Ana Sayfa

Demokrasi
Dikkat Çekenler
Önce Demokrasi
AB Yolunda
Haklarımız
Savaşa Hayır
Sivil Toplum
Sivil Anayasa
Minidev'in Amacı

Kültür
K Dergisi
Kültür-Sanat
Çevre
Gey-Lezbiyen Kültürü
L.G.B.T.T Yazıları
Alternatif Tıp
Başucu Yazıları
Cinsel Yaşam
Doğan Cüceloğlu İle
İletişim Dünyası

Farklı Renkler,
Farklı Kültürler

Süryani Kültürü
Yahudi Kültürü
Ermeni Kültürü
Rum Kültürü

Diğer
Minidev'de yazmak
ister misiniz?

Reklamlarınız İçin
İletişim

YAZARLAR


GLK Editörü'nden...                    Güncelleme:17.10.2000

Sentimentalite

Uzun süredir yapmadığım bir şey için multi-medya organımın başındayım yine. Unuttuğum sevgi aptalı sözcükler, düş süzmesi harfler yerlerini tek tek alacak bu karanlıkta parlayan ekranda. Lise yıllarımın unutulmuş şarkıları fonda çalarken ben de o kaybedilmiş tuhaf hissi hatırlamaya çalışıyorum. Teknolojiyle aram iyi oldu hep. Ben yazdım o kaydetti.

Hiçbir zaman insanları ağlatacak yazılar yazamadım. Ağlayacak bir şey yaşamadığımdan belki. Hep kahrolası bir sevinç, hep sıkıntı verici bir mutluluk. Bakışlarıyla beni bir alemden bir başkasına daldırıp çıkaran aşklarımı yazamamak. Karşıma bir mum koyup alevinde onların yüzünü gördüğüm halde susmak kalmak. Suspus olup sadece kulaklarımı uzatmak.

Aşkım, canım, cicim diyemedim hiç, yazamadım bile. Dediğimde ise sarhoştum. Hayal meyal hatırlıyorum. Ağzımda vişne votka kokusu, elimde kadın sigarası Salem. İçkinin verdiği pişkinlik ve sigaranın verdiği fallik iktidar. Güç bendeyse dilimi istediğim kadar uzatabilirdim. Hangi amaçla olursa olsun. Ama henüz sarhoş olamadım o kadar.

Metafor kullanmaya çalışırken porno dergilerin sırdaş mektuplarından birini yazıverdim neredeyse. Hemen yalnızlık, aşk, tutku temalarını işleyen iki cümle yazıp durumu kurtarmalıyım. Ne de olsa bu yazıyı halka açmayı planlamaktayım. Aman sıkıldım...

Sonra birden kendimi dışarıda buldum.

Adımlarım her zamanki gibiydi
. Ne sık ne de seyrek. Ama uslanmaz tereddüdünden hiçbir şey kaybetmemişti ayaklarım o yağmurdan mustarip yeşil sokaklarda ilerlerken. Yaşam, ölüm, aşk gibi felsefi sorularla meşguldü gözyaşlarım. Ama akmıyorlardı, gözlerim sadece ıslaktı, ıslak ve sabit. Ve işte hepimizin hapishanesi olan ama duvarlarındaki mezar mavisi yüzünden kalan günlerimizi kazıyamadığımız dört duvar. Bu taş dudaklı şehirde bol bulunan aristokrat köşklerinden kopartılmış, kırmızı kadife bir perde, mezatlarda en sona kalan cinsten, ucuz birkaç sandalye.

Zevksizliğin karşı konulmaz estetiği içinde anlamsızca kıpırdayan bedenler. Periler uykuya dalmış ya da görmezden geliyorlar notalara isyan eden el kol sallantılarını. Ve aşk pazarlıkları. Konuşulmayan, gözlerle telaffuz edilen sözcükler, hesaplar, anlaşmalar. Etrafımda kaybolan sahte gülümsemeler, gerçek diş geçirmeler. Havada daireler çizen bir sigara ucunda kor bir ateş parçası. Utangaçlığın unutulduğu, kolay dokunuşların bedenleri sardığı, alkol gözlüklerinin takıldığı kutsal mekanımız.

Tanrısal bir işaret beklerken kayıtsız karanlıklarda, bir çift gölge gördüm. Yağmurlu havanın art niyetinden uzak, imkansız sandığım bir aydınlık. Daha önce de farkına varmıştım bu tuhaf gölgelerin ama yalancı ışıklar o kadar fazlaydı ki engellediler sınırlı yetenekleri olan görme organlarımı. Ya da tam tersi, bir gölge için bile karanlıktım ben. Uzattım gözlerimi bir an bile düşünmeden ve fazlaydı sanki kendine bakışları, fırlattı bir çiftini bana. Arkadaşlara alışık olmayan bakışlarım topladı yerlerden onunkileri ve hafifçe üfürdü üzerindeki tozları.

Sonra birden her yer karardı. Sanki filmin en heyecanlı yerinde elektrikler kesilmişti. Karanlık geçer pırıltılar canlanır diye bekledim olmadı. Neden sonra gün ışığı aydınlattı mavi duvarları. Her şey bitmişti, arabalar balkabağı, kısraklar fare olmuştu.

Kurbağalar hâlâ aynıydı...

Uğur Alper
Diğer yazıları için tıklayın
GL KÜLTÜRÜ

GLK EDİTÖRÜ'NDEN

DERDİNİ SÖYLEMEYEN

EŞCİNSEL DEHALAR

TARİHİN PEMBE
SAYFALARI


ROMEO & ROMEO

JULIET & JULIET

KADIN KADINA

ERKEK ERKEĞE

CİNSİYYET
(GL haber)

MİTLER

GLK MÜZİK

GLK KİTAP

GLK SİNEMA

SAĞLIK

SÖZLÜK

CİNSEL BİLGİLER

MEKANLAR

Yazarlar

Merih Akalın

Zehra Akdoğan

Cengiz Aktar

Uğur Alper

Orhan Bahçıvan

Dr. Arı Balcı

Rüstem Batum

Şabo Boyacı

Doğan Cüceloğlu

Şuayip Dağıstanlı

Dilek Dalaklı

Önal Demirci

Tuğrul Eryılmaz

Aynur Gedik

Dr. Mehmet Gürsel

Hakan Kuyucu

Sevin Okyay

Hakan Onum

Dr. Erhan Özer

Dr. Ender Saraç

Robert Schild

Cem Şen

Aykut Tankuter

Umur Talu

Anna Turay

Metin Yahya Üster

Aret Vartanyan

Dr. Nesrin Yetkin

Erol Yurderi

Servisler
YENI Okurdan

Bizi desteklemek
İster misiniz?


Yardım

E-posta

Favorilerinize
Ekleyin


miniDEV'i Tavsiye Et

İletişim

miniDEV'i
Ana Sayfanız yapın

Reklamlarınız İçin

 Bu Sayfayı Beğendiysen Arkadaşına Yolla