yetkin

Erol Yurderi

Servisler
YENI Okurdan

Bizi desteklemek
İster misiniz?


Yardım

E-posta

Favorilerinize
Ekleyin


miniDEV'i Tavsiye Et

İletişim

miniDEV'i
Ana Sayfanız yapın

Reklamlarınız İçin

 Bu Sayfayı Beğendiysen Arkadaşına Yolla