Ana Sayfa

Demokrasi
Dikkat Çekenler
Önce Demokrasi
AB Yolunda
Haklarımız
Savaşa Hayır
Sivil Toplum
Sivil Anayasa
Minidev'in Amacı

Kültür
K Dergisi
Kültür-Sanat
Çevre
Gey-Lezbiyen Kültürü
L.G.B.T.T Yazıları
Alternatif Tıp
Başucu Yazıları
Cinsel Yaşam
Doğan Cüceloğlu İle
İletişim Dünyası

Farklı Renkler,
Farklı Kültürler

Süryani Kültürü
Yahudi Kültürü
Ermeni Kültürü
Rum Kültürü

Diğer
Minidev'de yazmak
ister misiniz?

Reklamlarınız İçin
İletişim

YAZARLAR


GLK Editörü'nden...                    Güncelleme:25.10.2000

Nane-limon ve TV Dizileri

Bu sıkıcı salı akşamında battaniyeye sarılmış, düzenli olarak nane limon tüketirken silkindim ve kendime geldim. Havalar birden soğumuş ve beni gafil avlamış olabilirdi ama yeni bir haftadaydık ve GLK editörü yeni bir yazı yazmalıydı. Fonda filmlerdeki "gaza getirici" müziği duymaya başladım sanki. İçimden bir ses "Evet yapabilirsin, başarabilirsin!" diye tezahüratta bulunuyordu. Yalnız kafamı toparlayabilmem için onu susturmam gerekti. İnsanın başına ne gelirse o içindekilerden gelir. Bugünlerde pek popüler olan "İçinizdeki Çocuk" deyişinin alternatifi ise benim için daha geçerli: "İçinizdeki Aptal." Artık neyi yanlış yaparsam sorumlusunu biliyorum. Ben değil ki, içimdeki aptal yaptı!

Neyse, yukarıdaki satırları ateşime verin, havale geçiriyor bile olabilirim. Geçen haftaki tuhaf yazımdan sonra bu hafta daha normal şeyler yazmalıyım diye düşündüm. Aslında birkaç şey vardı aklımda. Öncelikle KAOS grubunun Ankara'da açtığı ve bu hafta sonu resmi açılışı yapılacak olan kültür evi. Türkiye eşcinsel tarihinde ilk kez bir aktivist grubun kendine ait bir mekanı olacak. Bu büyük bir adım ve beni çok çok heyecanlandırıyor. Hafta sonu açılışta bulunmak üzere Ankara'ya gideceğim, bu konuyu dönüşte yazsam daha iyi olacak.

Öteki yazmak istediğim konu da şuydu: Yakın zamanda bir yabancı kanalla ortaklık kurup CNBC-e olan Kanal E'de şu an Amerika'da ve dolayısıyla dünyanın başka yerlerinde de popüler olan diziler gösteriyor. Biri cumartesi pazar geceleri sanırım saat on bir gibi gösterilen South Park. South Park bir çizgi film. Peki gecenin bir vakti neden gösteriliyor? İşte öyle bir çizgi film. İçinde küfürlü konuşmalar, şiddet, ne ararsan var. İşin komik yanı, tiplerin Snoopy çizgi filmindekilerden farklı görünmemesi.

Birkaç hafta önce bir bölüm gösterildi ki benim gibi South Park meraklıları Amerika'dan gelen video kasetlerde bunu daha önce izlemişlerdir bir gey köpek vardı. Evet evet, bir eşcinsel köpek. Karakterlerden birinin sahip olduğu erkek köpek hep başka erkeklere yaklaşmaktadır ve onun gey olduğunu anlarlar. Zavallı köpeği dışlarlar ve köpek de tüm dışlanan eşcinsel hayvanların sığındığı Big Al isimli bir efemine eşcinselin sığınma evine gider. Orada herkes mutluluk içinde ayrımcılıktan uzak yaşamaktadır. Sonunda çocuk ve arkadaşları köpeği bulup bağırlarına basarlar ve ayrımcılığın ne kadar kötü olduğu mesajını alırız.


İkinci dizi ise pazartesileri 19:00'da ve pazarları da 11:00'de yayınlanan Dawson's Creek. İlk başta uyduruk teenage dizilerinden biri olarak gördüğüm bu diziyi izlemezdim ancak filme bir gey karakter katılınca öteki olaylar bile ilginç gelmeye başladı. Jack, lise son sınıf öğrencisi, eşcinselliğini keşfetme aşamasında bir arkadaşımızdır, hani pek de hoştur. Kızlarla çıkma denemesinde falan bulunur ama zorla da olsa keşif ve kabul eder ki o bir eşcinseldir. Bunu kendisi kabul etmekle de kalmaz yaşadıkları küçük kasabadaki herkese duyurur. Üstüne üstlük bir de okulun futbol takımına girer.

Ancak Jack'in başka hiçbir gey arkadaşı yoktur ve kendi deyimiyle teoride eşcinseldir. Açıkçası ne cinsel ne de duygusal anlamda bir ilişki yaşamamıştır. Bu haftaki bölümde Jack arkadaşlarının Boston'daki üniversite görüşmeleri için onlarla beraber Boston'a gider ve elinde bir gey rehberiyle kendini sokaklara atar. Gittiği yer de ne büyük şanssızlık ki bangır bangır müzik çalan bir gey bardır. Ne yazık diyorum çünkü bir gey bar gey yaşama başlamak için seçilebilecek en kötü yer. İnsanı yabancılaştıran karanlık bir ortam, yüksek sesli müzik ve alkol.

Jack'in başı dönmeye başlar. Sanki o bu dünyaya ait değildir ve etraftaki herkes onu "yemek" için bekliyordur. Bu sahne bana o kadar tanıdık geldi ki. Açılmadan önce kız arkadaşlarımla gittiğim bir gey bardan neredeyse ağlayarak dışarı çıkmıştım. Jack de aynısını yaptı ve kendisiyle ilgilenen hoş bir çocuk olmasına rağmen orayı terk etti. Ve hemen telefonlarımız çalışmaya başladı, evlerinde diziyi izleyen arkadaşlarım yorum yapmak için dizinin sonunu bekleyemedi.

Sonra Jack eve dönmek üzere trene biner ve karşısına hoş bir çocuk oturur ve sürpriz! Bu çocuk geydir ve Jack'in oturduğu Capeside'a gitmektedir. Ve Jack'e sorar: "Peki senin hiçbir ilişkin oldu mu?" Jack afallar: "Çok mu belli ediyorum?" Bu belli etmek sözü de beyliktir. Belli etmek önemli değildir çünkü karşındaki de geyse seni şıp diye anlar. Bir tür deneyim, bilgi birikim.

Dizinin tekrarı pazar günü 11:00'de. Bence kaçırmayın. Jack'in hatırına öteki kızların ve çocukların yaşadıklarına da katlanıyorsunuz.

Neşeli kalın.

Uğur Alper
Diğer yazıları için tıklayın
GL KÜLTÜRÜ

GLK EDİTÖRÜ'NDEN

DERDİNİ SÖYLEMEYEN

EŞCİNSEL DEHALAR

TARİHİN PEMBE
SAYFALARI


ROMEO & ROMEO

JULIET & JULIET

KADIN KADINA

ERKEK ERKEĞE

CİNSİYYET
(GL haber)

MİTLER

GLK MÜZİK

GLK KİTAP

GLK SİNEMA

SAĞLIK

SÖZLÜK

CİNSEL BİLGİLER

MEKANLAR

Yazarlar

Merih Akalın

Zehra Akdoğan

Cengiz Aktar

Uğur Alper

Orhan Bahçıvan

Dr. Arı Balcı

Rüstem Batum

Şabo Boyacı

Doğan Cüceloğlu

Şuayip Dağıstanlı

Dilek Dalaklı

Önal Demirci

Tuğrul Eryılmaz

Aynur Gedik

Dr. Mehmet Gürsel

Hakan Kuyucu

Sevin Okyay

Hakan Onum

Dr. Erhan Özer

Dr. Ender Saraç

Robert Schild

Cem Şen

Aykut Tankuter

Umur Talu

Anna Turay

Metin Yahya Üster

Aret Vartanyan

Dr. Nesrin Yetkin

Erol Yurderi

Servisler
YENI Okurdan

Bizi desteklemek
İster misiniz?


Yardım

E-posta

Favorilerinize
Ekleyin


miniDEV'i Tavsiye Et

İletişim

miniDEV'i
Ana Sayfanız yapın

Reklamlarınız İçin

 Bu Sayfayı Beğendiysen Arkadaşına Yolla