Ana Sayfa

Demokrasi
Dikkat Çekenler
Önce Demokrasi
AB Yolunda
Haklarımız
Savaşa Hayır
Sivil Toplum
Sivil Anayasa
Minidev'in Amacı

Kültür
K Dergisi
Kültür-Sanat
Çevre
Gey-Lezbiyen Kültürü
L.G.B.T.T Yazıları
Alternatif Tıp
Başucu Yazıları
Cinsel Yaşam
Doğan Cüceloğlu İle
İletişim Dünyası

Farklı Renkler,
Farklı Kültürler

Süryani Kültürü
Yahudi Kültürü
Ermeni Kültürü
Rum Kültürü

Diğer
Minidev'de yazmak
ister misiniz?

Reklamlarınız İçin
İletişim

YAZARLAR


GLK Editörü'nden...                    Güncelleme:07.11.2000

NE VARSA GENÇLERDE VAR

Merhaba,
Bu cumartesi TÜYAP'ta Kitap Fuarı başladı, KAOS GL Ankara'da Türkiye'nin ilk eşcinsel kültürevini açtı ve Boğaziçi Üniversiteli eşcinseller toplandı! İşte benim için cumartesinin üç önemli olayı. Aslında sinemaya da gittim, Kafe Cute'da oturdum, bunlar da var. MiniDEV GLK sayfalarında bu yazdıklarımın tamamını bulacaksınız. Cumartesi X-Men'i izledim, onu sinema köşesine yazdım, Kafe Cute adlı hoş mekanı tanıttım, haberlerde KAOS'un Kültürevi açılışı var, kitap bölümünde ise fuarda çok satan kitaplardan biri. Cumartesimi oldukça verimli kullanmışım. Cin okuyuculardan bazıları "He he, Boğaziçili eşcinselleri unuttu işte, balık hafızalı eşcinsel, ne olacak" diyor duyuyorum. Ancak unutmadım, bu yazının konusu zaten Boğaziçili eşcinseller. Aslında "Boğaziçili eşcinseller" deyince "Kadırgalı Aysel" gibi bir şey anlaşılıyor, kulağa da pek hoş gelmiyor hani. Neyse nasılsa bu çocukların bir adı var, yazının ilerleyen satırlarında söyleyeceğiz.


Yaz ortalarında Ankaralı grup GayAnkara üniversitelerdeki gey-lezbiyenleri bir araya getirmek için LeGaTo (Lezbiyen ve Gey Topluluğu) projesini başlattı. Bu proje dahilinde her üniversite için bir e-posta listesi kuruldu ve bu üniversitelerde okuyan gey ve lezbiyenlere katılmaları için çağrıda bulunuldu. Ne de olsa dayanışma, birlik beraberlik her eşcinsel için hayati önem taşıyor. Neyse lafı uzatmayalım, LeGaTo Boğaziçi grubu bir süredir e-mailleşmeye, dostluklar kurmaya başlamıştı ve geçtiğimiz cumartesi ilk büyük toplantı gerçekleşti.

Hepsi de okumuş yazmış, pırıl gençler. Dünyada iyi denebilecek ne olduysa üniversitelerden çıkmış. Bu sefer de öyle olacak gibi görünüyor. Bir şeyler yapmaya hevesli insanlar bir de Boğaziçi Üniversitesi gibi bir ortam ve zeka açısından da ortalamanın (zorunlu olarak, ÖSYM denilen bir gerçek var) üzerinde bir düzeye sahip olunca her şeyin yolunda gitmemesi için hiçbir sebep yok!

Türkiye'deki eşcinsel grupların belli işlevleri var. Ancak eşcinsel topluluk büyüdükçe, geliştikçe, arkadan gelen neslin bilinci arttıkça eşcinsel harekette de farklı eğilimler, farklı ihtiyaçlar doğuyor. Batıda bisiklet binmeyi seven eşcinseller için bile gruplar varken bizde zaten sayısı pek fazla olmayan bilinçli eşcinseller için alternatif gruplar şu günlere kadar lükstü. Ancak yukarıda bahsettiğim gibi son dönem gelişmeleri artık bu alternatifler için zemin hazırlamaya başladı.

Üniversitelerde öğrencilerin oluşturduğu sosyal gruplar vardır. Spor kulübü, mühendislik kulubü, radyo kulubü, vs. Amerika'daki her üniversitede bir de gey-lezbiyen kulübü bulunur. Üniversiteler özgürlük açısından rahat ortamlardır. Ya da en azından öyle olmaları gerekir. Üniversite öğrencilerinin ise zaten her tür bilgiye açık beyinlerdeki eşcinselliğe dair yanlış kanıları değiştirmek için ellerinde büyük bir fırsat vardır. Örneğin Boğaziçi Üniversitesi gibi bir çevrede eşcinsellere sıcak bakan ve bunu yaşamın bir parçası olarak kabul eden o kadar çok insan var ki. Yetişen yeni neslin birçok konuda olduğu gibi bu konuda da Türkiye'nin genel ortalamasından daha ileri fikirleri var.

Bu Boğaziçi grubundan çok iş çıkacak gibi geliyor bana. Hani kendim de içinde olduğum için söylemiyorum, gerçekten de bugünlerde bu kadar aklı başında insanı bir arada görmek zor. Boğaziçi Lezbiyen-Gey Topluluğu'nun ilk amacı okul camiasındaki eşcinsellere seslerini ulaştırabilmek. Eğer siz de Boğaziçi'ndeyseniz ya da orada okuyan bir eşcinsel arkadaşınız varsa bu e-posta adresi çok şeyin başlangıcı olabilir: [email protected]


Neşeli kalın.

Uğur Alper
Diğer yazıları için tıklayın
GL KÜLTÜRÜ

GLK EDİTÖRÜ'NDEN

DERDİNİ SÖYLEMEYEN

EŞCİNSEL DEHALAR

TARİHİN PEMBE
SAYFALARI


ROMEO & ROMEO

JULIET & JULIET

KADIN KADINA

ERKEK ERKEĞE

CİNSİYYET
(GL haber)

MİTLER

GLK MÜZİK

GLK KİTAP

GLK SİNEMA

SAĞLIK

SÖZLÜK

CİNSEL BİLGİLER

MEKANLAR

Yazarlar

Merih Akalın

Zehra Akdoğan

Cengiz Aktar

Uğur Alper

Orhan Bahçıvan

Dr. Arı Balcı

Rüstem Batum

Şabo Boyacı

Doğan Cüceloğlu

Şuayip Dağıstanlı

Dilek Dalaklı

Önal Demirci

Tuğrul Eryılmaz

Aynur Gedik

Dr. Mehmet Gürsel

Hakan Kuyucu

Sevin Okyay

Hakan Onum

Dr. Erhan Özer

Dr. Ender Saraç

Robert Schild

Cem Şen

Aykut Tankuter

Umur Talu

Anna Turay

Metin Yahya Üster

Aret Vartanyan

Dr. Nesrin Yetkin

Erol Yurderi

Servisler
YENI Okurdan

Bizi desteklemek
İster misiniz?


Yardım

E-posta

Favorilerinize
Ekleyin


miniDEV'i Tavsiye Et

İletişim

miniDEV'i
Ana Sayfanız yapın

Reklamlarınız İçin

 Bu Sayfayı Beğendiysen Arkadaşına Yolla